Vučić i Urusla fon der Lajen

Fonet/Budućnost Srbije AV/Instagram
Vučić i Urusla fon der Lajen

„Sanjam da Zapadni Balkan bude deo Evropska unije“, bila je jedna od poruka Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije tokom turneje po zemljama Zapadnog Balkana.

Poseta je došla u trenutku novih sporova Beograda i Prištine oko slobode kretanja, odnosno automobilskih registarskih tablica i blokade dva prelaza između Srbije i Kosova i povećanih napetosti.

„Svi smo veoma zabrinuti zbog trenutne krize, ali sam uverena da može doći do deeskalacije i da se dođe do održivog rešenja.

„Za to imamo platformu pod vođstvom Evropske unije i, dok smo mi ovde, razgovori se odvijaju u Briselu“, rekla je Fon der Lajen na obraćanju javnosti u Donjem Međurovu kod Niša, nakon potpisivanja ugovora za izgradnju deonica autoputa Niš – Priština i pruge Niš – Brestovac.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će Srbija učiniti sve da očuva mir i da će težiti novim sporazumima koji će poboljšati život ljudi u regionu.

„Posebno me raduje Vaš stav o krizi na severu Kosova i balansu koji ste u svemu našli.

„Srbija je u potpunosti posvećena sporazumima koji su do sada sklopljeni pod vođstvom Evropske unije“, rekao je Vučić.

Odnosi Unije i Zapadnog Balkana opterećeni su i nizom nerešenih pitanja u potencijalnim članicama evropskog bloka, pre svih vladavine prava, korupcije, nezavisnog pravosuđa, slobode medija.

Poseta Ursule fon der Lajen usledila je posle oproštajne turneje nemačke kancelarke Angele Merkel Balkanu, koja je imala gotovo identične poruke za političare koji predvode države željne, bar deklarativno, punopravnog članstva u EU.

Najviše pohvala dobila je Crna Gora, a vlastima Severne Makedonije je poručila da radi na prevazilaženju spora sa Sofijom, glavnim kočničarem na putu ka punopravnom članstvu u EU.

Šta su rekli Vučić i Fon der Lajen u Donjem Međurovu

Vučić i Urusla fon der Lajen

Fonet/Budućnost Srbije AV/Instagram

Kao i kada je Angela Merkel dolazila u Beograd, i ovoga puta u glavnom gradu Srbije sa bilborda su upućivane poruke dobrodošlice šefici Evropske komisije.

Došla je u trenutku povećanih napetosti Beograda i Prištine, ali i zastoja pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.

„Ja sam snažan zagovornik članstva Srbije u Evropskoj uniji i pozdravljam to što Srbija stavlja snažan akcenat na reforme.

„Podržavam vas u koracima koje ste preduzeli, neverovatno je videti ovaj napredak i želimo da Srbija što pre otvori nove pregovaračke klastere – iako znamo da je odluka na državama članicama“, rekla je Ursula fon der Lajen.

Predsednik Srbije posebno je istakao povezanost porodičnog porekla Ursule fon der Lajen sa Evropskom unijom i istakao važnost ekonomskog povezivanja u regionu, ali i rešenja političkih problema.

„Nećemo biti članica Evropske unije dok ne rešimo pitanje odnosa sa Prištinom, i to treba građani jasno da znaju“, poručio je Vučić.

Komentarišući pisanje agencije Rojters da je upitna evropska perspektiva Zapadnog Balkana, Vučić je rekao da bi i za Evropsku uniju bilo dobro da se nastavi proces integracija ovog dela Evrope.

Vučić i fon der Lajen prisustvovali su potpisivanju sporazuma o finansiranju izgradnje deonice autoputa Niš – Priština, koji Srbija gradi do Merdara, kao i deonice pruge od Niša do Brestovca.

Srbija je počela pregovore o ispunjenju uslova, odnosno Poglavlja za pristupanje EU pre sedam godina (2014. godine), a prvi put od početka procesa tokom 2020. i do kraja septembra 2021. godine nije otvorila nijedno poglavlje.

Kritičari vlasti u Beogradu navode da osim deklarativnih namera o željama Srbije da postane član evropskog bloka, zapravo nema prave politike u tom pravcu.

Tokom pandemije korona virusa, predsednik Srbije Aleksandar Vučić upućivao je oštre kritike EU, a pogotovo u vezi sa obezbeđivanjem vakcina.

Najveći partner Srbije u procesu evrointegracija je Mađarska, tačnije njen premijer Viktor Orban koji je često kritikovan i od strane EU zbog demokratskih standarda koje primenjuje zvanična Budimpešta.

Prilikom posete Beogradu u julu 2021. godine, Orban je poručio da je Srbija ključna zemlja za ulazak celog Zapadnog Balkana u EU i da Unija to mora da shvati.

Takođe je poručio i da će se EU raspasti ako se ne proširi.

Šta su Fon der Lajen i Kurti rekli u Prištini

Na konferenciji za medije sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem, ona je pozvala na „normalizaciju odnosa“ Beograda i Prištine i dodala je da je „izuzetno zabrinuta zbog trenutne krize“, prenela je Radio televizija Srbije.

„Veoma je važno da se situacija smiri i da se vratimo za pregovarački sto, kako bismo našli održivo rešenje, jedini način da se do toga dođe je dijalog pod okriljem EU“, ocenila je nemačka političarka.

Prištini je poručila da nastavi borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Kurti je ocenio da je uzrok krize neprihvatanje Srbije da na graničnim prelazima Brnjak i Jarinje počinje teritorija druge države, a da je Priština samo počela da sprovodi stari dogovor o reciprocitetu koji je sklopila sa Beogradom.

Kosovski premijer je takođe kritikovao Srbiju koja, prema njegovim rečima, „prima donacije od Evropske unije, a s druge strane, militarizuju je Rusija i Kina“.


Ko je Ursula fon der Lajen?

  • Rođena je 8. oktobra 1958. godine u belgijskoj prestonici Briselu
  • Otac joj je bio Ernst Albreht, političar koji je bio generalni direktor Generalnog direktorata za očuvanje konkurencije na tržištu EU (1967-1970), da bi kasnije postao premijer nemačke pokrajine Južne Saksonije (1976-1990)
  • Doktorirala je medicinu na Medicinskoj školi u Hanoveru
  • Postala je član Demohrišćanske unije Nemačke (CDU) 1990. godine, a 13 godina kasnije je postala ministarka u vladi Južne Saksonije
  • Fon der Lajen je u prvom mandatu nemačke kancelarke Angele Merkel bila ministarka za omladinu i porodična pitanja (2005-2009), a 2009. godine postavljena je za ministarku za rad i socijalna pitanja i na toj poziciji zadržala se do 2013. godine
  • Od 2013. do 2019. godine bila je ministarka odbrane Nemačke
  • U julu 2019. godine postala je prva žena kojoj je povereno rukovođenje Evropskom komisijom nakon što je kandidovao Evropski savet

„Cilj EU započinjanje pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom do kraja godine“

Zemlje Zapadnog Balkana, a pre svih Albanija, Severna Makedonija i Crna Gora, nadaju se da će EU ostati na kursu proširenja.

Ali odluka o blokadi operativnog početka pregovora Severne Makedonije, koji je odobren u martu prošle godine, odrazio se negativno na celi region i zapretio je poverenju u EU kao kredibilnog partnera, izjavio je premijer Zoran Zaev.

„Smatramo da je potreban novi podsticaj za ubrzanje procesa za donošenje odluka, zato što svako produžavanje blokade ohrabruje retrogradne snage koje su protivnici evropskog jedinstva i evropskih vrednosti“, rekao je Zaev.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da se radi na prevazilaženju spora Sofije i Skoplja, kako bi do kraja godine mogla da se održi prva međuvladina konferencija Severne Makedonije sa EU.

„Sa obe strane radimo i razgovaramo.

„I sa Bugarskom, sa ciljem da prevaziđemo ovu poslednju prepreku.

Ima mnogo dobrih ideja o kojima vredi da se razmisli, sve sa ciljem da prevaziđemo poslednju prepreku i da započnemo sa prvom međuvladinom konferencijom.

„Naš cilj je da sa Severnom Makedonijom i Albanijom započnemo pre kraja godine“, rekla je fon der Lajen u Skoplju.

Imala je poruku i za vlasti u Skoplju i građane – da ne treba da gube nadu, da su prešli veliki put i postigli veliki napredak.

„Imate podršku mnogih prijatelja u EU i hajde da radimo vredno ka održavanju te prve međuvladine konferencije. To će biti naš zajednički cilj“, rekla je.

Slične poruke imala je i za Albaniju.

Evropska komisija je uverena da je budućnost Albanije u Evropskoj uniji, istakla je ona posle sastanka sa albanskim premijerom Edijem Ramom.

„Dobrim napretkom u reformi pravosuđa Albanija je jasno ispunila svoje, sada je na EU da uradi svoj deo posla“, dodala je fon der Lajen.

Đukanović, Ursula fon der Lajen

Fonet/Evropska komisija
Ursula fon der Lajen u Podgorici

Crna Gora – najviše ocene

Prilikom prve posete Crnoj Gori od preuzimanja funkcije i posle sastanka sa predsednikom Milom Đukanovićem, fon der Lajen je istakla da je ova zemlja najviše napredovala od svih država Zapadnog Balkana u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, prenose Vijesti.

„Želimo da se to nastavi – morate biti pažljivi da nema nazadovanja u postignutom“, rekla je ona.

Dodala da je Crnoj Gori neophodan politički dijalog kao činilac napretka na polju vladavine prava.

Dok je fon der Lajen rekla da je razlog posete Podgorici „ohrabrivanje“ ove zemlje koju Brisel „želi u EU“, Đukanović je poručio da se „unutar EU mora jasnije politički promovisati ideja ujedinjene Evrope“.


Pogledajte video – po čemu će Nemci pamtiti Angelu Merkel

Po čemu će Nemci pamtiti Angelu Merkel
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari