
Za Francusku kažu da je šampion turizma, a mi smo se priključili toj turističkoj armadi. Lepim i mirisnim autobusom kojim upravlja takođe lep i mirisni Mark, klizimo besprekornom asfaltnom trakom.
Kroz muziku je putovanje lepše, kaže naš vozač i stavlja disketu sa čuvenim šansonama. Paralelno sa putem ide o pruga kojom povremeno projezdi T. Ž. V. kljunoliki francuski voz sa zmijskim telom i brzinom od 250 kilometara na sat.
Na našem putu ćemo obići tri najslavnije francuske provincije: Anžu, Turen i Orlean – značajne po vinogradima, dvorcima, blagoj klimi i reci Loari. Protiče dolinom od pamtiveka, ali provincija Anžu pamti Loaru još iz vremena kada je, silovita i vodoplavna, uništavala sve pred sobom i vazda žurila sve do Nanta gde se uliva u zapenušave vode Atlantika.
Ukroćena i blaga, danas Loara daruje život žednim obalama i niskim brežuljcima sa kojih se uzdižu blistavo beli velelepni dvorci.
Kažu da ih ima 200!
Raspoređeni su celom dužinom doline i oni su glavne ličnosti ovog putopisa. Saznaćemo da svaki od njih ima svoju priču i svoju istinu. Izmešane sa neizbežnim dvorskim spletkama i tajnama, vremenom su se pretvarale u legende koje su vekovima prepravljane i dopunjene pripovedale.
Starosedeoci Francuske su Kelti. Jedno pleme Gali, došli su u ove prostore i naselili ih. Hrabri i borbeni odolevali su napade mnogobrojnih neprijatelja sve do prvog veka kada su ih pokorili Rimljani. Julije Cezar je doseljavao stanovništvo iz Rima. Kasnijom invazijom Varvara, germanskog naroda, dolazi do mešanja, a kao „proizvod“ toga nastaju današnji Francuzi!
U periodu od 12. i 14. veka kralj u Francuskoj je bio prvi među jednakima. Međutim, centralna vlast nije imala uticaj na lokalnu, pa su bile u neprestanom sukobu. Na račun naroda „lokalci“ su se bogatili i gradili velelepne dvorce u blizini reke Loare za koju kažu da je – kraljica koju su obožavali svi kraljevi!
Sledili smo sliv te najduže reke u Francuskoj (više od 100 km) i prelazeći drevne mostove njenih pritoka Šer, Andr, Men.
– I otkrili Dolinu kraljeva u kojoj se nalazi 36 dvoraca, palata i utvrđenja. Prolazeći kroz bilo koju od nekadašnje grofovije, nameće se misao da su i bogovi bili velikodušni i nesebično obdarili ovaj kraj zemlje. I mada nisu daleko jedan od drugog, svi dvorci se razlikuju pošto su građeni u različitim epohama, tokom nekoliko vekova i služili kao utvrđenja, za zabavu, lov i letnje rezidencije – smešteni daleko od glavnih puteva uz ivice šume ili na dnu neke doline.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.