Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. januara 1938. godine? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U glavnom tekstu na naslovnoj strani 16. januara 1938. Pravda prenosi pisanje najvećih nemačkih listova u to vreme o poseti predsednika vlade Kraljevine Jugoslavije Milana Stojadinovića Berlinu.

Bila je to, kako navodi „Felkišer Beobahter“ a Pravda prenosi, prva poseta jednog jugoslovenskog ministra Berlinu. Prvog čoveka jugoslovenske vlade u to vreme primio je ministar baron fon Nojrat, a gotovo sve novine u Nemačkoj pisale su toga dana o toj poseti, ali i „starim i oprobanim“ vezama dve nacije. Veče uoči dolaska Stojadinovića u Nemačku, piše Pravda, na najvećoj nemačkoj radio stanici sedam miliona ljudi slušalo je predavanje o Stojadinoviću. 

„Dojče algemajne cajtung“ piše da će Stojadinović posle Nojrata imati priliku da se „sretne i sa g. Geringom i da sa njim vodi političke razgovore, utoliko intimnije što su njih dvojica vezani tesnim prijateljstvom“.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. januara 1938. godine? 2

Formiranje vlade u Parizu je druga glavna vest toga dana u Pravdi. Pod naslovom „G. Žorž Bone pokušava da obrazuje homogenu vladu radikal-socialista“, ovaj list piše o tome kako je ministar finansija od francuskog predsednika dobio mandat da sastavi novu vladu.

„Eko d Pari veli da g. Bone teži jednoj homogenoj radikalnoj kombinaciji koja bi bila zavisna od pomoći desnice i umerene levice“, navodi Pravda.

Ovaj list objavljuje i veliku reportažu „Na Medicinski fakultet u Beogradu sve više dolaze stranci, a naši studenti sve manje odlaze na studije u inostranstvo“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

O „sjajnom dočeku“ Milana Stojadinovića piše i Vreme, s tim što se u naslovu ističe još kako je takvim potezom „Nemačka ukazala počast  Nj. V. kralju Petru II, knez namesniku Pavlu i celom našem narodu“. Osim toga, Vreme najavljuje sastanak Stojadinovića sa Geringom, ali i Hitlerom.

U nedeljnom broju ovog lista nalazi se i vest „G. Branislav Nušić piše Put oko sveta za decu“. List navodi kako je G. Nušić obećao „Rodinom pozorištu“, da će u kratkom vremenu napisati ovo delo, u kome će glavni junak biti unuk Jovanče Micića, koji radi u jednoj trgovini kao šegrt. U isto vreme, na jednoj od narednih strana objavljen je i izveštaj o premijeri Nušićevog Pokojnika u Zagrebu.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 16. januara 1938. godine? 3

Pod naslovom „Muslimanka koaj je vekovima živela iza mušebeka pokrivena zarom i feredžom uzela je aktivnog učešća u javnom životu“, Vreme piše o životu mislimanki u Bosni. „Bez vela, bez zara i feredže, čitava jedna mlada generacija pristupa životu“, navodi se u tekstu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari