Ne postojimo za medije i sponzore 1Nataša Kovačević

Para nema, ali se nekako snalazimo – mogla bi da glasi zajednička dijagnoza stanja u ženskoj košarci na osnovu razgovora sa predstavnicima klubova.

Nataša Kovačević, predsednica Crvene zvezde, Miloš Pavlović, trener trostrukog prvaka države Radivoja Koraća, i Slobodan Žikić, iz OKK Šabac, ističu da je finansijska situacija teška, da se često opstaje zahvaljujući ličnoj snalažljivosti, ali i da je ženska košarka marginalizovana u javnosti.

– Klupska ženska košarka nije u sjajnom stanju, svi smo svesni toga. Planirani budžet ŽKK Crvena zvezda je između 100.000 i 200.000 evra, pri čemu bi prva cifra obezbedila osnovno funkcionisanje kluba, a druga cifra bi dala prostor i za određena ulaganja za budućnost. Videćemo šta je od toga ostvarivo. Evidentno je i da u ženskom sportu nema dovoljno novca i zato smo čitavu ekipu i sve klupske resurse stavili u funkciju saradnje sa potencijalnim partnerima. Takav pristup daje početne rezultate – kaže Nataša Kovačević. Kako objašnjava, izazovi postoje ali se od njih ne beži jer je data šansa za pomeranje granica.

I Miloš Pavlović ističe da je u „ženskom sportu situacija katastrofalna što se tiče finansija“, a da su posebno opterećeni klubovi u Beogradu koji moraju da plaćaju zakup sala.
– Sale su preskupe, grad malo nadoknađuje iz budžeta. U Beogradu je znatno teže nego klubovima u unutrašnjosti zato što su cene dvorana tri-četiri puta veće – kaže trener Radivoja Koraća, dodajući da klub i pored toga nikada nikome nije ostao dužan za 11 godina postojanja, što je pre rezultat dobrog planiranja nego toga što ima sredstava na pretek.

Finansije u svom klubu na sličan način opisuje i Slobodan Žikićić. OKK Šabac dobija novac iz gradskog budžeta, trenutno imaju oko tri miliona dinara za drugi deo godine, a da bi izmirio sve troškove od sale preko prevoza i hrane, do takmičenja, klub se trudi da potrebe svede na minimum. I pored toga neretko se računa i na razumevanje dobavljača da progledaju kroz prste za kašnjenja.
– Svuda je uvek manje para nego što bi trebalo. Vojvodina se ugasila, Metalac maltene prestaje da postoji…. Ali nekako se takmičimo, snalazimo se. Za sada funkcionišemo, a dokle ćemo, videćemo – kaže Žikić.

Kako ističu sagovornici Danasa ženska košarka je marginalizovana u javnosti zbog čega je posebno teško privući sponzore. Utakmice se ne prenose a publike je sve manje. Na pitanje zašto je ženska klupska košarka izgubila popularnost poslednjih decenija, Nataša Kovačević odgovara kontrapitanjem.

– Ulica nije jednosmerna i da bih to objasnila postaviću vam pitanje. Kada je neko iz vaše sportske redakcije poslednji put bio na nekoj ženskoj košarkaškoj utakmici naše lige? Dakle, odgovornost nije samo na ljudima koji su radili u ženskoj košarci. Vremena se menjaju, sport više nije samo takmičenje za koje je dovoljno imati dve ekipe i sudije na terenu kao nekada. To je vrsta zabave i takav sadržaj treba upakovati i ponuditi ljubiteljima sporta i zaokupiti njihovu pažnju. Za dodatni sadržaj potrebna su sredstva i to je ogroman izazov za sve – kaže Kovačevićeva koja dodaje da očekuje veću podršku medija.

I Miloš Pavlović smatra da su mediji svojom nezainteresovanošću u dobroj meri pogurali ženski sport na marginu.

– Prva liga se ne prenosi na TV-u, osim finala Kupa ništa se ne prenosi. Plej-of se ne prenosi, dodela medalja se ne prenosi. Postoji jedan košarkaški ženski portal i sajt KSS-a koji izbacuje vesti. To nije dovoljno jer tu može da pročita informacije samo neko ko je već u ženskoj košarci – objašnjava Pavlović.

Trener Radivoja Koraća i Slobodan Žikić takođe ističu da ne postoji veće interesovanje devojčica za treniranje poslednjih godina i pored uspeha ženske reprezentacije i niskih članarina u njihovim klubovima

– Očekivali da se veći broj devojčica prijavi posle uspeha ženske reprezentacije. Međutim to ide slabo…. Možda ni treneri nisu dovoljno agilni u smislu da obilaze škole i popularizuju sport – kaže Žikić u čijem je klub treniranje prva tri meseca besplatno a potom košta 1.000 dinara mesečno.
Na drugoj strani predsednica Crvene zvezde ima drugačije iskustvo. Kovačevićeva objašnjava da je košarka postala bliža devojčicama koje su poslednjih godina uglavnom vise bile zainteresovane za tenis i odbojku.

– Na besplatnom kampu koji smo tokom leta organizovali na Malom Kalemegdanu imali smo više od 80 devojčica. Želja nam je bila da košarka bude dostupna svima, da dobiju priliku da se upoznaju sa ovi divnim sportom i to je najefikasniji način popularizacije.. Podrška svih struktura u tom procesu, pa i vas iz medija je dragocena. Jednostavno, uspehe nacionalnog tima u ženskoj i muškoj konkurenciji moramo da iskoristimo na najbolji mogući način i proširimo bazu. Iz kvantiteta sigurno možemo da dođemo do kvaliteta jer smo nesporno veoma talentovana nacija za košarku – zaključuje Kovačevićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari