
Ono što je dete u poslastičarnici, to je pravi fudbalski navijač u Nacionalnom muzeju fudbala (NFM) u Mančesteru.
NFM je iz matičnog Prestona preseljen 2012. sa idejom da privuče veći broj posetilaca iz inostranstva. Selidba nije prošla bez otpora i kontroverzi, ali je rezultat veoma, veoma impresivan.
Ova lokacija je istinsko fudbalsko svetilište i uzdizanje prelepe igre na viši, metafizički nivo. NFM godišnje poseti više od 350.000 gostiju. Muzej je raspakovan na četiri nivoa, koji tematski prate svaki ugao najvažnije (sporedne) stvari na svetu – od raje i taktike do maskota, suvenira i masmedija. Posebno mesto u muzeju zauzimaju Svetsko prvenstvo 1966. (očekivano), rivalstvo dva velika kluba iz Mančestera (još očekivanije), odeljak posvećen fudbalu u ljudskoj istoriji (kako su igru doživljavali i konzumirali razni umetnici, safražetkinje, heroji Prvog svetskog rata ili Čerčil) i fudbalska Kuća slavnih. Na platou ispred zgrade Muzeja se, po ugledu na Holivud, nalaze bronzane ploče posvećene nekim velikim imenima svetskog fudbala. Ovo uzmite sa ozbiljnom rezervom barem dok svoje zasluženo mesto ne dobije Saša Ilić.
Opisivanje svih zanimljivih predmeta iz NFM bi razvuklo ovu dopisnicu na stotinak nastavaka. U inventaru muzeja je pohranjeno više od 140.000 artefakata i fudbalskih suvenira, a u svakom trenutku je posetiocima predstavljeno više od dve i po hiljade. Tu su, na primer, čuveni MINI Džordža Besta, fudbalske konzole (sredina 20. veka n. e.), bizarna statua Majkla Džeksona, koja je ispred stadiona Fulama stajala do 2013, „onaj dres“ Dijega Maradone iz Meksika, jedna šipka sa starog Vemblija, prvi fudbalski pravilnik iz 1862. i mnoge, mnoge druge neprocenjivosti koje su deo svetske fudbalske baštine.
Od umetničkih eksponata inspirisanih fudbalom u NFM možete videti i Pikasovu figurinu „Footballeur“, platno „Odlazak na utakmicu“ Lorensa Lourija, kao i neorenesansnu fresku posvećenu Eriku Kantoni i drugarima iz Junajteda. Moram vam priznati da sam sebi došao tek posle otprilike jednog poluvremena. Najež (goosebumps) je u NFM neizbežna nuspojava.
Pošto domaćini pažljivo misle o svemu, pa i o budućnosti prelepe igre, u sklopu NFM postoje poseban edukativni centar, kao i prostorija za zabavu posetilaca mlađih od pet godina. Veći deo postavke je interaktivan, uz fantastične vizuelne, hologramske i zvučne efekte, tako da će iskrenim fudbalskim fanovima za prvi obilazak Muzeja biti potrebno otprilike pola dana. Ulaz je besplatan, mada za „donaciju“ od pet funti dobijate priliku za fotografisanje sa trofejima Premiershipa i FA kupa, kao i mogućnost da virtuelnom golmanu pucate tri penala. Neće vas iznenaditi to što se tačno ispred izlaza iz Muzeja nalazi impresivna prodavnica fudbalskih suvenira, knjiga, fotografija, fanzina… u kojoj možete potrošiti ostatak dana i novca koji imate kod sebe. Rekonstrukciju zgrade u kojoj je smešten NFM finansirali su Nacionalna lutrija i Fond za regionalni razvoj Evropske unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.