protest sarajevo 14 avgust 2023

Oslobođenje

Protestne šetnje u nekoliko gradova Bosne i Hercegovine održane su zbog zločina u Gradačcu kod Tuzle, gde je muškarac prošle nedelje ubio suprugu i još dvoje ljudi i ranio još troje, a potom izvršio samoubistvo.

„Stop femicidu“ i „Recimo ne nasilju“ neke su od poruka na transparentima koje su nosili demonstranti u Sarajevu, gde se okupilo nekoliko stotina ljudi.

Na protestu je izneto 16 zahteva, koji bi trebalo da poboljšaju institucionalnu borbu protiv nasilja nad ženama, a pročitala ih je gradonačelnica Benjamina Karić, piše sarajevsko Oslobođenje.

Nekoliko stotina izašlo je i na ulice Mostara.

„Zakazali smo u preventivnim merama. Žene trpe nasilje godinama. Zakazali smo u podršci, zaštiti…“, poručila je Alisa Hajdarović, jedna od organizatorki, a prenosi Oslobođenje.

Napadač u Gradačcu u petak, 11. avgusta iz vatrenog oružja ubio suprugu i još dva muškarca, oca i sina, iz tog mesta, saopšteno je iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona.

Na ulice su takođe izašli stanovnici Gradačca, Mostara, Zenice i Tuzle, prenose bosanski mediji.

Ovo je drugi put, za manje od godinu dana, da protesti protiv femicida održavaju u Bosni i Hercegovini – zemlji čije zakonodavstvo ne prepoznaje ubistvo žene kao zasebno krivično delo.

Prošle jeseni, demonstranti su izašli na ulice više od 18 gradova, nakon ubistva žene u Bihaću oktobra 2022. godine.

Policija je locirala osumnjičenog Nermina Sulejmanovića (35) iz Gradačca, ali je on izvršio samoubistvo.

Osumnjičeni Sulejmanović je zločin navodno najavio na društvenoj mreži Instagram, gde je prenosio i čin ubistva supruge.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak rekao je da će zahtevati od Federalne uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona da ispita sve one koje su na društvenim mrežama podržavali ubicu i veličali zločin, saopštio je šef njegovog kabineta Ervin Mušinović.

To se posebno odnosi na komentare pojedinaca objavljene na dva video snimka, koji su uklonili inspektori Federalne uprave policije i MUP-a Tuzlanskog kantona, dodao je.

„Biće zatraženo da se protiv svih za koja se utvrdi da su počinili krivično delo gnusnim porukama podrške ubici, podnesu izveštaji o počinjenom krivičnom delu“, naveo je Mušinović.

Do sada je uhapšeno oko 30 osoba koje su u prenosu uživo ubistva preko Instagrama pružale podršku ubici, rekao je Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova, a prenosi Avaz.

Na dan zločina, stanovnici Gradačca okupili su se u znak protesta, zahtevajući odgovornost nadležnih posle pucnjave.

„Bojala sam se za sebe i dijete“, „Stop nasilju nad ženama“, „Tražimo odgovornost gradonačelnika i policije“ – samo su neki od transparenata koje su nosili okupljeni.

Protestni skup održan je i u Mostaru, gde je grupa žena izašla na ulice kako bi odale počast žrtvi femicida, posebno naglašavajući da je ona prethodno prijavila partnersko nasilje.

protest u sarajevu

Oslobođenje
Protest protiv femicida u Sarajevu, 14. avgust 2023. godine

Kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini?

U oba entiteta Bosne i Hercegovine, Federaciji BiH i Republici Srpskoj, postoje SOS telefoni za prijavu nasilja.

Džender centar Federacija BiH uspostavio je telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u porodici, piše Oslobođenje.

Za područje Republike Srpske četiri nevladine organizacije i Džender centar RS-a uspostavili su SOS liniju 1264.

Nasilje se može prijaviti i na broj 033 222 000 i na broj policije 122.


Tuga širom Balkana zbog tragedije u Beogradu
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari