Trudnoća traje 9 meseci, pa je neizbežno da se razvija kroz različita godišnja doba, uključujući leto.

Kada se pomisli na tak period godine, većini pada na pamet odlazak na godišnji odmor, more, toplije krajeve, planinu. Da bi se istinski opustile i uživale u svom stanju i iščekivanju nastupajućeg, savetuje se da obrate pažnju na određene pojave. Ukoliko je trudnoća urednog toka i redovno kontrolisana, letnji meseci predstavljaju pravu blagodet i za majku i za plod. Ograničenja za putovanja ne bi trebalo da postoje, a pre odlaska treba se posavetovati sa lekarom koji je najbolje upućen u konkretan slučaj. Ukoliko se putuje automobilom, preporučuju se češća stajanja i odmori, unošenje dovoljno tečnosti i lakih obroka sa dosta svežeg voća i povrća. Ove namirnice sadrže sve vitamine i oligoelemente neophodne za održavanje urednog statusa trudnoće. Treba takođe obratiti pažnju na laganu i udobnu, pamučnu garderobu i omogućiti što udobniji položaj. Putovanje avionom se savetuje do navršenog 7. kalendarskog meseca trudnoće (28 nedelja gestacije).

Savetuje se da se ponesu i preparati multivitamina, koji se u današnje vreme rutinski uzimaju u svakoj uredno vođenoj trudnoći, crevni i vaginalni probiotici, analgetici i antipiretici tipa paracetamola, vaginalete širokog spektra za dezinfekciju vaginalne sluznice, sredstva za sunčanje sa visokim faktorom zaštite. Na moru, kao i na planini, preporučuje se duži boravak napolju i kupanje i sunčanje kao i šetnje u ranim jutarnjim i kasnijim popodnevnim časovima. Boravak na svežem vazduhu i sunčanje blagotvorno utiče na razvoj koštanog i mišićnog sistema ploda, poboljšava imunitet majke, zbog pojačanog stvaranja vitamina D i antioksidanasa. Neophodna ja dobra hidratacija organizma, unošenje minimum 2 l tečnosti(voda, mlak nezaslađen čaj, voćni frapei i smutiji od sirovog nezaslađenog voća i povrća – lubenice, dinje, agruma, bogatih vit C i elektrolitima). Ishrana morskim plodovima nemasnim sirevima bogatim kalcijumom jogurt i kiselo mleko sa kulturama probiotika, povrće svih vrsta, puter, masline, nemasna mesa, integralni hlebovi i izbegavanje prostih šećera.

Truditi se da se za to vreme smiri Um i postigne što bolja relaksacija. Čitanje lake literature i relaksirajuća muzika. Ukoliko je sve u redu, ne treba izbegavati ni izlete. Međutim, ukoliko se na odmoru pojavi bilo kojih od znakova odstupanja od uobičajenog toka trudnoće u smislu bolova neuobičajenog krvavljenja, glavobolje skoka ili pada krvnog pritiska neophodno je javiti se najbližem ginekologu u mestu u kome se nalazi. Trudnoće je fiziološko stanje organizma i tako ga treba shvatiti da bi zadovoljstvo zbog srećnog ishoda i rođenje zdravog deteta bilo još veće.

Autorka je ginekološkinja GAK Narodni front

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari