Projekat težak 324,5 miliona evra 1

Izgradnja drugog bloka Termeoelektrane Pljevlja u Crnoj Gori, koja je dugo u žiži interesovanja crnogorske javnosti, trebalo bi da počne u septembru. Tako je bar, prilikom nedavne posjete Pljevljima, obećao crnogorski premijer Milo Đukanović.

A konačnoj odluci o izgradnji ovog, za Crnu Goru važnog, energetskog projekta prethodila je polemika kako o isplativosti ulaganja, tako i o učešću italijanske kompanije A2A koja je vlasnik više od 41 odsto akcija Elektroprivrede Crne Gore. Predstavnici Vlade Crne Gore tvrde, pozivajući se na Studiju izvodljivosti, da ima dovoljno uglja za rad TE i da se izgradnjom drugog bloka čuva oko 1.500 radnih mjesta, koliko je zaposleno u Termoelektrani i Rudniku uglja Pljevlja. Ne manje važno pitanje koje se u ovom kontekstu postavlja, jeste vlasništvo i upravljanje Elektroprivredom Crne Gore. Poznato je da je EPCG, u čijem je direktnom vlasništvu TE Pljevlja, u većinskom vlasništvu države Crne Gore (52,02 odsto), 41,75 odsto akcija je u vlasništvu italijanske kompanije A2A, dok su ostalo vlasnici mali akcionari.

Predlogom odluke o prihvatanju novog akcionarskog ugovora između države i italijanske kompanije A2A, koji je usvojenim 30. jula u Skupštini Crne Gore, definisan je način izlaska A2A iz Elektroprivrede Crne Gore, ali je takođe precizirano da se ne odustaje od gradnje drugog bloka TE Pljevlja. Zapravo, suština novog ugovora sa kompanijom A2A je gradnja drugog bloka. Preduslova za početak izgradnje bilo je prihvatanja međudržavnog sporazuma između Crne Gore i Češke, kojim se legalizuje način izbora kompanije Škoda Praha kao najboljeg ponuđača za gradnju nove elektrane. Postignut je i dogovor o cijeni izgradnje projekta. Radni tim za implementaciji ovog projekta, koji su činili predstavnici Vlade Crne Gore, EPCG, Rudnika uglja Pljevlja, kao i predstavnici kompanije Škoda Praha dogovorili su finalnu cijenu za izgradnju drugog bloka u iznosu od 324,5 miliona eura. Precizirano je i to da će se projekat finansirati kreditom Češke eksportne banke.

TE Pljevlja su, podsjećamo, prva i jedina crnogorska kondenziona termolektrana projektovana sa dva bloka, od kojih je izgrađen samo jedan. Kada je riječ o rezervama uglja u pljevaljskom bazenu studije su pokazale da ih ima dovoljne za 40-godišnji rad termolektrane, mada ima i onih koji tvrde da je ugalj iz pljevaljskog bazena lošeg kvaliteta i da je niskokaloričan.

U ovom trenutku se iz TE Pljevlja dobija 24 odsto od ukupno proizvodnje električne energije u Crnoj Gori, dok se u HE Perućica i HE Piva proizvede ostalih 76 odsto. Toplifikacija Pljevlja je takođe važan segment ove priče. Prilikom izgradnje prvog bloka bila je obavezna toplifikacija, kao jedno od rješenja zagađenosti Pljevalja, koja odavno prelazi sve dozvoljene granice pošto se većina domaćinstava, zbog povoljne cijene uglja, zagrijava tim energentom.

glosa

 

Argumenti za

Izvođač radova – češka kompanija Škoda Praha, ugovorom se obavezao da će poštovati EU standarde za PC tehnologiju sagorijevanja uglja u TE 2. Kao argument za izgradnju drugog bloka TE Pljevlja, osim potrebe za povećanjem količine električne energije i većom iskorišćenošću domaćih rezervi uglja kao drugog važnog energetskog resursa, pored hidroenergije, navodi se i podatak da je prvi blok pred istekom roka trajanja, s obzirom na to da je pušten u rad 1982. godine. Izgradnju drugog bloka TE Pljevlja razmatraće, 31. avgusta, za kada je zakazana vanredna Skupština, i akcionari EPCG.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari