Vođe Severne Koreje Kim Džong Un u oklopnom je vozu na putu do ruskog lučkog grada Vladivostoka, gde bi trebalo da se susretne sa predsednikom Vladimirom Putinom.
U skladu sa dugogodišnjom tradicijom lidera Severne Koreje, Kim će najverovatnije provesti više od 20 sati putujući oko 1.180 kilometara u kompoziciji koju vuče spora lokomotiva.
Ona klopara brzinom od oko 50 kilometara na sat zbog teške oklopne zaštite.
Poređenja radi, londonski brzi voz putuje brzinom od oko 200 kilometara na sat, dok japanski superbrzi vozovi Šikansen mogu da dostignu i 320 kilometara na čas.
Za dugo putovanje kriva je i ponekad arhaična železnička mreža Severne Koreje.
Voz je dobio ime Taejangho, što je korejska reč za „sunce“, simbolična referenca na osnivača Severne Koreje Kima Ila Sunga.
- Amerikanci kažu da Putin i Kim Džong Un planiraju sastanak: Hoće li Pjongjang dati oružje Moskvi
- Severnokorejski vođa Kim Džong Un predstavio „podmornicu za nuklearni napad“
- Kim Džong Un kao holivudski junak – lansiranje rakete u Top Gan stilu
- Severnokorejski vođa Kim Džong Un predstavio ruskom ministru odbrane moćno oružje Pjongjanga
Tradicionalna upotreba vozova
Tradiciju putovanja na duge staze vozom započeo je osnivač zemlje Kim Il Sung – deda Kima Džonga Una – koji je vlastitim vozom putovao do Vijetnama i Istočne Evrope.
Kaže se da ove luksuzne vozove čuvaju teško naoružani članovi obezbeđenja koji skeniraju rute i predstojeće stanice u potrazi za bombama i drugim pretnjama.
Kim Džong Il, otac Kima Džonga Una, koji je Severnom Korejom vladao od 1994. sve do svoje smrti 2011. godine, navodno je putovao vozom iz nužde jer se plašio letenja avionom.
Kim Džong Il je 2001. putovao 10 dana do Moskve na sastanak sa Putinom.
Ruski vojni komandant Konstantin Pulikovski, koji pratio nekadašnjeg lidera Severne Koreje na tom putovanju 2001. godine, pisao je u memoarima o raskoši Orijent ekspresa.
„Bilo je moguće naručiti bilo koje rusko, kinesko, korejsko, japansko ili francusko jelo.“
Čak ni Putinov privatni voz „nije mogao da se pohvali udobnošću voza Kima Džonga Ila“, rekao je on.
Severnokorejski mediji pisali su da je Kim Džong Il umro od srčanog udara dok je putovao vozom 2011.
U novembru 2009, konzervativni južnokorejski dnevni list Čosun Ilbo pisao je da oklopni voz ima oko 90 vagona.
Zeleni voz sa žutom trakom takođe je imao konferencijske sale, salone za audijenciju i spavaće sobe, zajedno sa ugrađenim satelitskim telefonima i televizijom za brifinge.
Kim Džong Un možda ne deli očev strah od letenja, jer je sam leteo na nekoliko putovanja privatnim mlaznim avionom ruske proizvodnje.
Ali kad se poslednji put susreo sa Putinom 2019. godine – verovatno poslednji put kad je Kim putovao u inostranstvo – takođe je stigao vozom u Vladivostok na ruskom dalekom istoku.
Tada su ga zvaničnici dočekali tradicionalnim hlebom i solju.
Ovo putovanje, najverovatnije je započeo u Pjongjangu i prošao kroz stanicu Tumangang na ruskoj granici, gde će točkovi na vozu biti zamenjeni tako da odgovaraju ruskim šinama.
Očekuje se da će zamena točkova trajati najmanje nekoliko sati.
Pogledajte video: Zašto volimo lude priče o Severnoj Koreji
Privatni avioni
Pored vozova, Kim je takođe viđen kako ulazi u druga luksuzna prevozna sredstva koja su u upadljivom kontrastu sa siromašnim načinom života severnokorejskog naroda.
Budući da je pohađao internat u Švajcarskoj, Kimu Džongu Unu nije strano letenje avionom.
U maju 2018. godine, on je leteo prvim međunarodnim letom otkako je došao na vlast, do kineskog grada Dalijana, gde se sastao sa kineskim predsednikom Sijem Đinpingom.
Prema medijskim izveštajima, prethodno je koristio privatni avion za putovanja u okviru Severne Koreje.
Letelica kojom je putovao do Kine bio je avion za daleke letove ruske proizvodnje Iljušin-62 (Il-62).
Severnokorejski posmatrači sa sajta NK Njuz kažu da ga meštani zovu „Čamae-1″ po lokalnoj vrsti sokolova.
Bela spoljašnjost aviona ukrašena je zvaničnim imenom Severne Koreje na dve strane, sa nacionalnom zastavom uz tekst.
Na repu se nalazi crvena zvezda u crveno-plavom krugu.
Avion ima savremeni enterijer, a Kim je povremeno fotografisan kako radi i drži sastanke u njemu.
Čamae-1 je dospeo u vesti kad je prevozio olimpijsku delegaciju visokog ranga iz Pjongjanga, među njima i Kimovu sestru Kim Jo-Džong, u Južnu Koreju 2018.
Južnokorejska novinska agencija Jonhap izvestila je da je let koristio identifikacioni broj „PRK-615″, što je verovatno simbolična referenca na Zajedničku severno-južnu deklaraciju koju su dve zemlje potpisale 15. juna 2000. godine.
Kim je takođe mogao da se vidi kako koristi ukrajinski Antonov-148 (AN-148), na kom se nalazi logo državne avio-kompanije Er Korio, u dokumentarcu iz 2014. koji je emitovala državna Korejska centralna televizija.
Severnokorejski državni mediji su 2015. emitovali snimak kako Kim Džong Un pilotira „domaćom“ lakom letelicom i sedi za kontrolama vojnog dvokrilca AN-2.
- Kim Džong Un u javnosti sa ćerkom: Prvi put sa ocem na lansiranje rakete
- Prebegli iz Severne Koreje o životu pod vlašću Kima Džonga Una
- Kako izgledaju hoteli u Severnoj Koreji i kako vas mogu odvesti u prošlost
Luksuzni automobili
U martu 2018. godine, Kim je putovao vozom u kinesku prestonicu Peking, ali je koristio vlastiti mercedes-benc s-klase da se kretao po gradu.
Prema južnokorejskom dnevnom listu DžungAng Ilbo, automobil je bio specijalno prevezen vozom.
Automobil, proizveden 2010. godine, koštao je otprilike dve milijarde korejskih vona (1,8 miliona dolara), piše ovaj list.
Kimov omiljeni model s-klase bio je često viđan tokom inter-korejskog samita 2018. u Panmundžomu, kad se njime vozio preko granice dok su telohranitelji trčkarali uz vozilo.
Priča se i da je njegov konvoj na samitu imao privatni toalet-automobil, koji je lider koristio za obavljanje nužde tokom putovanja.
Ovo je 2015. pomenuto i u izveštaju DejliNK portala iz Seula, koji je napisao da je u jedno od vozila u Kimovom oklopnom konvoju ugrađeno specijalno izrađeno kupatilo.
Misteriozna jahta
Državni mediji u Severnoj Koreji prikazali su Kima kako se vozi brodovima, podmornicom, autobusima, pa čak i ski liftom.
Priča se da koristi i druga prevozna sredstva, ali to tek ostaje da se vidi tokom njegovih ekskurzija u inostranstvo.
Kad su državni mediji objavili fotografije njegove posete ribarskoj stanici koju drži vojska u maju 2013. godine, NK njuz je u pozadini primetio jahtu.
Nije bilo jasne potvrde da jahta, za koju se procenjuje da vredi sedam miliona dolara, pripada Kimu, ili čak kako je uvezena uprkos međunarodnim sankcijama na luksuznu robu.
Imajući u vidu cenu, međutim, mnoge međunarodne medijske kuće izdvojile su vođu zemlje kao njenog najverovatnijeg vlasnika.
U junu 2015, vašingtonski Radio Slobodna Azija izvestio je da je istraživač primetio novi helidrom u Kimovoj vili kraj jezera u pokrajini Južni Pjongan.
Istraživač, koji radi u Američko-korejskom institutu Škole naprednih međunarodnih studija Džons Hopkins, sugerisao je da bi helidrom mogli da koriste Kimova porodica ili gosti.
Izveštavanje: Šrejas Redi, Alister Kolman i Keli Ng
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.