Rističević: Podneću krivičnu prijavu protiv Tatjane Babić 1Foto: Nenad Đorđević/FoNet

Iako je rok za dostavljanje imovinske karte Agenciji za borbu protiv korupcije istekao 12. jula, petoro poslanika još nije prijavilo imovinu.

Među njima su radikal Nemanja Šarović, lider Zajedno za Šumadiju Veroljub Stevanović, dvoje poslanika Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka Muamer Zukorlić i Jahja Fehratović, kao i Marjan Rističević, poslanik sa liste Srpske napredne stranke. I dok Zukorlić tvrdi da nije ni znao da treba da prijavljuje imovinu, dotle Rističević najavljuje krivičnu prijavu protiv direktorke Agencije za borbu protiv korupcije Tatjane Babić i tvrdi da je njegov advokat uredno prijavio imovinu.

– Zbog svih postojećih problema sa gospođom Babić i Agencijom za borbu protiv korupcije angažovao sam advokaticu, stručnjaka za imovinsko pravo koja je predala moju imovinsku kartu. Ukoliko se ispostavi da je tačno da sam podneo prijavu imovine kao što tvrdim, zahtevaću da direktorka Agencije podnese ostavku – navodi Rističević i dodaje da mu je poznato da je Agencija tražila neku dopunu, na šta ima pravo, ali da ta dopuna iziskuje traženje dodatnih papira u katastru, što se, inače, ne dobija za jedan dan.

Rističević tvrdi i da je istorijat njegovih nesuglasica sa Agencijom dugačak, da mu je traženo prošle godine da prijavi imovinu koju je već prijavio, traženo mu je da objašnjava poreklo imovine koju je stekao ranije, iako je u obavezi samo da prijavi imovinu koju je stekao dok je bio na funkciji.

– Za bivšu direktorku Agencije sam tvrdio da je kriminalac i ispostavilo se da je kasnije i uhapšena. Sada čekam samo trenutak kada ću Babićevoj da zakačim jednu lepu krivičnu prijavu, kao što sam već to radio. Ona ima pravo da navija za ovu ili onu političku stranku, ali da svoju funkciju upodobljava svojim političkim potrebama, to je već prevazišlo svaku meru – navodi Rističević u razgovoru za Danas, dodajući da zakon očigledno nije predvideo da poljoprivrednici budu i poslanici, pa on samim tim ima problema kako da prijavi mašine koje su njegovo sredstvo za rad, a ne prevozno sredstvo.

Muamer Zukorlić, poslanik Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka, kaže za Danas da je dva dana po isteku roka saznao da je dužan da prijavi imovinu agenciji, a da to ranije nije znao i da će verovatno morati da plati kaznu od 50.000 dinara.

– Onog dana kada sam saznao da mi je to obaveza, počeo sam sa popunjavanjem ne baš jednostavnog formulara. Očekujem da će sve biti završeno vrlo brzo i da ću imovinsku kartu za vikend predati nadležnoj agenciji – navodi Zukorlić i dodaje da ne poseduje ništa spektakularno.
Ima, kako kaže, stan od 79 kvadrata i ništa više. Nema pola Novog Pazara i celi Sandžak kako mu se spočitava, a iako je osnivač Univerziteta u Novom Pazaru, sudskim putem se odrekao vlasništva, pa je to sada zvanično zadužbina.

– Primam poslaničku platu, ali ako me zamišljate kako me predstavljaju mediji, onda je to „samo“ poslanička plata, ali meni ne treba mnogo novca. Kao musliman ne pijem, ne pušim, pijem dve kafe i imam dva obroka. Imam više automobila na raspolaganju, ali oni nisu moje vlasništvo – navodi Zukorlić.

Za Nemanju Šarovića, poslanika Srpske radikalne stranke, i Veroljuba Stevanovića, lidera Zajedno za Šumadiju, ne može se reći da nisu znali da moraju do određenog roka da predaju imovinsku kartu, budući da su dugi niz godina poslanici. Zbog čega to nisu učinili u zakonskom roku nismo ispeli da saznamo, jer nisu odgovarali na pozive. Iako je prvobitno bio na spisku „zaboravnih“, Dušan Borković, poslanik SNS, u međuvremenu je dostavio imovinsku kartu, a Agencija je čekala do 15. jula da pristigne sve što je poslato poštom. Protiv onih koji su se oglušili o zakon biće pokrenuti postupci za pribavljanje informacija radi odlučivanja o postojanju povrede Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.

 

Obradović: Nemam ušteđevinu

Za razliku od „zaboravnih“ poslanika Boško Obradović, šef poslaničke grupe Dveri, potrudio se da svoju imovinsku kartu koju je dostavio Agenciji dostavi i medijima. Piše da poseduje – stan od 62 kvadrata, auto opel astru 1995. godište i da nema ušteđevine. Kada je postao poslanik, odrekao se suvlasništva u izdavačkoj kući „Catena mundi“ i zamrzao radni odnos. Na stalnom je radu u parlamentu sa poslaničkom platom od 74.671 dinara i 27.320 dinara paušala.

LDP: Jovanović daje platu prihvatilištu za decu

„Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović je svoju platu poslanika Skupštine Srbije namenio prihvatilištu za decu kojem godinama pomaže, između ostalog, i njegova firma. On je time praktično samo nastavio humanitarnu praksu iz svojih prethodnih mandata, kada su on i drugi funkcioneri stranke u velikoj meri pomagali onima kojima je pomoć najpotrebnija“, poslata je Danasu pisana izjava iz ove stranke povodom tvrdnji u javnosti o primanjima Čedomira Jovanovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari