An Iranian missile launcher

Reuters
Iranske rakete ove nedelje su pogodile Pakistan, Irak i Siriju – fotografija sa ranijih vojnih vežbi

Iran je saopštio da je ispalio rakete na ekstremističku grupu u zapadnom Pakistanu, što je treći vazdušni napad na drugu zemlju ove nedelje posle ranijih udara na ciljeve u Iraku i Siriji.

Iranska državna televizija javila je da su pogođene dve lokacije u jugozapadnoj pograničnoj provinciji Beludžistan povezanim sa ekstremističkom grupom Džaiš al Adl.

Pakistanski zvaničnici rekli su da je dvoje dece poginulo, a troje ranjeno.

Islamabad je saopštio da je vazdušni napad bio „nezakonit čin“ i upozorio da bi mogao da dovede do „ozbiljnih posledica“.

Najnoviji napad Irana na Pakistan usledio je u vreme rastuće napetosti širom Bliskog istoka.

Više od 100 dana traje rat Izraela sa palestinskom ekstremističkom grupom Hamasa, sa hiljadama žrtava, sporadični sukobi Izreala sa moćnom libanskom organizacijom Hezbolah, ali i napadima jemenske pobunjeničke grupe Huti na trgovačke brodove u Crvenom moru posle kojih su američke i britanske snage počele vazdušne udare na Jemen i položaje Huta.

Teheran je u utorak, 16. januara gađao, kako je naveo Teheran, Džaiš al-Adl, ili „vojsku pravde“, etničku sunitsku grupu Beluča koja je izvršila napade unutar Irana, kao i na pakistanske vladine snage.

Dan ranije, iz Irana su ispaljene balističke rakete na ciljeve u gradu Irbilu na severu Iraka, što je izazvalo osudu SAD.

Iranska Revolucionarna garda saopštila je da je udarila, kako tvrde, izraelski „špijunski štab“ u iračkom poluautonomnom regionu Kurdistan.

U napadu su poginula četiri civila, a šest je ranjeno, saopštile su lokalne vlasti.

Iran je potom pogodio mete u sirijskoj severozapadnoj provinciji Idlib, koja je poslednje preostalo uporište opozicije u zemlji, van kontrole sirijske vlade, i u kojoj živi 2,9 miliona raseljenih ljudi, od kojih mnogi žive u strašnim uslovima u kampovima.

Iranska Revolucionarna garda saopštila je da su udari u Siriji bili odmazda za ovomesečni samoubilački bombaški napad u kojem su poginule 84 osobe, kada je veliki broj ljudi došao na obeležavanje četvrte godišnjice ubistva iranskog generala Kasema Sulejmanija.

Teheran je saopštio da ne želi da učestvuje u širem sukobu koji bi mogao da izazove rat u Gazi.

Ali grupe u takozvanoj „osovini otpora“, koja uključuje Hute, Hamas u Gazi, Hezbolah u Libanu i razne iz Sirije i Irake, izvode napade na Izrael i njegove saveznike kako bi pokazali solidarnost sa Palestincima.

Sve te grupe imaju podršku Irana.

Posle napada, Pakistan je saopštio da je Iran „neisprovocirano povredio njegov vazdušnog prostor“ i da je „dodatno zabrinjavajuće što se ovaj nezakonit čin dogodio uprkos postojanju nekoliko kanala komunikacije između Pakistana i Irana“.

Odnos Pakistana i Irana je delikatan, ali srdačan.

Ovaj napad se dogodio istog dana kada su se pakistanski premijer i iranski ministar spoljnih poslova sastali na Svetskom ekonomskom forumu u švajcarskom Davosu i dok su iranska i pakistanska mornarica zajedno održavale vojne vežbe u Zalivu.

Ipak, obojica su razmenili međusobne osobe za skrivanje ekstremističkih grupa koje godinama izvode napade u njihovim pograničnim oblastima.

Pakistansko Ministarstvo spoljnih poslova je 2017. godine saopštilo da je iranski dron oboren dok se nalazio na teritoriji Pakistana, a tri godine ranije iranska vojska je prešla granicu kako bi gonila ekstremiste.

Bezbednost sa obe strane njihove zajedničke granice, koja se proteže u dužini od oko 900 kilometara, dugo vremena brine obe vlade.

Teheran je povezao grupom Džaiš al Adla sa prošlomesečnim napadima blizu granice, u kojima je ubijeno više od deset iranskih policajaca.

Tada je iranski ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi rekao da su ekstremisti, odgovorni za napad, ušli u zemlju iz Pakistana.

Kina je u sredu pozvala Pakistan i Iran da pokažu „uzdržanost“ i „izbegnu akcije koje bi dovele do eskalacije“.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning dodao je da Peking te zemlje vidi kao „bliske susede“.

Džaiš al Adl je „najaktivnija i najuticajnija“ sunitska militantna grupa koja deluje u Sistan-Belučestanu, prema američkoj nacionalnoj obaveštajnoj službi.

Vašington i Teheran su je označili kao terorističku grupu.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari