Grad po potrebama i željama svojih stanovnika 1

I dok se u Evropi i svetu sve više govori o tzv. pametnim gradovima (smart city) u Kini ne kriju izuzetno ambiciozan projekat u kome bi oko 500 gradova ušlo na tu listu.

Procenjuje se da bi u takvu prekompoziciju gradova bilo uloženo od 330 do čak 580 milijardi dolara. Najveći deo tih promena tiču se energetske efikasnosti, ekologije i saobraćaja, a cilj je da stanovništvo dobije najbolje moguće uslove za život. Time bi se eliminisale pogubne posledice zagađenja životne okoline, starenja i odumiranja gradova. Takođe, bitan elemenat je i učešće samih građana u donošenju najznačajnijih odluka o uslovima života i razvoja tih gradova.

Iz asocijacije „pametnih gradova“ upućen je poziv Srbiji da kvalifikuje jedan grad na svoj samit. U nedostatku odgovora, organizatori ovakvih skupova „ukrstili“ su podatke i pozvali Šabac jer je mnogo učinjeno na energetskoj efikasnosti.

– Podsećanja radi, mi smo termoizolovali 1.300 stanova, a uštede u potrošenoj energiji su 30 odsto. Posebno značajno jeste to što su velike uštede i leti, jer se manje koriste klima-uređaji. Takođe, preduzeli smo korake za izgradnju toplane na biomasu, čime dobijamo jeftiniji i ekološki prihvatljiviji energent. U tome imamo punu podršku Evropske banke za obnovu i razvoj kao i nemačke agencije GIZ, kaže Nebojša Zelenović, gradonačelnik Šapca, i dodaje da je poslednjih godina mnogo urađeno na rešavanju bitnih pitanja zaštite čovekove okoline.

Evropska unija uložila je 20 miliona evra u postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda kao i novu regionalnu deponiju. Ovim postrojenjem u Savu se ubacuje čistija voda koja pospešuje i utiče na kvalitet vode reke Save, jer primera radi ceo Beograd i mnogi drugi nizvodni gradovi koriste savsku vodu.

– Za dobijanje statusa „pametnog grada“ potrebno je da imamo kompletno rešenu komunalnu infrastrukturu kao i savremene oblike komunikacije. Zbog toga ulazimo u projekat javno-privatnog partnerstva gde ćemo praktično rekonstruisati sve ulice i uraditi nedostajuću infrastrukturu u prigradskim naseljima. Najvažnije je da sva domaćinstva na gradskom i prigradskom području imaju kvalitetno vodosnabdevanje i kanalizaciju, kaže gradonačelnik Šapca. On je već učestvovao na jednoj međunarodnoj konferenciji „pametnih gradova“, a obećava da će Šabac imati najbolji i najbrži internet u Srbiji, što je izazov ovog vremena.

Konkretni potezi učinjeni su i zamenom oko šest hiljada živinih sijalica sa LED svetiljkama, koje će se, pored ekološkog aspekta, jer nemaju štetne materije u sebi, vrlo brzo isplatiti.

Ono što je važno za građane jeste i ulaganje u zelene površine. Sadašnja svega četiri kvadratna metra zelenih površina po stanovniku je nekoliko puta manje od svetskih standarda. Zbog toga je pripremljen ambiciozni projekat „Sava park“, na čak 300 hektara zelenih površina i parkova. Naravno da će time stanovništvo dobiti kvalitetnije okruženje.

Za epitet pametnog grada potrebno je da u njemu aktivno učestvuju građani. Prošle godine u predlozima za finansiranje projekata iz gradskog budžeta učestvovalo je osam hiljada građana. Plan je da što više građana odlučuje o vitalnim projektima i trošenju sredstava iz budžeta. Zbog toga će se i menjati Statut, gde će građani imati više mogućnosti za odlučivanje. Kao retkost na ovim prostorima, Gradska skupština donela je odluku da se sav porez na seoskom području ustupi mesnim zajednicama da same raspolažu shodno svojim željama i planovima. Naravno, i gradske mesne zajednice imaju svoje planove. Inače, sam grad Šabac ima oko 60.000 stanovnika, dok u pedesetak sela živi približan broj stanovnika.

Reciklažna ostrva

Jedna od važnijih mera jeste i odnošenje smeća i otpada na seoskom području. U gradu formirano je šezdesetak reciklažnih ostrva, što doprinosi efikasnijem sortiranju smeća. Međutim, nordijske zemlje već koriste desetak načina sortiranja, što stvara minimalne količine otpada na deponijama.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari