Izvori patnje 1

U desetoj godini edicije „Imago“ čiji je urednik dr Aleksandar Dimitrijević, IK „Clio“ iz Beograda objavila je novu knjigu Salmana Ahtara, jednog od najpoznatijih psihijatara današnjice, pod naslovom „Psihologija patnje“.

Knjigu je sa engleskog prevela Marina Vicanović, prevodilac i Ahtarove knjige „Psihologija dobrote“ („Clio“, 2016). Ahtar je profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu „DŽeferson“ i trening-analitičar „Psihoanalitičkog centra“ Filadelfije, a dobitnik je brojnih nagrada među kojima i najprestižnijeg priznanja u oblasti psihoanalize „Sigourny“. Veliku je popularnost stekao vrlo pristupačnim stilom pisanja koji, uz naučnu argumentaciju, obiluje i prezentacijom primera iz prakse.

Knjiga „Psihologija patnje“ ima podnaslov „Strah, pohlepa, krivica, obmanjivanje, izdaja i osveta“, i podeljena je na dva dela. Prvi deo, „Trpljenje patnje“, govori o prva tri izvora patnje, dok preostala tri pripadaju drugom delu koji je autor nazvao „Nanošenje patnje“. Naime, kako Ahtar objašnjava u uvodu, patnja jeste sastavni deo naših života, ona zajedno sa radošću i uzbuđenjem prožima naše postojanje dok prelazimo put od detinjstva, preko zrelog doba do starosti, i prati nas u svim razvojnim razdobljima i na svakoj prekretnici u razvoju. Većina ljudi vodi život tihog očaja, zapisao je američki pisac Henri Dejvid Toro; poštujući takvo razmišljanje, a sličnog su bili i drugi mislioci, Salman Ahtar ipak nije za temu uzeo tu patnju jer je smatra neadekvatnom, nepotrebnom, prekomernom, patološkom i izlečivom. Ahtar se u ovoj knjizi opredelio za patnju u kliničkim i socijalnim situacijama, pa navodi šest izvora takve patnje: strah, pohlepu i krivicu koji dovode do nečije lične patnje ali, kako kaže, i do izvesnih interpersonalnih posledica. Druga tri izvora dovode do patnje drugih, iako i u njima ima subjektivnog bola te same osobe. Ti su izvori – obmanjivanje, izdaja i osveta.

Izuzetno zanimljiva knjiga „Psihologija patnje“ čita se kao najuzbudljivije štivo koje nam dešifruje uzroke određene vrste ponašanja. Dotičući se i drugih emocija koje prate izvore patnje, Salman Ahtar uključuje i njihove fenomenološke, razvojne i sociokulturološke aspekte, znanja i iskustva iz antropologije, sociologije, etologije, kao i primere iz književnosti. Ova knjiga nije ni vodič ni terapijski priručnik ali jeste, prema rečima glavnog urednika „Clia“ Zorana Hamovića, „savetnik i suptilni oslonac“ svakome ko želi da proširi svoje znanje o sopstvenom životu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari