Pare

Nemanja Mitrović/BBC

Dodela novčane pomoći mladima u Srbiji od 5.000 dinara počinje 1. i trajaće do 15. decembra.

Prijavljivanje je elektronskim putem, preko portala Uprave za trezor.

„Već od 16. do 19. ili 20. decembra ćemo u potpunosti svima isplatiti ovu pomoć“, rekao je ministar finansija Siniša Mali u gostovanju na televiziji Pink 25. novembra.

Novčana pomoć mladima od po 100 evra isplaćena je već u februaru i junu ove godine.

Ministar Mali je dodao da je prve dve novčane pomoći primilo više od „milion, milion i šezdeset hiljada“ mladih.

Ko može da se prijavi?

Novčana pomoć se dodeljuje ljudima starosti od 16 do 29 godina koji su državljani Srbije, imaju prebivalište na teritoriji zemlje i važeću ličnu kartu na dan prijave.

To znači da su osobe koje su napunile 16 ili i dalje imaju 29 godina na dan stupanja na snagu zakona koji reguliše ovo pitanje – 20. novembar, imaju pravo na ovu pomoć.

Prijavu moraju da popune svi, bez obzira da li su se ranije prijavljivali ili ne, što je novina u odnosu na prethodni put.

Od ovog pravila izuzeti su „primaoci novčane socijalne pomoći i lica u zavodu za izvršenje krivičnih sankcija“ kojim se novčana pomoć uplaćuje bez podnošenja prijave.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najnoviju pomoć najavio u oktobru kao „novogodišnji poklon“ mladim ljudima u Srbiji.

„To je oko 45 miliona evra, što možemo fiskalno da izdržimo, da ne ugrozimo deficit“, rekao je on.

U Zakonu o Privremenom registru državljana Republike Srbije od 16 do 29 godina kojima se uplaćuje novčana pomoć, koji je stupio na snagu 20. novembra, piše da se ova pomoć pruža „u cilju ublažavanja posledica krize izazvane poremećajima na svetskom tržištu“.

Kako se prijaviti za pomoć?

Prilikom prijave za pomoć na sajtu Uprave za trezor potrebno je uneti jedinstveni matični broj građana (JMBG), broj lične karte i ime banke.

Unošenjem ovih osnovnih podataka prijava će biti zavedena, a njen status će tu moći i da se proveri.

Osobe koje nemaju tekući račun prilikom prijave biraju banku gde će podići novac – u njoj će Ministarstvo finansija otvoriti poseban namenski račun za uplatu pomoći.

Maloletnici mogu samostalno podići novac sa računa, „izuzev ako postoji drugi razlog osim maloletstva za poslovnu nesposobnost tog lica“, kada ih „zastupa roditelj, staratelj ili zakonski zastupnik“.

Zašto se dodeljuje pomoć?

U januaru ove godine, pre prve dodele novčane pomoći, ministar finansija Siniša Mali je rekao da je „davanje novca mladima sasvim opravdana ekonomska mera“, preneo je Radio Slobodna Evropa.

„Cilj nam je bio da stvorimo lepu atmosferu, da širimo optimizam među mladima, i da vide da je država tu za njih, da smo jaki, stabilni, da imamo snage da pomognemo i njima.

„Neko će uložiti u kriptovalute, neko će kupiti knjige, platiti ispite, kurs jezika, neko će izvesti devojku na večeru“, rekao je tada Mali.

Tokom 2021. i 2022. pomoć države dobijali su i svi punoletni građani, penzioneri, osobe koje su primile vakcine protiv korona virusa, kao i nezaposleni.

Ekonomista Ljubodrag Savić ranije je za BBC na srpskom kazao da bi česti „pokloni države“ lako mogli da ugroze javne finansije.

„Ova vlast vraća kredite prethodne, ali će, nažalost, neke buduće vlasti, ko god bio u njima, morati da vraćaju dugove ove vlasti.

„A to zapravo ne vraća vlast, nego građani“, kaže Savić.

Takođe je upozorio da bi posledice izdašnih davanja novca mogle da budu velike, a da je sličnih stvari bilo i u ne tako davnoj prošlosti.


Pogledajte video

Inflacija: Ko profitira od globalnog porasta cena
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari