Počeo drugi ciklus WWF Akademije za prirodu 1

Zaštićena područja u Srbiji – Nacionalni park Tara, Nacionalni park Fruška gora, Nacionalni park Đerdap, Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje i Predeo izuzetnih odlika Avala dobijaju novu generaciju ambasadora zaštićenih područja, učenike i nastavnike iz deset osnovnih i srednjih škola iz Srbije.

Naime, u IS Petnica je u toku WWF akademija za prirodu koja se realizuje drugu godinu zaredom kao deo obrazovne komponente velikog regionalnog projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude“ . Reč je o projektu koji traje četiri godine, završava se oktobra 2019. a osmišljen je radi poboljšanja komunikacije sa lokalnom zajednicom i njenim uključivanjem u upravljanje zaštićenim pdoručjima, razvoja turističke ponude koja će unaprediti posećenost i razvoj zaštićenih područja i obrazovnih programa. Polaznici ovogodišnje Akademije za prirodu dolaze iz škola koje se nalaze u blizini nacionalnih parkova Tara, Fruška gora, Đerdap, SRP Gornje Podunavlje i PIO Avala. Misija „WWF akademije za prirodu“ je da kroz kreativne radionice i predavanja obuči učenike i nastavnike da osmisle i realizuju projekte koji će doprineti promociji zaštićenog područja u čijoj blizini žive, kažu u kancelariji Svetskog fonda za prirodu (WWF) u Srbiji.

– Zaštićena područja dobila su još jednu generaciju ambasadora koji su trenutno na obuci kojom ih osnažujemo da se aktivno uključe u očuvanje prirode i promociju prirodnih i kulturnih vrednosti tih područja. Boravak u prirodi, rad na terenu i u grupama omogućuje im da upoznaju prirodu koja ih okružuje, ali i da spoznaju da su njen nerazdvojivi deo, a time postaju odgovorni prema prirodi, to jest njeni ambasadori – rekla je koordinatorka obrazovnih programa WWF u Srbiji, Sonja Bađura.

Tokom trajanja Akademije biće obrađene teme koje se tiču zaštićenih područja, njihovom značaju za ljude i prirodu, ekološkog otiska, odnosno životnog stila i uticaja ljudi na prirodu, kao i o aktivnom učešću građana u očuvanju prirode. Polaznici će iz Akademije poneti i osnovno znanje o komunikaciji sa medijima, kako bi svoje projekte promovisali široj javnosti, a tokom trajanja škole uključene u projekat treba da aktivno sa upravljačima zaštićenih područja. S pravom se očekuje da i druga generacija WWF Akademije za prirodu uspešno osmisli i realizuje projekte koji doprinose promociji zaštićenog područja iz koga dolaze, budući da je prva generacija ambasadorskih škola kao rezultat imala filmove i pozorišne predstave na temu zaštite prirode, mini zaštićeno područje u školskom drvorištu, osmišljavanje i produkciju promotivnih materijala, foto izložbu.

Projekat „Zaštićena područja za prirodu i ljude“ se u Srbiji sporovodi u saradnji sa nacionalnim parkovima Tara, Đerdap, Fruška Gora i JP „Srbijašume“ i JP „Vojvodinašume“, a finansira ga Švedska međunarodna razvojna agencija – SIDA.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari