Širom Bosne i Hercegovine za danas su najavljene protestne šetnje zbog zločina u Gradačcu kod Tuzle, gde je muškarac prošle nedelje ubio suprugu i još dvoje ljudi i ranio još troje, a potom izvršio samoubistvo.
Sarajevsko Oslobođenje piše da su protesti zakazani u Sarajevu, Mostaru, Zenici i drugim mestima, kao vid podrške žrtvama nasilja, a organizatori žele, kažu, da skrenu pažnju na problem femicida i nasilja nad ženama.
Napadač u Gradačcu u petak, 11. avgusta iz vatrenog oružja ubio suprugu i još dva muškarca, oca i sina, iz tog mesta, saopšteno je iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona.
„Ranio je policajca i još jednog muškarca i ženu na različitim lokacijama u Gradačcu“, saopštili su.
„Osumnjičenog Nermina Sulejmanovića (35) iz Gradačca su policijske snage locirale na širem području Gradačca“, saopštili su iz tužilaštva.
Napadač je potom izvršio samoubistvo.
- Kako je moj otac ubio moju majku
- Kako su pištolji završili u rukama deteta i koliko ima oružja u Srbiji i na Balkanu
- Tragedija u Beogradu: Roditelji ubijenih u školi „Vladislav Ribnikar“ podneli tužbu protiv dečaka napadača i njegove porodice
Osumnjičeni Sulejmanović je zločin navodno najavio na društvenoj mreži Instagram, gde je prenosio i čin ubistva supruge.
Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak rekao je da će zahtevati od Federalne uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona da ispita sve one koje su na društvenim mrežama podržavali ubicu i veličali zločin, saopštio je šef njegovog kabineta Ervin Mušinović.
To se posebno odnosi na komentare pojedinaca objavljene na dva video snimka, koji su uklonili inspektori Federalne uprave policije i MUP-a Tuzlanskog kantona, dodao je.
„Biće zatraženo da se protiv svih za koja se utvrdi da su počinili krivično delo gnusnim porukama podrške ubici, podnesu izveštaji o počinjenom krivičnom delu“, naveo je Mušinović.
Do sada je uhapšeno oko 30 osoba koje su u prenosu uživo ubistva preko Instagrama pružale podršku ubici, rekao je Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova, a prenosi Avaz.
Na dan zločina, stanovnici Gradačca okupili su se u znak protesta, zahtevajući odgovornost nadležnih posle pucnjave.
„Bojala sam se za sebe i dijete“, „Stop nasilju nad ženama“, „Tražimo odgovornost gradonačelnika i policije“ – samo su neki od transparenata koje su nosili okupljeni.
Protestni skup održan je i u Mostaru, gde je grupa žena izašla na ulice kako bi odale počast žrtvi femicida, posebno naglašavajući da je ona prethodno prijavila partnersko nasilje.
Kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini?
U oba entiteta Bosne i Hercegovine, Federaciji BiH i Republici Srpskoj, postoje SOS telefoni za prijavu nasilja.
Džender centar Federacija BiH uspostavio je telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u porodici, piše Oslobođenje.
Za područje Republike Srpske četiri nevladine organizacije i Džender centar RS-a uspostavili su SOS liniju 1264.
Nasilje se može prijaviti i na broj 033 222 000 i na broj policije 122.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.