Srbiji se "ne gleda kroz prste" zbog Bregzita 1Foto: Fonet

Ukoliko zvaničnici Srbije žele da im u EU poveruju da je članstvo Srbije u Uniji zaista njen strateški cilj, onda sastav buduće vlade treba da oslikava težnju ka tom cilju.

Zastoje koji su neminovni u procesu pregovaranja zvanični Beograd ne sme da koristi za dizanje tenzija u regionu, kao i na odugovlačenje sa zadacima koje je Srbija sama sebi postavila. Nastavak koketiranja sa Moskvom takođe je neprihvatljiv, a Beograd bi morao da prati spoljnu politiku EU ne samo u odnosu na Rusiju već i u odnosu na ostale zemlje koje su pod sankcijama, a kojima Beograd ne želi da ih uvodi zbog njihove politike prema Kosovu, rekli su Danasu diplomatski izvori u Beogradu i Briselu.

Kako nam je rečeno, Srbija ne bi trebalo da očekuje da će joj se u bilo kom pogledu gledati kroz prste zbog situacije nastale nakon odluke Ujedinjenog Kraljevstva da napusti EU. Usporavanje, zaokreti i odustajanje od evropske agende mogu samo da štete napretku na putu ka članstvu, poručuju sagovornici Danasa. Pojedini predstavnici krugova u EU su, podsetimo, nezvanično za Danas rekli da “postoje određena pitanja u vezi sa generalnim stavom u Beogradu”. “Dok druge države veoma žele da budu pozvane da prisustvuju događajima u vezi sa predsedavanjem EU u Slovačkoj, nedostatak odgovora Srbije na poziv da prisustvuje neformalnom sastanku Saveta za pravosuđe i unutrašnja pitanja u Bratislavi je čudan i pokreće pitanja ne samo u Slovačkoj već i u drugim državama članicama, naročito ako se ima u vidu da je Srbija već negativno odgovorila na poziv da prisustvuje drugom neformalnom ministarskom sastanku. Sve to ne predstavlja dokaz da su srpske vlasti zaista voljne da razmatraju pitanja u vezi sa EU”, ističu sagovornici Danasa u Briselu.

Naši izvori ukazuju da je “veoma interesantno” što se Beograd nije odazvao pozivu slovačkih vlasti, koje su među najsnažnijim zagovornicima proširenja EU i nedvosmisleno podržavaju Srbiju na evropskom putu. U tom kontekstu, podsećaju da Slovačka, koja je u petak preuzela šestomesečno predsedavanje EU, nije priznala Kosovo i da je svrstala proširenje Unije kao jedan od prioriteta svog predstavljanja.

Izvori Danasa bliski krugu ljudi oko mandatara kažu da puni sastav Vlade nije još ni na vidiku i da mnogi i u Srbiji ali i iz inostranstva rade na tome da se sa formiranjem vlade što više odugovlači. Potezi i procene mandatara, kako kažu, u narednih nekoliko nedelja biće ključni. Kako dodaju u bliskoj budućnosti nisu isključeni ni potezi koji bi bili iznenađenje i suprotni ranijim najavama, poput izjave mandatara da se neće kandidovati za predsednika Republike, uz “dobar” razlog za takav potez.

Posle zahteva tehničkog ministra spoljnih poslova Ivice Dačića za održavanje hitnih konsultacija o daljim potezima u oblasti spoljne politike uoči Pariskog samita zbog neotvaranja poglavlja 23 u pregovorima sa EU, postavlja se pitanje postoji li mogućnost zaokreta u njoj uprkos uveravanjima koje daju predsednik Srbije Tomislav Nikolić i pojedini ministri u tehničkoj vladi poput Zorane Mihajlović. Od Dačića juče nismo dobili odgovor šta bi bio njegov predlog na tim konsultacijama, a Aleksandar Vučić nije uopšte pomenuo tu mogućnost u obraćanju novinarima. Premijer Vučić je samo govorio o mogućnosti da on, Tomislav Nikolić i predsednica Skupštine Maja Gojković održe konsultacije sa političarima iz Republike Srpske o vitalnim nacionalnim interesima.

Sociolog Jovo Bakić, poznat po kritičkom odnosu prema vlasti, kaže kratko za Danas da ne očekuje zaokret u skorijoj budućnosti. Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, za naš list kaže da postoji opasnost da se u Srbiji zbog eventualnog dužeg zastoja u procesu pregovora politički entuzijazam i volja za radom na reformama svede na minimum. Ona se ipak nada da do toga neće doći i da se protiv toga treba boriti. Prema njenim rečima, u Srbiji se vrlo često čuju pretnje upućene prema zapadnim zemljama u pogledu njihovog odnosa prema evropskim integracijama, ali dodaje da je to uglavnom zaista bilo za domaće potrebe i domaćoj publici, jer Srbija nije u poziciji da sama suspenduje proces evropskih integracija kao okvira u koji je sama ušla zarad sebe i dostizanja evropskih standarda.

Nikolić: Podrška evrointegracijama, ali ako Kosovo nije uslov
Predsednik Tomislav Nikolić podržao je nastavak evrointegracija Srbije, ali je upozorio da ne treba da budu uslovljen priznanjem Kosova. Srbija nije promenila svoju težnju za punopravnim članstvom, što spada u spoljnopolitičke prioritete Srbije, rekao je Nikolić, navodeći da je on za analizu poteza Britanije, jednog od zagovornika proširenja, koji istupa iz Unije. Ukoliko pred nas postave uslov da priznamo nezavisnost takozvane države Kosovo, ili da prestanemo da toj kvazitvorevini sprečavamo ili otežavamo ulazak u međunarodne institucije, to će za nas značiti da nas ne žele kao punopravnog člana EU, istakao je Nikolić, prenosi FoNet.
Nikolić je u petak uputio još nekoliko političkih poruka govoreći na svečanom vojnom događaju povodom završetka školovanja polaznika 5. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane i 59. klase generalštabnog usavršavanja Škole nacionalne odbrane. Svedoci smo da i kod nas postoji kreiranje nemira i podsticanje nezadovoljnih struktura u društvu, koje se onda objedinjuju oko neke naizgled primamljive ideje. NJihov cilj je da se oslabi vlast i da se ostvari uticaj, koji pre svega služi interesu onih koji žele da sprovedu svoj neokolonijalistički cilj, istakao je Nikolić, prenosi FoNet. Nije namera, napomenuo je, da se problemi rešavaju, već da se iskoriste za destabilizaciju države i društva.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari