Islamska država objavila je video snimak na kome je kako tvrdi njen lider, Abu Bakr al-Bagdadi, koji obećava osvetu zbog gubitka teritorije.
On nije viđen od 2014. godine, kada je iz Mosula proglasio stvaranje „kalifata“ u pojedinim delovima Sirije i Iraka.
U novom snimku, Bagdadi priznaje poraz u Baguzu, poslednjem uporištu te organizacije u regionu.
Nejasno je kada je video poruka snimljena, a ISIS tvrdi da je nastala u aprilu.
Snimak je objavljen na medijskoj mreži militantne grupe al-Furkana.
Portparol američkog Stejt departmenta rekao je da će stručnjaci pregledati snimak kako bi utvrdili njegovu autentičnost.
On je dodao da koalicija predvođena SAD-om ostaje posvećena tome da „lideri ISIS koji su ostali, dobiju pravdu koju zaslužuju“.
Šta stoji u poruci?
Bagdadi kaže da je dobio obećanja da su mu vojnici u Burkini Faso i Maliju odani. On je govorio i o protestima u Sudanu i Alžiru – rekavši da je džihad jedino rešenje za „tirane“.
U obe zemlje dugogodišnji vladari su svrgnuti tokom ovog meseca.
Bagdadijeva slika nestaje na kraju video snimka, a umesto nje čuje se audio zapis sa njegovim glasom u kome on govorio o napadima na Uskrs u Šri Lanki, što sugeriše da je taj deo snimljen nakon glavne video poruke.
Bagdadi kaže da su napadi u Šri Lanki osveta za pad sirijskog grada Baguza.
BBCijeva Mina al-Lami podseća na inicijalne tvrdnje ISIS o napadima u Šri Lanci u kojima se nijedan grad ne spominje.
Bagdadi – Iračanin čije je pravo ime Ibrahim Avad Ibrahim al-Badri – poslednji put se čuo na audio snimku u avgustuprošle godine.
Tada se činilo da pokušava da skrene pažnju sa gubitaka svoje grupe, kaže dopisnik BBC-a za Srednji istok Marton Pesionsa.
Međutim ovaj najnoviji 18-minutni video se bavi gubicima.
„Bitka za Baguz je gotova“, kaže on, dodajući: „Nakon ove bitke mnogo toga će se još dešavati.“
On je navodno takođe rekao da se grupa bori sa „osipanjem“.
Poražen, ali ne odustaje
Analiza BBC dopisnika iz oblasti bezbednosti Franka Gardnera
Za njegove okorele sledbenike, postoji gotovo isto toliko simbolike u ovom videu koliko i sadržaja.
Osnovna poruka nije samo preživljavanje uprkos svemu. Kadar je ovde remek-delo Osama bin Laden: vođa Džihadista čuči prekrštenih nogu u bezličnoj prostoriji pored kratke, personalizovane verzije Kalašnjikova, u kvazi-vojnom ribarskom prsluku, a posvećeni drugovi mirno raspravljaju o planovima, i o dugoj sivoj bradi kao simbolu preranog starenja (Bagdadi ima samo 47 godina).
U poslednjih pet godina, Islamska država je u velikoj meri potisnula Al Kaidu na medijskom frontu. Istovremeno, ISIS je dopreo do potencijalnih džihadističkih grupa u oblastima Afrike i Azije koje su ranije tražile podršku Al-Kaide.
Glavni cilj ovog videa je jasan: pokazati da je, uprkos velikom vojnom porazu, ISIS preživeo i da je njegov vođa, čija je glava procenjena na 25 miliona dolara, još uvek na slobodi.
Šta se desilo sa ‘kalifatom’?
U trenutku kada je bila najsnažnija Islamska država je vladala nad preko 88.000 kvadratnih kilometara na granici između Iraka i Sirije.
Ali od 2016. godine ta grupa se povlači. Sledeće godine, izgubila je Mosul u Iraku, lišavajući Bagdadija i njegove sledbenike grada koji su proglasili centrom za stvaranje kalifata.
U oktobru 2017, oni su oterani iz Rake, u Siriji.
Nastavili su da gube teritoriju tokom 2018. godine, što je kulminiralo povlačenjem grupe u Baguz.
Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima saopštile su da su preuzele kontrolu nad gradom, a u martu 2019. su najavile kraj petogodišnjeg „kalifata“.
Ko je Abu Bakr al-Bagdadi?
Abu Bakr al-Bagdadi rođen je 1971. godine u Samari, u Iraku.
Kao dete, navodi se da je imao strast prema Kuranu i verskom zakonu, jer je kažnjavao članove svoje porodice zbog toga što nisu zadovoljili njegove stroge verske standarde.
Tokom postdiplomskih studija, kada je završio magisterij i doktorat iz Kuranskih studija na iračkom Univerzitetu za islamske studije u Sadamu, priključio se islamističkim grupama.
Krajem 2000. godine prihvatio je salafistički džihadizam i priključio se Al-Kaidi u Iraku (AKI) – iz koje je nastala militantna grupa Islamska država.
Od njegovog javnog nastupa 2014. godine dugo je ćutao, a tišinu su prekidali samo nepotvrđenim izveštaji o njegovoj smrti i nekoliko neproverenih audio snimaka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.