Za samo četrdesetak minuta, koliko traje let od Podgorice do Beograda (i obratno), treba platiti najmanje 125 evra u jednom pravcu, a cena povratne karte iznosi od 100 do 200 evra.
Iako je to najbrži način da se otputuje iz glavnog grada Crne Gore u Beograda ili ako hoćete iz Srbije na crnogorsko primorje, za mnoge je cena aviokarte i dalje previsoka.
„Na kraju sam odlučio da putujem kolima. Putovanje jeste neuporedivo duže, ali ispadne praktičnije i jeftinije imati auto na letovanju“, kaže Ilija Ilić koji je prve sunčane dane juna iskoristio da poseti obalu Crne Gore.
Kada je planirao putovanje, na raspolaganju je imao samo imao letove srpske aviokompanije Er Srbija.
Međutim, od četvrtaka, 10. juna 2021, prvim letom od Podgorice do Beograda simbolično je označen početak rada nove crnogorske nacionalne aviokompanije Er Montenegro (AirMontenegro) i ulio nadu da će ponovni letovi crnogorske kompanije na ovoj ruti sniziti cene karata.
- Gde možete na more sa ili bez PCR testa
- Šta je Digitalni zeleni sertifikat i čemu služi
- Koliko je bezbedno ući u avion za vreme pandemije
Ipak, stručnjaci za aviosaobraćaj kažu za BBC na srpskom da su šanse za pad cena karata prilično male.
Da li su karte za letove između Beograda i Podgorice skupe?
Beograd i Podgorica su vazdušnom linijom udaljeni oko 280 kilometara, a let traje četrdesetak minuta.
Cene karata obe kompanije su približne.
I jedna i druga nude povratne karte čije se cene kreću od stotinak do nešto više od 200 evra u ekonomskoj klasi.
„Imajući u vidu distancu između gradova karte jesu dosta skupe, ali na cenu utiče činjenica da su takse za vazdušni saobraćaj su i u Srbiji i u Crnoj Gori visoke, tako da dobit aviokompanija nije velika“, kaže za Luka Petrović, urednik portala EX-YU Aviation News, za BBC na srpskom.
„Više od pola ode na plaćanje taksi što je van kontrole samih aviokompanija“, dodaje.
Međutim, prema bilateralnom sporazumu Srbije i Crne Gore, pravo da vrše komercijalne letove između dve zemlje imaju samo nacionalne kompanije dveju država – Er Srbija (Air Serbia) i novoosnovani Er Montenegro (Air Montenegro).
Sporazum omogućava da imaju duopol nad vazdušnim saobraćajem, što je u interesu nacionalnih kompanija, ističe analitičar portala TangoSix Petar Vojinović.
„Vazdušni koridor između Srbije i Crne Gore je najfrekventniji od svih na kojem ove dve kompanije lete“, kaže.
„Pošto su Er Srbija i Er Montenegro jedine dve kompanije koje mogu da lete tim koridorom, cene karata nisu uslovljene očekivanjima putnika kao što je to slučaj sa raznim drugim aviokompanijama i one rade najlogičniju stvar koju u toj situaciji mogu – nastoje da je finansijski iskoriste“.
Vojinović podseća da, kada je Crna Gora u januaru ove godine obustavila letove prethodnog nacionalnog avioprevoznika Montenegro Erlajns kako bi ugasila kompaniju, Er Srbija na nekoliko meseci dobila monopol.
„Potreba za putovanjem je bila tolika da je Er Srbija na letu za Podgoricu morala da angažuje najveći avion u vlastitoj floti – Erbas 330 (AirBus330)“.
Ovaj avion inače saobraća na interkontinentalnim letovima, a kapacitet mu je 250-290 mesta.
„To u potpunosti demantuje da među putnicima postoji bilo kakvo nezadovoljstvo cenama karata“, smatra Vojinović.
Zašto Crna Gora ima novog nacionalnog avioprevoznika?
Prethodni prevoznik Montenegro erlajns obustavio je saobraćaj 26. decembra 2020. godine.
Vlada Crne Gore je na sednici održanoj dan ranije, odlučila da ugasi državnu aviokompaniju zbog mnogobrojnih finansijskih poteškoća. ali i najavila da će osnovati novu.
Tako se i desilo, pa je osnovana aviokompanija ToMontenegro koja leti pod brendom Er Montenegro.
Prvi let je bio na relaciji Podgorica – Beograd 10. juna 2021. godine.
Imam veliko zadovoljstvo da danas prisustvujem prvom komercijalnom letu nove nacionalne avio kompanije Air Mongenegro! Ovim je Vlada ispunila obećanje dato prije 5 mjeseci da će Air Montenegro poletjeti prije glavne turističke sezone!
1/2 pic.twitter.com/HJFc24kHWu
— Jakov Milatovic (@JakovMilatovic) June 10, 2021
Izjava ministra @JakovMilatovic povodom prvog komercijalnog leta nove avio kompanije #AirMontenegro:
Realizovano obećanje @VladaCG ⤵️ pic.twitter.com/dlzRXEIwi8— Ministarstvo ekonomskog razvoja Crne Gore (@MERCrneGore) June 10, 2021
Montenegro erlajns je poslovao 26 godina, od kojih je saobraćao više od 23 godine.
Ranije je saopšteno da bi šteta od gašenja Montenegro erlajnsa mogla biti oko 50 miliona evra, a da će budžetom za osnivanje nove kompanije biti opredeljeno 30 miliona evra.
Pilot Montenegro erlajnsa iscrtao srce iznad neba Crne Gore
Zašto nema niskotarifnih letova između Srbije i Crne Gore?
Nema ih zato što bilateralni sporazum predviđa da između dve zemlje mogu da lete samo nacionalne aviokompanije, a ni jedna ni druga nemaju niskotarifnog avioprevoznika, kažu stručnjaci.
To je glavni razlog što u ovom trenutku ne postoji mogućnost da neka niskotarifna (low-cost) kompanija počne da leti na ovoj relaciji, ističe Petrović.
Da bi se tako nešto dogodilo, Srbija i Crna Gora morale bi da unesu izmene u bilateralni sporazum.
„A za tako nešto ni jedni ni drugi nemaju interes, jer bi tako sopstvene kompanije izložili konkurenciji“, dodaje.
Po definiciji, niskotarifne aviokompanije nude niže cene karata, ali i manje usluga – postoji doplata za obrok u avionu, a u cenu karte uključen je samo ručni prtljag, dok je za veliki kofer do 23 kilograma koji ide u kargo aviona potrebna doplata.
Kod nacionalnih avioprevoznika, koji se još nazivaju legasi (eng. legacy) kompanije, obrok i kargo prtljag su tradicionalo uključeni u cenu karte.
Zato se Er Srbija 2018. godine našla na meti kritika kada je u svojim avionima ukinula besplatnu hranu i piće, što je protumačeno kao kao korak ka prelasku na niskotarifni model poslovanja.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.