Tesler je tokom 1960-ih počeo da radi u Silikonskoj dolini, u vreme kada su računari bili nedostupni većini stanovništva

Getty Images
Tesler je tokom 1960-ih počeo da radi u Silikonskoj dolini, u vreme kada su računari bili nedostupni većini stanovništva

Leri Tesler, jedan od pionira računarstva, preminuo je u 74. godini.

Tesler je tokom 1960-tih počeo da radi u Silikonskoj dolini, u vreme kada su računari bili nedostupni većini stanovništva.

Zahvaljujući njegovim inovacijama – među kojima su komande cut (iseci), copy (kopiraj) i paste (zalepi) – personalni računari su postali mnogo lakši za korišćenje.

Kompanija Ziroks, u kojoj je Tesler proveo deo radnog veka, odala mu je počast.

„Izumitelj iseci/kopiraj i zalepi, kao i pronađi/zameni i ostalih komandi Leri Tesler bio je nekada istraživač u Ziroksu“.

„Vaš radni dan sada je lakši zahvaljujući njegovim revolucionarnim idejama“.

Tesler je rođen 1945. u Njujorku, a studirao je na Univerzitetu Stenford u Kaliforniji.

Pošto je diplomirao, specijalizovao se za dizajn korisničkog interfejsa. Glavni zadatak mu je bio da kompjuterske sisteme učini jednostavnijim za korisnike.

Leri Tesler na fotografiji iz 1991.

Getty Images
Leri Tesler na fotografiji iz 1991.

Radio je u više velikih tehnoloških kompanija tokom karijere.

Počeo je u Kseroksu, a zatim ga je Stiv Džobs pozvao u Epl i u toj kompaniji proveo je 17 godina i došao do mesta glavnog naučnika.

Pošto je napustio Epl, pokrenuo je sopstveni obrazovni startap, a povremeno je radio za Amazon i Jahu.

U razgovoru za BBC pre osam godina rekao je: „Gotovo da postoji pravilo – pošto zaradite neki novac, ne idete u penziju, već neko vreme finansirate druge kompanije“.

„Postoji snažan osećaj uzbuđenja zbog šanse da prenesete znanje na mlađe generacije“.

Kontrakultura

Verovatno najpoznatiji Teslerov izum, komande „iseci i zalepi“, navodno je zasnovan na starom načinu uređivanja kada su ljudi fizički sekli delove teksta i lepili ih na drugo mesto.

Ova komanda je prvi put uvrštena u Epl softver 1983. godine na kompjuteru Liza.

Godinu dana kasnije, našla se u originalnom softveru za Mekintoš.

Jedna od stvari u koje je Tesler čvrsto verovao da kompjuterski sistemi treba da prestanu da koriste radne režime (modove).

Čak je imao i internet sajt nomodes.com, a na Tviteru mu je korisničko ime bilo nomodes, a ista poruka mu je stajala na registarskim tablicama na automobilu.

Muzej istorije kompjutera iz Silikonske doline saopštio je da je Tesler „kombinovao nauku o računarima sa svojevrsnom idejom kontrakulture da bi oni trebalo da budu dostupni svakome“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari