Čeka se Vlada Srbije za ukidanje penala za penzionisanje 1Foto: Stefana Savić

Na jučerašnjoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta raspravljalo se o zahtevu reprezentativnih sindikata da se ukinu penali za prevremeni odlazak u penziju, koji je dobio i podršku Unije poslodavaca Srbije tako da je preostalo još samo da Vlada da „poslednju reč“ na tu temu.

Duško Vuković, potpredsednik SSSS kaže za Danas da je ta sindikalna centrala zahtev da se građanima koji su u penziju otišli pre navršene 65 godina života, a imaju 40 godina radnog staža i uplaćene doprinose, ne umanjuje primanja uputila još 2015. godine međutim o njemu se na SES-u raspravljalo tek juče.

– Penali za prevremeni odlazak u penziju podrazumevaju njeno umanjenje koje može da iznosi i do 20 odsto. Smatramo da je to potpuno nepravedno te da predstavlja vid diskriminacije građana koji su zaradili svoje penzije ispunivši sve druge uslove za njen pun iznos. Zato smo i istakli naš zahtev koji su podržali i Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“. Ono što je izuzetno važno je to da se sa našim mišljenjem juče na sednici SES-a saglasila i Unija poslodavaca Srbije. Dakle i sindikati i poslodavci imaju istovetan, to jest pozitivan stav na tu temu te se nadamo da će se sa njim složiti i nadležni u državi kako bi velika nepravda bila ispravljena – kaže Vuković.
Naš sagovornik dodaje da je na sednici SES-a istupio Aleksandar Vulin, ministar za rad, koji je obećao da će Vlada Srbije razmotriti ukidanje penala za prevremeni odlazak u penziju i da će o tome svoj stav dati i Ministarstvo finansija.

– Mi smatramo da država ne bi trebalo novac da traži iz nekih dodatnih sredstava kako bi se uvećale primanja onih koji su prevremeno otišli u penziju. Dovoljno je da svi poslodavci redovno izmiruju svoje obaveze prema PIO i svi penzioneri će biti namireni na zadovoljavajući način. Možemo da razumemo da u slučajevima kada je država u krizi oni koji su ranije otišli u penziju imaju umanjena primanja, ali to ne sme da bude slučaj i kada napune 65 godina – objašnjava Vuković.
Da Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju treba izmeniti, kako oni koji su ranije otišli u penziju ne bi bili oštećeni, slaže se i Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

– Aktuelna zakonska rešenja po tom pitanju nisu ni logična ni pravedna i zbog toga se UPS zalaže za njihovu promenu. Mi se kao poslodavci po tom pitanju u potpunosti slažemo sa sindikatima. Sada je na nadležnima u državi da utvrde koliki je to broj penzionera sa umanjenim primanjima i na koji način je moguće pribaviti novac potreban za isplatu punih iznosa penzija građanima koji su se penzionisali pre 65 godine života – kaže Atanacković.

Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju predviđa da se onima koji nisu otišli u starosnu penziju za svaku godinu života penzija umanjuje za 0,34 odsto godišnje. Računica pokazuje da na taj način penzioneri iz te kategorije na godišnjem nivou gube oko dve i po penzije.

O predlogu sindikata posle analize

Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je juče da će Vlada Srbije, nakon što se urade ekonomske analize, dati konačan stav o inicijativi Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS „Nezavisnost“ da se ukine trajno umanjenje penzija za one koji su se penzionisali pre napunjenih 65 godina života.

– Kada uradimo odgovarajuće finansijske procene, kada vidim koliko bi to koštalo, izaći ćemo sa konačnim stavom. Očekujem da će zakon o PIO biti promenjen u toku ove godine i šta god se bude menjalo menjaće se u toku ove godine – rekao je Vulin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari