
Osuđenik Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije, svedočio je u Specijalnom sudu u postupku o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije.
Ipak, uprkos očekivanjima da će imenovati odgovorne za ubistvo, Ulemek je izneo znatno blažu verziju događaja o okolnostima ubistva novinara od one koju je dao tužiocu za organizovani kriminal pre dve godine. Moguće da je razlog za to što su i njemu, koji se nalazi na izdržavanju četrdesetogodišnje kazne zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića, zatim Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali i brojnih zločina „Zemunskog klana“, ali i njegovoj porodici, kako je rekao, upućene pretnje.
Prema optužnici, Ulemek je tužiocu za organizovani kriminal rekao da je 12-13 dana pre ubistva Ćuruvije (11. aprila 1999) na poziv prvooptuženog Radomira Markovića došao sa Kosova u Beograd, da bi ovaj od njega u hodniku zatražio da obavi likvidaciju osobe koja „trenutno svojim neprijateljskim delatnostima ozbiljno ugrožava bezbednost države“. Ulemek je to odbio pod izgovorom da je potrebniji svojoj jedinici koja se tada nalazila na Kosovu, ali je dvadesetak dana kasnije ipak ponudio Markoviću da izvrši zadatak. Na to mu je navodno rekao da je „to već završeno“. Drugom prilikom Marković, koji je tada bio šef Resora državne bezbednosti Srbije, u neformalnom razgovoru je trećeg i četvrtooptuženog Ratka Romića i Milana Radonjića oslovio sa „ovi Radonjini što su ubili Ćuruviju“.
Na suđenju je rekao da mu je tokom 2000. godine pretpostavljeni Marković govorio o akciji hapšenja jednog lica i tom prilikom napomenuo da će navigatori te akcije biti „oni Radonjini koji su ubili Ćuruviju“. „Onda sam izašao u hodnik i video Ratka Romića i Miroslava Kuraka“, rekao je Ulemek.
Milorad Ulemek Legija rođen je 1965. godine u Beogradu. Sredinom osamdesetih je pobegao u Francusku i pristupio Legiji stranaca, u kojoj je proveo sedam godina, ratujući u raznim krajevima sveta – u Čadu, Libiji, Bejrutu, Francuskoj Gvajani, u Persijskom zalivu… Po povratku u Srbiju priključio se Srpskoj dobrovoljačkoj gardi, Arkanovim „Tigrovima“ i tokom 1992. godine u njihovoj bazi u Erdutu obučavao dobrovoljce za front. Kao jedan od komandanata SDG-a je ratovao u Hrvatskoj i BiH. Kada je rasformirana Arkanova garda, prešao je u JSO Državne bezbednosti Srbije, takozvane „crvene beretke“. U aprilu 2001. je smenjen sa mesta komandanta JSO nakon što je uhapšen zbog opiranja hapšenju i pucanja iz pištolja na rođendanu narodne pevačice Svetlane Ražnatović u klubu JDP-a „Stupica“, nakon tuče u koju je bio umešan i glumac Sergej Trifunović. Oženjen je i ima troje dece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.