Zgrada Glavne pošte u Beogradu

BBC
Zgrada Glavne pošte u Beogradu

Ako očekujete pošiljku iz Kine ili planirate da nešto pošaljete, možda ćete morati da se strpite.

Pojedine avio-kompanije koje prevoze pošiljke sa Balkana iz Kine i u tu državu, zaustavile su privremeno letove.

Vuk Đorđević je još sredinom novembra prošle godine poručio odelo za psa i igračke iz Kine preko Ali Ekspresa, a porudžbina je stigla tek početkom februara.

„Često naručujem stvari preko Ali Ekspresa i obično stignu za mesec dana. Do sada nisam imao ovako loše iskustvo sa tim načinom kupovine. A svašta sam naručivao – od dresova, preko dečijih stvari, pa do mobilnih telefona.

„Prvobitno sam mislio da je zbog štrajka u našim poštama, a kasnije da se cela stvar otegla zbog frke sa korona virusom“, kaže Vuk za BBC na srpskom.

Razmišljao je da porudžbinu otkaže, a odgovor na pitanje zašto je kasnila nije mogao da mu da ni poštar koji ju je isporučio.

Korona virus: Gledajte kako se gradi bolnica za 10 dana na ovom ubrzanom snimku
The British Broadcasting Corporation

Gde pošiljke stižu, a gde ne?

Onlajn kupovina proizvoda iz Kine preko sajtova Ali Ekspres i Alibaba sve je popularnija na Balkanu, pa se zbog zaustavljenog avio saboraćaja ovih dana mnogi pitaju hoće li dobiti ono što su naručili.

Pošta Hrvatske saopštila je da je od utorka do subote prošle nedelje više od 100.000 paketa kupaca iz te zemlje, koji su preko Ali Ekspresa poručili robu, ostalo u skladištima u Kini.

„Do kraja ove nedelje ta brojka popeće se na oko 250.000 paketa i neće se smanjivati sve dok se ne uspostave avio linije ili dok kineski trgovci ne preusmere dostavu na brodski kontejnerski promet“, prenose mediji saopštenje Pošta Hrvatske.

„Iz Kine na mesečnom nivou pristiže oko milion pošiljaka, a ukupan broj paketa poslednjih godina kontinuirano raste, čak do 20 odsto godišnje“, kažu u Hrvatskoj pošti, a prenose mediji.

Iz Pošta Srbije nije stigao odgovor na pitanje ima li zastoja u isporuci takve robe za Srbiju do objavljivanja ovog teksta, ali na sajtu ovog preduzeća piše da se prijem i slanje pošiljaka na relaciji Srbija-Kina ovih dana odvijaju se otežano.

„Avio-prevoznici Lufthanza i LOT obavestili su Pošte Srbije da su radi prevencije opasnosti od širenja korona virusa letovi prema Kini obustavljeni do daljnjeg, što će uticati na uobičajeno poštansko poslovanje u razmeni pošiljaka“, saopšteno je iz Pošta Srbije.

Kako sprečiti širenje novog virusa iz Kine
The British Broadcasting Corporation

Ipak, to što je transport na relacijama ka Kini zaustavljen, ne znači nužno da će sve pošiljke sa Ali Ekspresa kasniti, tvrde u Pošti Crne Gore.

„Velike elektronske trgovine odavno imaju ispostave i u drugim krajevima sveta. Dakle, iako je roba naručena na Ali Expresu, ne znači da dolazi iz Kine“, piše u odgovoru na pitanja BBC-ja na srpskom.

Dodaje se i da nijedna pošiljka čiji je sadržaj roba sa Ali Expresa nije zadržana u poštanskim kanalima Pošte Crne Gore.

„U ovom trenutku nemamo zastoj u dostavi pošiljaka“, dodaju.

Međutim, zbog obustavljanja letova nekih avio-kompanija, i Pošta Crne Gore upozorava da će prekid imati uticaja „na efikasnost poštanskog poslovanja u razmeni pošiljaka“.

Roba poručena preko Ali Ekspresa nesmetano stiže i do makedonskih kupaca, tvrde u Pošti te zemlje.

„U proteklom periodu nije bilo smanjenja pošiljaka koje je primio Ali Ekpres i prema uobičajenoj dinamici pošiljke isporučuju i preuzimaju naši kupci“, piše u odgovoru na pitanja BBC-ja na srpskom iz Pošti Severne Makedonije.

Slanje pošiljaka u Kinu je moguće i dalje, rečeno je za BBC na srpskom u tom preduzeću.

Pošiljke iz Kine za Bosnu i Hercegovinu stižu, ali kako je za BBC na srpskom rečeno, saobraćaj svakog trenutka može da bude zaustavljen.

U preduzeću BH Pošte navode da se vrši dezinfekcija svih pošiljaka koje su poreklom ili su bile u tranzitu preko Vuhana.

„Imamo informaciju da su kompanije Lufrhansa, Britiš ervejs, Er Frans, Amerikal Erlajns i Turkiš erlajns obustavile letove iz Kine, pa se očekuje i smanjen promet međunarodnih pošiljaka iz Kine“, navode u tom preduzeću.

Kažu da nisu obustavili preuzimanje, preradu i uručenje pošiljaka iz Kine, ali i da zbog otkazivanja letova do 1. marta neće primati pošiljke za tu zemlju.

Kompanija Pošta Srpske je obustavila prijem pošiljaka iz područja Vuhana, grada koji je epicentar virusa. Za isporuke iz ostalih delova Kine je produžen rok dostave.

„Uvoz pošiljaka iz Kine za primaoce na području Pošta Srpske nije obustavljen, ali je značajno otežan. S tim u vezi, ukoliko očekujete pošiljke iz Kine, rokovi prenosa su produženi“, navodi se na sajtu tog preduzeća.

Špediteri

To što su pojedine avio kompanije zaustavile letove ka Kini, otežava rad i špediterskim firmama.

Iz kompanije Beokontrol iz Beograda kažu da i dalje šalju robu za Kinu preko kompanije Aeroflot, ali su kašnjenja sada uobičajena zbog gužve u isporukama.

Robu iz Kine dobijaju preko kineskih avio-kompanija koje lete ka evropskim gradovima, ali je i taj transport otežan, pošto teret moraju da preuzmu u nekoj drugoj zemlji.

Kada je reč o transportu robe brodovima, on funkcioniše bez promena, kažu u Beokontrolu.


Koje avio kompanije iz Evrope su zaustavile letove ka Kini?

  • Er Frans – letovi za Peking i Šangaj suspendovani do 15. marta, letovi u Vuhanu nastavljaju se 29. marta
  • Britiš ervejs – suspendovani letovi do 29. februara
  • Verdžin Atlantik – letovi na relaciji London-Šangaj suspendovani do 28. marta
  • Lufthanza, Svis i Australijan erlajns – letovi do Pekinga i Šangaja suspendovani do 29. februara, ostale rute do 28. marta
  • Turkiš erlajns – suspendovani letovi do kraja februara
  • Etihad – neki letovi suspendovani od 5. februara, letovi ka Pekigu nastavljeni
  • Emirejts – neki letovi suspendovani od 5. februara, letovi ka Pekigu nastavljeni
  • Katar ervejs – suspendovani letovi do daljnjeg
  • Finer – letovi do Pekinga i Šangaja suspendovani do 29. februara, ostale rute do 29. marta
  • KLM – letovi do Pekinga i Šangaja suspendovani do 15. marta, ostale rute do 28. marta
  • Iberija – letovi suspendovani do 29. februara

Koje su poteze zbog virusa preduzele neke države?

Svetska zdravstvena organizacija proglasila je globalnu epidemiju korona virusa.

Tedros Adhanom Gebrejsesus, direktor ove organizacije, u sredu je zatražio 675 miliona dolara za finansiranje tromesečnog plana borbe.

Većina novca bi otišla državama kojima je potrebna pomoć kako bi građane zaštitile od virusa. Oko 500.000 maski i 40.000 respiratora će biti poslato u 24 zemlje.

Ostali potezi:

  • Indija je otkazala sve vize za državljane Kine. Oni moraju da apliciraju za nove vize i moraće da prolaze novu proceduru
  • Na brodu usidrenom u japanskoj luci je 20 osoba pozitivno na korona virus. Oko 3.700 ljudi na ovom kruzeru je u karantinu i zabranjeno im je da napuste brod
  • Oko 3.600 putnika drugog kruzera u Hongkongu je zatvoreno na brodu pošto je potvrđeno prisustvo virusa kod tri putnika koja su bila ranije na brodu
  • Tajvan je zabranio svim međunarodnim brodovima da pristaju na ostrvu, navodi se u izveštaju Rojtersa. Takođe je zabranjen ulazak s kopna
  • Saudijska Arabija zabranila je putovanja stanovnicima i državljanima drugih zemalja u Kinu
  • Grupa od oko 350 američkih vojnika povučena je iz Vuhana i stavljena u karantin u dve vojne baze u Kaliforniji
  • Proizvođač automobila Tesla upozorio je da bi virus mogao da odloži isporuke vozila model tri unutar Kine

Kineski zvaničnici saopštili su da su pojačali napore da zaustave širenje virusa, naročito u Hubei provinciji u kojoj se nalazi Vuhan. Brzo su sagrađene dve bolnice, a 11 javnih mesta pretvoreno je u improvizovana bolnička odeljenja.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari