Duž egipatske obale Crvenog mora prostire se oko 40 kilometara belog peska sa hotelima, čineći pitoreskno letovalište Hurgada gde turisti hrle da rone u njegovom svetlucavom plavom moru.
Ali posetioce plaže koji su se u četvrtak popodne opuštali na suncu izbacio je iz ležernog osećaja urlik kojiu ledi krv u žilama: „Tata!“, začulo se iz vode.
Odjednom su idilične scene u plavim vodama Crvenog mora, tik uz plažu imena San (Dream) zamenjene užasavajućim prizorom.
Tigar ajkula napala je muškarca dok je plivao nedaleko od obale ove plaže u četvrtak popodne.
Na uznemirujućem, skoro jednominutnom snimku, koji je podeljen na društvenim mrežama, vidi se kako muškarac, za koga je utvrđeno da je 23-godišnji ruski državljanin, mlatara rukama i doziva u pomoć, dok ajkula više puta kruži oko njega, napada ga i rastrže.
Muškarac je potom nestao u vodi.
Na snimku se čuje vrisak sa plaže i potom nečiji glas koji izgovara: „Sada jede njegove ostatke“.
Vidi se i kako pristiže čamac spasilaca, ali nisu uspeli da spasu muškarca.
- Smrtonosni napadi ajkula na ljude u Egiptu, zatvorene plaže
- Da li kupači u Jadranskom moru treba da strahuju od napada ajkula
- Kako plivati sa ajkulama
- Preživeo napad medveda, ajkule i zmije
Posle ovog smrtonosnog napada, egipatsko Ministarstvo životne sredine zabranilo je plivanje, ronjenje i druge sportove u vodi i pod vodom na dva dana.
Ajkulu je uhvatio stručni tim i sada se utvrđuje uzrok njenog agresivnog ponašanja, dodaje se.
Ruski generalni konzul Viktor Voropajev imenovao je tog čoveka kao V Ju Popov, rekavši da već neko vreme živi u Egiptu i da nije turista, prenosi agencija Tass.
Konzulat je preneo saučešće njegovoj porodici i prijateljima i pozvao Ruse da budu na oprezu kada su u vodi i da se pridržavaju zabrana plivanja i ronjenja koje su uvele egipatske vlasti, preneo je Tass.
Prošle godine, takođe u Hurgadi ajkule su u istom danu ubile dve turistkinje.
Prema Međunarodnom dosijeu o napadima ajkula, tigar ajkula je na drugom mestu iza bele ajkule po broju prijavljenih napada na ljude.
Grupa za praćenje ajkula napominje da veličina i proždrljivost ove životinje svrstavaju je u opasne predatore.
Surferi i plivači treba da znaju da su ove vrste ajkule obično i radoznale i agresivne kada uoče ljude u vodi.
Prema statistici, godišnje se zabeleži manje od 100 napada ajkula na ljude, a u proseku 20 rezultira smrtnim ishodom, prenosi sajt Američki okeani.
Prema Međunarodnom dosijeu o napadima ajkula (ISAF) ,napadi ajkula na ljude su generalno retki, a širom sveta je u 2022. godini zabeleženo tek 57 slučajeva, što je manje od poslednjeg petogodišnjeg (2017-2021) proseka od 70 incidenata godišnje.
Stručnjaci kažu da je većina napada ajkula izazvana kada ovi predatori osete krv ili telesne mirise, iako ljudi nisu prirodni plen ajkula.
Pogledajte video:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.