Odbrana u debelom hladu 1

Trijumf u Izraelu nije bio očekivana opcija; sagledavajući realne okolnosti, činjenicu da je meč u Izraelu bio čak četvrti košarkaša Crvene zvezde u poslednjih sedam dana (tri poraza i pobeda).

Uključujući i naporna putovanja, pulenima Dušana Alimpijevića verovatno je bilo teško i da gledaju „basketaru“ protiv Makabija, a ne da se koncentrišu i usmere energiju na potencijalni brejk. Ako bi se analiza, ipak, završila na uvodnoj konstataciji, onda bi ona mogla da bude izgovor za svaki naredni duel crveno-belih u krajnje suludom kalendaru, pogotovo kada je januar mesec u pitanju. Makabi je, igrajući krajnje „divlje“, trijumfovao protiv Crvene zvezde (89:75) u 19. kolu Evrolige, uspevši da razvuče odbranu gostiju, koja je često izgledala kao trošna kuća na vetrometini.

U odnosu na neke prethodne sezone, Zvezda u trenutnom sastavu ima znatno manje „deklarisanih defanzivaca“, pogotovo u spoljnoj liniji, koja je na gostovanju Makabiju kapitulirala već u drugoj četvrtini. Makabi je igrao kako jedino zna i ume: munjevito u fazi tranzicije, sa puno trčanja, forsiranja kontranapada do iznemoglosti, pokušaja koji često podsećaju na basketaške ispred zgrade… Bekovi Zvezde su u takvim situacijama često bili u pozicijama da brane Pjera Džeksona i Norisa Kola jedan na jedan, u momentima kada su se Amerikanci zaletali sa koša na koš, nemoćni da zaustave njihove prodore i to u serijama. Indikativno je bilo to da su se u defanzivnim propustima najviše isticali Nemanja Dangubić i Branko Lazić, verovatno najbolji odbrambeni igrači iz Zvezdine bekovske linije. Nedovoljno agresivni, sporih nogu u stavu, nemoćni da pomenute igrače usmere u slabiju stranu i nateraju ih na dribling više, obično su pokušavali da ih uspore uz „prigušeni“ kontakt rukom, što su sudije prečesto sankcionisale.

– Nismo kontrolisali njihovu tranziciju u prvom poluvremenu, a nismo kontrolisali ni njihov ofanzivni skok. Uvek kada smo imali dobar rezultat u prvom poluvremenu dopuštali smo im velike serije, posebno iz igre u tranziciji. U drugom delu smo pokazali karakter, koji je dobar, ali nije bio dovoljan – sumirao je utiske trener Alimpijević.

I vrapcima je jasno da bez Pere Antića Zvezdina strana pomoći u odbrani neuporedivo slabije funkcioniše. Matijas Lesor ne spada u grupu centara koji vešto čitaju namere protivničkih bekova. Njegova je anticipacija krajnje upitna, baš kao i trenutna fizička sprema Milka Bjelice, koji je bio premekan u duelima sa Aleksom Tajusom. Komunikacija u odbrani bila je posebno zabrinjavajuća; pomaganja na perimetru gotovo da nisu postojala, dok je izostala i agresivnost na liniji dodavanja. Izostao je značajan doprinos Dilana Enisa, dok je Tejlor Ročesti još jednom potvrdio da ni fizički, a ni mentalno ne može da odgovori osnovnim zadacima u odbrani. Konstitucije tinejdžera u razvoju, za Amerikanca je svaki jači kontakt ozbiljan problem; duel igru vešto izbegava, kao i trošenje preterane energije u odbrani. Svesni svih njegovih nedostataka u odbrani, rivali sve češće „gađaju“ Ročestija, s obzirom na to da redovno popušta pod pritiskom.

Na MZT bez Feldina

Već u ponedeljak crveno-bele očekuje gostovanje MZT u 17. kolu ABA lige. Džejms Feldin izvesno neće igrati nakon što je protiv Makabija izvrnuo skočni zglob (pauza dve utakmice). Pitanje je i u kakvom će stanju biti Pero Antić, koji nije ni otputovao u Tel Aviv zbog problema sa člankom. „Fenjeraš“ je u poslednjem kolu iznenadio Cibonu u Zagrebu i usled kadrovskih promena sigurno će biti posebno naoštren da zakomplikuje računicu aktuelnog regionalnog šampiona. U zavisnosti od razvoja situacije u prestonici Makedonije, trener Alimpijević trebalo bi da pruži veću šansu Ognjenu Dobriću i da omogući par takmičarskih minuta Nikoli Radičeviću, koji je u poslednjih mesec dana u potpunosti ispao iz rotacije.