U poplavama, odronima i klizištima u Bosni i Hercegovini stradalo je najmanje 20 ljudi, dok spasioci tragaju za više desetina nestalih, saopštili su zvaničnici.
Najteže je pogođena opština Donja Jablanica i na ovom području se još 40 ljudi vodi kao nestalo, saopštio je Ljudevit Marić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova HNK za sarajevsko Oslobođenje.
Tokom noći nije bilo novih padavina i bageri i teška mehanizacija rade na raščišćavanju terena kako bi pronašli nestale, ali i uspostavili pristup pristup vozilima koja nose pomoć, rekao je Darko Juka, predstavnik za štampu Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
Jablanica koja je potpuno zatrpana odronom, odnosno, kako se sumnja, granitnim otpadom s obližnjeg kamenoloma.
Među stradalima u Jablanici je i jedna beba, čiju su majku uspeli da spasu, prenosi televizija N1.
Osim potvrđenih žrtava, „zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo“ i zabeležen je „veliki broj nestalih i povređenih“, kazala je prethodno Marija Buhač, predsednica vlade HNK-a.
Poginulih ima i u opštini Fojnica, iako njihov broj još nije potvrđen, saopštio je Krizni štab Civilne zaštite te opštine.
Pored Jablanice i Fojnice, ugrožene su i opštine Konjic, Kiseljak i Kreševo u ovom delu Bosne i Hercegovine.
Potpuno su uništeni delovi magistralnog puta M-17 koji povezuje Mostar i Sarajevo, pokazuju snimci televizije N1 sa terena.
- Majske poplave 2014: Dani kad se „voda spojila sa sivilom neba“, a Obrenovac postao „močvara“
- Dunav se izlio iz korita u Mađarskoj, broj žrtava poplava u Evropi dostigao 23
- Šta znači vanredna odbrana od poplava
Vlada Federacije BiH, jednog od dva entiteta te zemlje, donela je odluku o proglašavanju stanja prirodne nesreće.
U spasilačku akciju uključeni su i službenici MUP-a Federacije Bosne i Hercegovine, jednog od dva entiteta BiH, što je potvrdio premijer Nermin Nikšić.
„Situacija je vrlo ozbiljna, jer su brojni građani još zarobljeni u kućama i pronalazimo način da dođemo do njih“, kazao je Nikšić.
Zbog obilnih kiša poplavljene su i ulice u Crnoj Gori, pojedina sela na severu zemlje su odsečena, a reka Morača porasla je u Podgorici za 14 sati šest metara.
‘Apokaliptične scene‘
U Jablanici i Konjicu došlo je do prekida telefonskih veza, formiranja odrona i klizišta i izlivanja reka, što je dovelo do velikih oštećenja puteva i mostova, saopštio je Darko Juka.
„Upozoravamo da niko ne kreće od Mostara prema Jablanici i Konjicu, ugroziće sopstveni život.
„Ne sećam se ovakve krize od rata pa naovamo, razmere ove haotične situacije su zastrašujuće“, kazao je Juka, dodajući da je Jablanica „odsečena od sveta“.
Upozorio je da situacija ostaje vrlo ozbiljna jer je prognozirano loše vreme i tokom vikenda.
„Apokaliptične scene“ mogu da se vide i u Kreševu, kaže načelnik opštine Renato Pejak.
„Ni puno stariji Kreševljaci ovo ne pamte da je u kratkom roku palo toliko kiše, pa su mali potoci postali velike reke, a Kreševka je od potoka postala velika reka koja nosi mostove“, izjavio je Pejak za N1.
Ostrožac nadomak Jablanice jedno je od najpogođenijih sela u ovoj opštini.
„Nisi mogao sinoć izaći od vetra i kiše. Padalo je nemoguće. Duvao je vetar, nemoguće kako je to izgledalo“, priča meštanin Hamed Talić za televiziju N1.
„Propao je asfalt, brdo je proletelo. Od dva sata nisam spavao. Nikad se ovako nešto nije desilo. Jeste padalo, ali ovakva šteta nikada“, navodi Talić.
„Sve raspoložive spasilačke snage iz kantona su na terenu i probijaju se od Mostara prema Jablanici“, kazao je Adil Šuta, zapovednik Štaba civilne zaštite HNK-a.
Vanredno stanje proglašeno je i u opštini Vareš u Zeničko-dobojskom kantonu, gde su poplavljeni lokalni putevi zbog izlivanja reke Stavnje, saopštili su iz Uprave civilne zaštite tog kantona.
Otkazan je železnički saobraćaj između Sarajeva i Čapljine, potvrdili su iz Železnica BiH za Radio Slobodna Evropa.
Obilne kiše i u Crnoj Gori
Usled jake kiše pojedina sela na severu Crne Gore su odsečena, neprohodno je nekoliko puteva, dok je u gradovima voda prodrla u kuće, prenosi agencija Beta.
Ulice u pojedinim mestima su pod vodom, pa se automobili probijaju kroz bujice da bi stigli do odredišta.
Jak vetar je obarao stabla, a od udara groma je jedno drvo u Baru prepolovljeno.
Obilne padavine uticale su i na drastičan rast vodostaja reka, posebno Morače i Zete sa pritokama.
Morača je u Podgorici za 14 sati porasla više od šest metara, prema podacima sa mernih stanica,.
Republički Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) izdao je crveni meteoalarm, zbog najavljenog jakog vetra i obilne kiše.
Pomoć iz regiona
Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, izjavio je da spasilačke ekipe iz tog entiteta BiH „stoje na raspolaganju“ kolegama iz Federacije u evakuaciji stanovništva.
„Izražavamo našu solidarnost u ovim trenucima i naše ekipe Civilne zaštite učiniće sve što je u njihovoj moći da se pomogne ugroženima“, dodao je u objavi na platformi Iks.
Pomoć je ponudio i srpski predsednik Aleksandar Vučić, kao i hrvatski premijer Andrej Plenković.
„Svaka vrsta pomoći, ukoliko oni žele i misle da je potrebno, spremni smo da pomognemo helikopterima, čamcima, finansijski…dovoljno je da kažu, i mi ćemo to da učinimo“, izjavio je Vučić.
Poplave su u septembru pogodile i centralnu Evropu i odnele desetine života:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.