Glumci "beskućnici" pobrali nagrade 1Foto: Pozorište Bora Stanković

Nagrade koje je predstava po tekstu Borisava Stankovića u režiji Milana Neškovića osvojila na „Joakim festu“ u Pirotu, nakon čega se obrela i u zvaničnoj konkurenciji „Sterijinog pozorja“.

Što je bio debitantski nastup ansambla iz Vranja na ovoj smotri, potom i gostovanje u Rusiji predstave „Tri sestre“ sačuvali su veru u opstanak pozorišta u Vranju. „Glumci beskućnici“, koji od 2012. godine rade u nenormalnim uslovima, uspeli su da nadvise sumornu realnost i ostanu na mapi kvalitetne prepoznatljivosti.

– Vremena paradoksa su na sceni. Kad smo ostali potpuno ogoljeni u svom bitisanju, mi smo uspeli da produkcijski funkcionišemo kao nikada. Premostili smo velike probleme, gurnuli ih u stranu i posvetili se u potpunosti pozorištu. Za to smo imali veliku podršku kolega iz svih delova Srbije. Od Novoga Sada, do Pirota, od Kragujevca do Beograda i Niša, i to nam je pomoglo da i u ovoj situaciji budemo uspešni, analizira za Danas Bojan Jovanović, glumac i umetnički direktor Pozorišta „Bora Stanković“.

„Uvela ruža“ je osvojila sve nagrade na „Joakim festu“, dok su „Tri sestre“ u dalekom ruskom gradu Lipecku proglašene za najbolju predstavu. Nastup na „Steriji“ dodatno je u kulturnoj javnosti Srbije skrenuo pažnju na vranjsko pozorište i uslove u kojima rade ovdašnji glumci. Premijera „Jelke kod Ivanovih“ samo je zaokružila istorijsku kalendarsku godini ovdašnjeg pozorišta. Godinu je obeležilo i predstavljanje monografije o četiri decenije glumačkih nastupa Dragana Stankovića, glumca koji je odavno više od amatera, na širem području juga Srbije.

– To je glumac koji je postao reinkarnacija likova Bore Stankovića i svakako je značajno što je se pojavila jedna ovakva knjiga koja je i deo istorije pozorišta u Vranju, ali i drugim gradovima gde je Stanković nastupao kao glumac i reditelj, objašnjava Jovanović.

Pod kraj godine otvorena je izložba posvećena godišnjici smrti Borisava Stankovića, a ostao je upamćen i ozbiljno koncipiran program u okviru „Maja, meseca muzike“ koji se događao i na otvorenom. Kontinuirani kvalitet ispoljili su i članovi Škole animiranog filma „ŠAF“ svojom produkcijom i priznanjima osvojenim na festivalima u zemlji i inostranstvu. Zapažen je bio i angažovaniji rad matične biblioteke koja je organizovala gostovanja Vide Ognjenović, Mihajla Pantića i drugih koji su podsetili na „neuništivi duh čitalačke publike na ovim prostorima“. I u prošloj godini kulturna dešavanja u Vranju dešavala su se na „maloj sceni“ i u senci političke turbulencije koja je ovde višegodišnja odrednica.

Prva digitalna knjiga o Vranju

Projekat portala „Vranjenet“ „Stare vranjske porodice“ autora Dušana Đorđevića, novinara i pisca, jeste originalni iskorak. Ovo je prva digitalna knjiga u Vranju koja će imati i svoje štampano izdanje. Otvorila je novu dimenziju u društvenoj istoriji grada tokom 19. i u 20. veku. Postavljeni su temelji za nova istraživanja koja preko uloge porodica koje su determinisale pravce razvoja grada, daju novi prostor etnolozima, istoričarima, publicistima da krenu dalje, kaže urednik izdanja književnik Zoran S. Nikolić. 

Aktiviran rad Udruženja književnika

Na vanrednoj sednici Skupštini Udruženja književnika Vranja (UKV) usvojena je ostavka predsednika Zorana S. Nikolića i pokrenuta inicijativa za izbor novog predsednika, čime je posle dve godine ponovo oživelo okupljanje vranjskih autora. „Podnećemo Gradskom veću zahtev za dobijanje adekvatnih prostorija za rad udruženja, a analiziraćemo i produkciju naših članova za učešće na Konkursu za sufinansiranje izdavačkih projekata koji se finansiraju iz budžeta grada“, kaže Žikica Dimitrijević, generalni sekretar UKV.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari