
Na bespravnom gradilištu u Višnjićevoj ulici 2a, na Dorćolu, u zaštićenoj zoni, inspekcija je utvrdila da se postavljaju kanalizacione cevi bez neophodnih dozvola, a Zavod za zaštitu spomenika doneo je rešenje da je prethodno objekat bespravno porušen.
Oba organa donela su zabrane daljih radova, međutim gradnja još uvek nije obustavljena.
Nakon pisanja Danasa od 9. novembra da investitor krši odluku inspekcije tako što nastavlja bespravnu gradnju na pomenutoj lokaciji, i posle izlaska inspekcije koja je konstatovala da su radovi obustavljeni oglasio se i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, od koga ranije nismo mogli da dobijemo komentar na pomenutu situaciju.
S obzirom na to da se sporna parcela nalazi u zoni koja uživa status spomenika kulture od izuzetnog značaja, Republički zavod nadležan je za izdavanje dozvola i kontrolu gradnje na ovom potezu. Izlaskom stručnog lica na teren Zavod je ustanovio da je „predmetni objekat, u skorijem periodu, porušen bespravno, bez dozvole nadležnog zavoda i nadležnih republičkih organa“ i sačinjen je izveštaj.
– Zavod je svoje rešenje sa nalazima dostavio na izvršenje republičkom građevinskom inspektoru pri Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kao stvarno nadležnom organu za inspekcijske poslove i zaštitu i bezbednost susednih objekata, saobraćaja, okoline i zaštitu životne sredine – obavestio je iz Zavoda za zaštitu spomenika Aleksa Ciganović, inženjer arhitekture.
Iz Ministarstva potvrđuju da su ovo rešenje primili 27. oktobra, ali da sada nije na njima da reaguju.
– Napominjemo da, saglasno odredbama Zakona o opštem upravnom postupku, rešenje izvršava organ koji ga je doneo, odnosno Republički zavod za zaštitu spomenika kulture – navode iz Ministarstva.
Objašnjavaju da su inspektori bili na terenu 29. septembra pa 29. novembra kada je utvrđeno da za radove nema potrebnih dozvola.
– Na predmetnoj parceli su od strane republičke građevinske inspekcije doneta dva rešenja, od kojih se jedno odnosi na zabranu daljeg uklanjanja objekta, a drugo na uklanjanje novih kanalizacionih cevi i vraćanje u prvobitno stanje, s obzirom da ne postoji, za izvođenje tih radova, rešenje kojim se radovi odobravaju – objašnjavaju iz Ministarstva.
Osim donetih zabrana, iz Ministarstva ne objašnjavaju na koji će način kontrolisati da li se one poštuju, a fotografije uslikane dan nakon izlaska inspekcije pokazuju da radovi još uvek traju.
Kuća koja se naslanja na sporno gradilište i dalje je vidno ugrožena a njena vlasnica nastavlja da se obraća svim gradskim i republičkim organima. I pored toga, Andreja Draganović, vlasnik firme Poslovno informacioni sistemi, registrovane za računarsko programiranje, po svedočenju komšija svakoga dana uvodi nekoliko radnika i kamione, a kopanje terena izaziva podrhtavanje i pukotine na okolnim objektima.
Rušenje počelo još 2011. godine
Stari objekat na ovom mestu za koji je Draganović 2011. prijavio rekonstrukciju Zavodu ali ne i Ministarstvu, zapravo je porušen, tek sada utvrđuje Zavod za zaštitu spomenika. Od avgusta ove godine, radovi su intenzivirani pa su iskopani temelji i postavljena metalna konstrukcija. Ministarstvo sada priznaje da je rušenje u toku. Pre svega nekoliko nedelja, u odgovorima našem listu, tvrdili su da je reč o rekonstrukciji, i da je „investitor preduzeo mere za zaštitu objekta od daljeg urušavanja kao i za zaštitu susednog objekta, bez ikakvih proširivanja i da je izveo radove na rekonstrukciji postojećeg uknjiženog urušenog objekta.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.