Sve je neizvesnije hoće li se ime bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa uopšte pojaviti u izbornim trkama u svim američkim državama u narednoj godini.
Posle odluke suda u Koloradu, i najviši izborni zvaničnik države Mejn presudio je da Tramp ne može da se kandiduje za predsednika sledeće godine u državi, pozivajući se na ustavnu odredbu o pobuni.
Državna sekretarka Mejna Šina Belouz rekla je da Tramp ne može da se kandiduje zbog njegovih postupaka koji su doveli do pobune u Vašingtonu kada su njegove pristalice upale u Kongres početkom 2021. godine, nezadovoljni rezultatima izbora na kojima ga je pobedio Džozef Bajden, kandidat Demokratske stranke.
Između odluka Kolorada i Mejna, oglasili su se iz države Mičigen, poručujući suprotno – Vrhovni sud te države odbio je da diskvalifikuje Trampa iz izbora naredne godine.
Za sada, dve države brane Trampu učešće na izborima, ali je protiv odluke suda u Koloradu uložena žalba.
Kolorado je tradicionalno uporište demokrata, ali je Mejn politički konkurentniji, tako da bi za Trampa, ako uspe da dobije poverenje republikanaca da uđe u utakmicu sa Bajednom, bio udarac da ne može da računa na glasove stanovnika države na krajnjem severu istočne obale SAD.
- Tramp je i dalje favorit republikanaca: „Uz njega sam do kraja, čak i ako ode u zatvor“
- Kako bi mogao da izgleda drugi predsednički mandat Donalda Trampa
- Tramp optužen da je pokušao da poništi izbore 2020, on odgovara: „Propašće vam ovaj lov na veštice“
Mičigen se smatra važnom državom gde će se lomiti koplja na izborima 2024.
Tradicionalno naklonjeni demokratama, glasači u Mičigenu su 2016. godine većinski podržali podržali republikanca Trampa, kada mu je protivkandidatkinja bila Hilari Klinton, ali su četiri godine kasnije dali ponovo dali poverenje kandidatu Demokratske stranke – Bajdenu 2020.
Šta je 14. amandman?
Četrnaesti amandman je usvojen posle američkog Građanskog rata.
Odeljak 3 je trebalo da spreči secesioniste da se vrate u vlade kada se južne države pripoje Uniji.
Korišćen je protiv predsednika Konfederacije Džefersona Dejvisa i njegovog potpredsednika Aleksandra Stivensa, koji su obojica bili u Kongresu.
Od tada se na njega retko poziva.
Tramp je ubedljivo izgubio prethodne predsedničke izbore u Koloradu 2020. godine.
Ali ako sudovi u ključnim državama budu sledili ovu odluku, Trampova kandidatura za Belu kuću mogla bi da bude ozbiljno ugrožena.
- Ko je upao u američki Kongres i šta je Kjuanon
- U fotografijama: Upad Trampovih pristalica u Kongres
- Donald Tramp i Srbija: Napad na američki Kongres planiran po ugledu na 5. oktobar, organizatori proglašeni krivim
- Srbin koji je inspirisao izgrednike u američkom Kapitolu
- Osam ključnih tačaka saslušanja o upadu na američki Kapitol
Tokom jednonedeljnog suđenja u Koloradu prošlog meseca, advokati bivšeg predsednika su tvrdili da ne treba da bude diskvalifikovan jer nije snosio odgovornost za pobunu u američkom Kapitolu.
Ali većina sudija Vrhovnog suda Kolorada je zauzela drugačiji stav.
Rekli su da su Trampove poruke pre nereda „bile poziv njegovim pristalicama da se bore i… njegove pristalice su odgovorile na taj poziv“.
Karlos Sejmur, jedan od trojice sudija koji su bili se protivili, bio je stava da vlada ne može „nekome da oduzme pravo da obavlja javnu funkciju bez odgovarajućeg pravnog procesa“.
Tramp se suočava sa četiri krivična postupka, između ostalog i po optužbama da je navodno pokušao da poništi glasanje u Džordžiji.
Šta je odlučeno u Mejnu?
U presudi na 34 stranice navodi se da Trampovo ime ne sme da se pojavi na glasačkim listićima u Mejnu zbog 14. amandmana na Ustav SAD koji zabranjuje bilo kome da obavlja funkciju ko je „učestvovao u pokušaju nasilnog svrgavanja vlasti ili pobuni“.
„Tramp je tokom nekoliko meseci, a kulminiralo je 6. januara 2021, širio lažnu priču o izbornoj prevari da rasplamsa osećanja svojih pristalica i usmeri ih na Kapitol“, navdeno je u odluci koju je potpisala Šina Belouz, državna sekretarka Mejna.
Dodaje se da to što je „povremeno tražio od izgrednika da budu mirni i postupaju prema zakonu, ne oslobađaju Trampa za njegove postupke“.
Ona je za BBC rekla da je njena dužnost da poštuje izborne zakone u svojoj državi i da se nada da će „Vrhovni sud rešiti ovo pitanje širom zemlje“.
„Imala sam na umu da nijedan državni sekretar nikada nije ‘izbrisao’ nekog predsedničkog kandidata sa glasačkih listića na osnovu trećeg odeljka 14. amandmana.
„Ali takođe sam imala na umu da nijedan predsednički kandidat nikada ranije nije učestvovao u pobuni“, dodala je ona.
Iz Trampovog izbornog štaba ranije su zatražili da Belouz bude izuzeta iz izbornog procesa, a njenu odluku su žestoko kritikovali.
- Da li bi Tramp mogao da završi u zatvoru i druga ključna pitanja
- Donald Tramp pritvorenik broj P01135809, ali je izašao na slobodu
Šta je odlučeno u Koloradu?
Vrhovni sud u Koloradu tesnom većinom je zabranio bivšem predsedniku da se takmiči na predsedničkim izborima naredne godine, ali samo u toj državi, što je odluka koja ne obavezuje druge savezne države.
Navodeći pobunu protiv institucija kao razlog, Vrhovni sud je ovu odluku doneo sa četiri glasa „za“ i tri glasa „protiv“.
To znači da se bivši predsednik neće naći na glasačkom listiću na predsedničkim izborima u Koloradu i neće moći da računa na elektorske glasove ove države.
To je bio prvi put u istoriji da je iskorišćena klauzula 3, 14. amandmana Ustava SAD za diskvalifikaciju predsedničkog kandidata.
Slično je pokušano u državama Nju Hempšir i Minesota, ali bez uspeha.
Kolorado je na prošlim izborima imao deset elektorskih glasova na koje Tramp ne bi mogao da računa.
Za pobedu je potrebno 270 elektorskih glasova.
Trampov tim najavio je žalbu na ovu odluku, navodeći da su odluku donele sudije koje je postavila Demokratska stranka.
„Odluku nismo doneli lako. Svesni smo veličine i težine pitanja koja su sada pred nama, ali smo svesni i naše časne dužnosti da primenjujemo zakon, bez straha ili naklonosti i bez uticaja javnosti na odluke koje zakon nalaže da donesemo“, navedeno je u presudi.
Ova odluka je preinačila prethodnu odluku nižeg suda u Koloradu da se 14. amandman ne odnosi na predsednike, jer ih ne spominje eksplicitno.
Odluka Vrhovnog suda Kolorada stupa na snagu 4. januara 2024. uoči isteka roka za štampanje listića za preliminarne izbore u toj državi.
Republikanski zvaničnici osudili su ovu odluku.
„Bez obzira na političko opredeljenje, svakom građaninu registrovanom za glasanje ne treba uskratiti pravo da podrži našeg bivšeg predsednika koji je vodeći u svakoj anketi republikanskih predizbora“, rekao je predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa Majk Džonson, republikanac.
Trampovi republikanski rivali takođe su osudili ovu odluku suda, a Vivek Ramasvami je najavio da će povući ime sa glasačkih listića na preliminarnim izborima Republikanske partije ukoliko Trampovog imena ne bude na njima.
Na predizbornom događaju u Ajovi, Tramp se nije osvrnuo na presudu suda u Koloradu.
Ali u imejlu za prikupljanje sredstava koju je njegova kampanja poslala pristalicama piše: „Ovako se rađaju diktature“.
Stiven Čung, portparol Trampove kampanje, nazvao je presudu „potpuno pogrešnom“ i osudio sudije, navodeći da su sve imenovali guverneri iz Demokratske stranke.
„Lideri Demokratske partije su u stanju paranoje zbog sve većeg, dominantnog vođstva koje je predsednik Tramp stekao u anketama“, naveo je Čung u saopštenju.
„Gube poverenje u propalo Bajdenovo rukovođenje zemljom i sada čine sve što mogu da spreče američke glasače da ih izbace sa funkcija sledećeg novembra“, dodao je.
Čung je dodao da će Trampov pravni tim „brzo uložiti žalbu“ Vrhovnom sudu SAD, gde konzervativci imaju većinu.
Republikanska partija Kolorado je takođe odgovorila, saopštivši da će se povući iz izbornog procesa u državi, ako presuda ostane na snazi.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.