Iako su je godinama nazivali ženom koja dugo „vedri i oblači“ crnogorskim pravosuđem, dugogodišnja predsednica Vrhovnog suda Vesna Medenica sada je – iza rešetaka.
Uhapšena je 17. aprila zbog sumnje da je počinila dva krivična dela – stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja.
Određeno joj je 30 dana pritvora, a podgoričke Vijesti su prenele da je posle svega pokušala da izvrši samoubistvo.
Informacija o pokušaju samoubistva, potvrđena je Televiziji Crne Gore u policiji.
Hapšenje Medenice je „veliki korak“, zato što je ona imala „ogroman uticaj na pravosuđe“, stav je Vanja Ćalović iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), koja se bavi istraživanjem korupcije.
„Suština je u tome da je 17 godina bila na čelu crnogorskog pravosuđa.
„Pored Vrhovnog suda, bila je i na čelu i niza saveta i drugih komisija koje su odlučivale koje će sudije da napreduju, na koje pozicije i ko će uopšte biti sudija“, navodi Ćalović za BBC na srpskom.
- Darko Šarić ponovo uhapšen – ko je on i zbog čega ga sve terete
- Diplomatski gaf: Kako je Crna Gora na tren prekinula odnose sa Rusijom
- Slučaj Bojko Borisov: Kako je priveden bivši bugarski premijer – istragu vodi EU tužiteljka
Posle Medenice, hapšenja su nastavljena – krivične prijave podnete su protiv 12 ljudi, među kojima je i Miloš Medenica, njen sin, koji nije uhapšen jer je nedavno napustio zemlju.
„Vesna Medenica je dominantna osoba, doživljena kao produžena ruka (prethodne) izvršne vlasti u sudstvu i šire“, kaže Tea Gorjanc Prelević iz Akcija za ljudska prava, nevladine organizacije u Crnoj Gori koja prati pravosuđe.
„Nju je vladajuća koalicija Demokratske partije socijalista (DPS) 2003. izabrala za Vrhovnu državnu tužiteljku, a onda i 2007. za predsednicu Vrhovnog suda“, dodaje ona za BBC na srpskom.
Zbog toga je hapšenje Medenice izazvalo i političke potrese – opozicija je optužuje da je bila „temelj režima (predsednika Crne Gore) Mila Đukanovića„, koji to negira.
„Ima li za ovih 30 godina druge ocene mojih političkih oponenata nego da sam deo nekih kriminalnih kartela – to su gluposti“, rekao je Đukanović novinarima 19. aprila, prenela je Radio-televizija Crne Gore.
Dodao je da je sa Medenicom „dugogodišnji prijatelj“.
Đukanovićev DPS prvi put je 2020. godine ostao bez vlasti posle tri decenije, kada je premijer Crne Gore postao Zdravko Krivokapić, a čijoj vladi je u februaru 2022. izglasano nepoverenje.
U toku su završni pregovori za sastav nove vlade, u kojoj bi premijersku funkciju mogao da preuzme Dritan Abazović, lider Građanskog pokreta URA.
Koliko bi hapšenje Medenice moglo da utiče na političku situaciju u Crnoj Gori?
„Zavisi od toga da li će odlučiti da ćuti ili će progovoriti kome je činila usluge za koje je optužena – to bi onda sigurno imalo veliki uticaj“, kaže Ćalović.
O hapšenju i slučaju
Tog 17. aprila oko 22 časa, Vesna Medenica je na na podgoričkom aerodromu službenicima granične policije predala lična dokumenta.
Umesto ulaska u avion, dugogodišnja predsednica Vrhovnog suda Crne Gore, gde je ostavku podnela 2020. godine, ubrzo je odvedena u pritvor.
Noć je provela u podgoričkom Centru bezbednosti, a dan kasnije privedena je Specijalnom tužilaštvu, pišu Vijesti.
Vanju Ćalović sve to podseća na slučaj Svetozara Marovića, bivšeg predsednika Srbije i Crne Gore, države koja je 2003. nasledila Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Marović je 2015. godine uhapšen zbog sumnji da je umešan u korupciju i šverc, a godinu dana kasnije je pušten iz pritvora po priznanju krivice, kada odlazi za Beograd, gde se i dalje nalazi.
U međuvremenu je Marović i osuđen, a Crna Gora je više puta od Beograda tražila izručenje, što se do sada nije dogodilo.
„Medenica je kao i Marović imala kartu za Beograd u jednom pravcu, njen sin je takođe otišao u inostranstvo, kao i Marovićev, a pitanje je i da li će ćutati kao Marović.“
Za Medenicu su se proteklih godina vezivale i mnoge afere, među kojima su optužbe za nelegalnu gradnju na primorju, da je zemljište prodala po deset puta većoj ceni, kao i da je sakrila prihod od 215.000 evra., preneli su mediji.
- Korupcija kao način života u Srbiji
- Kako je Fikret Abdić postao recept za trajanje na Balkanu
- Dosije „Pandora papiri“: Isplivali papiri o 24 stana u Bugarskoj, Mali i dalje negira da je vlasnik
Gorjanc Prelević dodaje da je do hapšenja Medenice došlo iz dva razloga.
„Prvi je izbor Vladimira Novovića za novog Glavnog specijalnog tužioca, a drugi kompromitujući materijal koji su stranci isporučili Crnoj Gori“, navodi.
Specijalno tužilaštvo dobilo je u februaru od Europola transkripte razgovora Miloša Medenice i Darka Lalovića, dugogodišnjeg telohranitelja njegove majke.
Reč je o transkriptima sa kriptovanih telefona, u kojima Miloš Medenica ugovara šverc droge iz Kolumbije i šverc cigareta, prenosi Pobjeda.
U tim razgovorima on Laloviću kaže da će ih njegova majka zaštititi ako se nešto dogodi, kao i da je upoznata sa njihovim poslovima.
O načinu na koji se to dogodilo pričao je Sergej Sekulović, ministar unutrašnjih poslova.
Tužilaštvo je 15. decembra zamolilo Francusku za „međunarodnu pravnu pomoć u krivičnom predmetu“, tj. koda sa Skaj platforme, a sa ciljem analize sadržaja i identifikacije vlasnika.
„Poštujući pretpostavku nevinosti i ne želeći da ugrožavamo tok istrage nismo se oglašavali u vezi sa slučajem privođenja Vesne Medenice“, naveo je Sekulović.
Ćalović tu dodaje da je crnogorsko sudstvo sada u neugodnoj poziciji jer „treba da dokaže da može zaista nepristrasno da sudi u ovom predmetu“.
„Naročito imajući u vidu da je Medenica godinama bila veoma uticajna u političkim i raznim krugovima, kao i da je godinama pokrivala sve najvažnije funkcije, koje su joj omogućile kontrolu pravosuđa.
„Pritom se u Crnoj Gori slučajevi borbe protiv korupcije na visokom nivou nikada ne dešavaju“, dodaje.
Predsednik Đukanović kratko je izjavio da se „nadležnim institucijama mora omogućiti da rade svoj posao“ i da „stranka u postupku mora imati pravo na dostojanstvenu odbranu“.
„To je bitna karakteristika pravne države – moramo izbeći da ljude, kroz medijski spektakl hapšenja, hendikepiramo u odbrani“, naveo je.
Ko je sve uhapšen?
Najpre je sredinom decembra 2021. uhapšen Lalović, koji je godinama bio zadužen za obezbeđenje Vesne Medenice.
Reč je o bivšem pripadniku Sektora za obezbeđenje štićenih ličnosti Uprave policije.
„Objavljivanje dela transkripata presretnutih razgovora njenog sina i Lalovića, u velikoj meri je kreirao pritisak javnosti na institucije da nešto urade“, kaže Ćalović.
„Očigledno i na samu Medenicu, koja je pokušala da ode za Beograd, a i njen sin je u tom trenuku već napustio Crnu Goru“, dodaje.
Specijalno tužilaštvo je upravo je Miloša Medenicu označilo kao jednog od organizatora grupe, a hapšenja su potom nastavljena u nekoliko gradova.
Zdravko Begović, advokat njegove majke, izjavio je da se Miloš Medenica trenutno leči u jednoj beogradskoj klinici od bolesti zavisnosti, kao i da će se „izvesno pojaviti pred crnogorskim pravosudnim organima“.
Među uhapšenima su i Milorad Medenica, policajac iz Kolašina i takođe nekadašnji član obezbeđenja Vesne Medenice, kao i Ivana Kovačević iz Uprave carina, piše Pobjeda.
Uhapšen je i bivši fudbaler Luka Bakoč, kao i Vasilije Petrović, sin vlasnika građevinske firme Cijevna komerc Danila Petrovića, navodi Pobjeda.
Jedan od osumnjičenih – Petar Milutinović od ranije je poznat istražiteljima.
Hapšen je u avgustu 2020. godine kada je označen da je član kriminalne organizacije koja se teretila za šverc cigareta.
Njima se na teret stavljaju stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, protivzakoniti uticaj, primanje i davanje mita i druga krivična dela.
Službenici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala potom su pretresli objekte Vesne Medenice, gde su pronađena dokumenta za koja se veruje da su dokazi, navodi Pobjeda.
- Milo Đukanović za BBC na srpskom: „Niko me neće srušiti“
- Zdravko Krivokapić za BBC na srpskom: „Računam da ću biti premijer do 2024. godine”
- Dritan Abazović za BBC na srpskom: „Mi smo srušili balkanskog Lukašenka“
Medenici je posle hapšenja 18. aprila pozlilo i primljena je u Klinički centar Crne Gore.
Posle saslušanja u zgradi Specijalnog državnog tužilaštva, vraćena je u Klinički centar, gde su je pripadnici policije čuvali do dalje odluke tužioca o pritvoru.
Tim povodom se dosta pričalo i o Suzani Mugoši, istražnoj sudiji Višeg suda koja je odlučivala o pritvoru za Medenicu.
„Nju su takođe mnogi optuživali za veze sa bivšom vlašću“, navela je ranije Ćalović.
Zdravko Begović, Medeničin advokat, komentarišući navode da su Medenica i sutkinja Mugoša prijateljice, rekao je da se „u pravosuđu svi međusobno poznaju“.
„Svako radi svoj posao onako kako zakon dozvoljava, tu nema dileme niti bilo kakve sentimentalnosti“, rekao je.
„Mi smo porodica“ – Ruskinja, Ukrajinka i Beloruskinja u Budvi besplatno šišaju izbeglice
Pročitajte i ove priče iz Crne Gore:
- Kako ljudi širom Jadrana pomažu izbeglicama iz Ukrajine
- Utočište od vihora rata – besplatan vrtić u Crnoj Gori za decu iz Ukrajine
- Od Ukrajine do Crne Gore – utočište od rata ili dom zauvek
- Odnosi Rusije i Crne Gore: Od „istorijskih prijatelja“ do „neprijateljskih zemalja“
Pokušaj samoubistva
Medenica je u međuvremenu pokušala da izvrši samoubistvo, prenose Vijesti.
Kako navode, zatvorske policajke su u sredu nešto pre 23 sata ispratile Medenicu do toaleta, posle čega se ona zaključala u toj prostoriji i razbila ogledalo.
Radnik obezbeđenja ju je sprečio da sebi nanese ozbiljne posekotine i ona je trenutno van životne opasnosti, prenose Vijesti.
Određen joj je pritvor, čime je Begović „neprijatno iznenađen“.
On navodi da je Medenica „u lošem zdravstvenom stanju“ saslušana pred sutkinjom Mugošom i da je bila „na ivici da ne može da iznese odbranu“.
„Smatrali smo da ne postoji osnov uticaja na svedoke sa izvršiocem“, naveo je Begović.
„Imala je dovoljno vremena u poslednjih nekoliko meseci, a pogotovo poslednjih desetak dana da utiče na eventualne svedoke i smatramo da tog pritvorskog osnova nije moglo biti.“
Ćalović kaže da se slučaj dalje mora razvijati, samo je pitanje kom dinamikom.
„Videćemo da li će tužilaštvo i kada podići optužnicu protiv nje, njenog sina i kojih drugih lica, kao i šta će im biti stavljeno na teret“, navodi.
Ipak, dodaje, ostaje „strašno pitanje na koje je teško odgovoriti“.
„Kako da mi reformišemo sudstvo koje je kreirala Vesna Medenica?“, pita se.
Gorjanc Prelević ističe da su „očekivanja javnosti ogromna“ kada je reč o postupcima protiv svih ljudi koji su „kontrolisali crnogorsko društvo poslednjih 30 godina“.
„Glavni specijalni tužilac je bivši sudija i on najbolje zna kojom vrstom dokaza mora već sad da raspolaže da bi i hapšenje bilo kredibilno, kao i predlog za određivanje pritvora.
„Tako da pretpostavljam da transkript razgovora njenog sina nije jedini dokaz kojim raspolaže specijalno tužilaštvo“, navodi.
Ipak, kaže, teško je predvideti ishod postupka.
„Imajući u vidu bezrezervnu podršku koju je Medenica uživala u Vrhovnom sudu, kao i njen dominantan uticaj na kadriranje u sudstvu, nepristrasno suđenje će biti izazov“, zaključuje.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviter i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.