Barselona ne želi barijere na ulicama 1

Gradonačelnica Barselone Ada Colau rekla je da neće postavljati zaštitne barijere na gradske ulice uprkos napadu kombijem na prolaznike na ulici La Rambla, jednoj od najpoznatijih i turistički najatraktivnijih u glavnom gradu Katalonije, prenosi Al DŽazira Balkans.

„Nemoguće je napuniti grad barijerama. To je upravo ono što žele teroristi, da živimo među barijerama“, rekla je Colau nakon upisivanja u knjigu žalosti. „Želimo da budemo slobodan grad, a takve mere smanjuju našu slobodu“, rekla je Colau. Ona je dodala da su se zaštitne ograde povremeno postavljale tokom koncerata, proslava i drugih događanja.

U četvrtak, nešto iza 17 sati kada su stotine turista šetale centrom grada, jureći kombi pregazio je i ubio 14 prolaznika. Više od 130 ljudi je povređeno. Od tada traje rasprava zašto Barselona nije postavila stubiće i betonske ograde koje onemogućuju vozilima ulazak na prostor predviđen za pješake. Posle gaženja pešaka kamionima u Berlinu i francuskom gradu Nici, špansko Ministarstvo unutrašnjih poslova krajem 2016. predložilo je uvođenje fizičke zaštite na ulice kako bi se sprečili slični napadi. Barselona je tokom proslave Nove godine postavila barijere u aveniji Maria Cristina.
Nakon napada u Barseloni te u noći na priobalnom šetalištu u Kambrilsu, gradiću s 33.000 stanovnika udaljenom 100 kilometara od Barselone, nekoliko katalonskih gradića uključujući Kalafel, Reus i Kalela postavili su zaštitu. U Madridu su postavljeni u subotu veliki betonski blokovi oko centralnog trga Puerta del Sol. „Postavljanje takvih blokova ili stubića nemoguće je u svim delovima grada“, rekao je katalonski zvaničnik Žoakuin Forn. „To bi onemogućilo saobraćaj, stvorilo gužve i ne bi spriječilo teroriste da izaberu drugo mesto.“

Posle napada na šetalištu uz more u Nici, u julu 2016, postavljeni su betonski blokovi i stubići kako vozila s puta ne bi mogla da uđu na šetalište. Na ulazima gde se šetalište spaja s putem sada stoje vojne i policijske patrole.

Ulica La Rambla u Barseloni dugačka je 1,2 kilometra, a Forn napominje da je postavljanje stubića ili ograda korisno samo kada se održavaju određeni događaji poput koncerata ili proslava. U decembru 2016, nedugo nakon napada u Berlinu na Božićnom sajmu, iz Madrida je poslan predlog svim šefovima policija za postavljanje fizičkih barijera u svim delovima Španije.

Španska nacionalna policija napominje da je kombi uspeo da uđe na La Ramblu i prođe oko 600 metara rušeći pešake pre nego što se zaustavio, a vozač pobegao. Katalonska regionalna policija nije uspela da zaustavi kombi. Na šetalištu uz more u Kambrilsu, posle napada u Barseloni, bilo je parkirano policijsko vozilo. Kada se tamo pojavilo veće vozilo, audi A3, u nameri da obori pešake, prvo je udarilo u policijsko vozilo, nakon čega se prevrnulo. Policija je upucala potencijalne napadače koji su izašli iz vozila i povredili šest prolaznika i jednog policajca. Poslanik opozicione Narodne stranke desnog centra u gradskom veću Barselone, Alberto Fernandez, pozvao je gradsku vlast na postavljanje barijera na ulicama. Gradonačelnica Colau je rekla kako će sve službe nastaviti da rade zajedno i koordinirano, ali odbila je trajno postavljanje barijera na ulicama. Barselona beleži rekordnu turističku sezonu, a na ulicama i plažama su velike gužve, prenosi Al DŽazira Balkans.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari