Omegl

BBC

Upozorenje: ova priča sadrži uznemirujuće teme za odrasle

Kao mlada devojka, Alis (nije njeno pravo ime) prijavila se na popularnu veb stranicu za video ćaskanje uživo, Omegl, i bila je nasumično spojena sa pedofilom, koji ju je primorao da postane digitalna seksualna robinja.

Skoro 10 godina kasnije, mlada Amerikanka tuži Omegl u važnom slučaju koji bi mogao utrti put za talas tužbi protiv drugih društvenih platformi.

Najsitniji detalji mogu Alis da podsete na zlostavljanje koje je pretrpela kao dete.

Njen zlostavljač je bio veoma precizan oko toga kako treba da izgleda na video snimcima gde je primorava da mu ih pošalje, govoreći joj da skupi kosu u rep na levoj strani glave.

„Imala sam samo 11 godina, ali on je želeo da izgledam što mlađe“, kaže ona.

Čak i sada, ako se Alisina kosa povuče ulevo, ona snažno zadrhti.

Alis je danas samouverena 21-godišnja devojka u ljubavnoj vezi, ali kaže da će ožiljci zlostavljanja koje je pretrpela ostati do kraja života.

Kada je Alis prvi put iskusila Omegl, već je postao ozloglašen kao divlji kutak interneta.

„Moji prijatelji i ja smo bili na Omeglu na noćnoj zabavi“, kaže ona.

„Svi u školi su znali za to. Ali očigledno, niko nije znao koje su opasnosti“, dodaje.

Danas veb stranica ima oko 73 miliona posetilaca mesečno, prema analitičarima kompanije Semruš za posmatranje veb stranica, uglavnom iz Indije, SAD, Velike Britanije, Meksika i Australije.

Za neke tinejdžere je to obred inicijacije u kome se spajaju sa strancem u video ćaskanju uživo gde se svašta može dogoditi.

Posle spavanja, Alis se sama prijavila na Omegl, i tada su je spojili sa kanadskim pedofilom Rajanom Fordajsom.

U to vreme se borila sa ranim tinejdžerskim anksioznostima i Fordajs je učinio da se oseća bolje.

Tokom tog prvog video ćaskanja on ju je ubedio da podeli detalje o ličnim porukama.

„Odmah je mogao da manipuliše mnome“, kaže ona.

„Vrlo brzo sam bila primorana da radim stvari koje dete ne bi trebalo da radi“, dodaje.

Pošto ju je naterao da pošalje intimne slike, Fordajs ju je ubedio da je saučesnica u izradi i deljenju materijala za seksualno zlostavljanje dece.

U strahu od hapšenja, sve je skrivala od porodice i prijatelja.

„Provela sam veliki deo detinjstva tako što sam mu bila uvek na raspolaganju. Svaki dan biti po volji nekog drugog ko je imao najgore namere za decu.“

To se nastavilo tri godine, sve dok se konačno nije činilo da je Fordajs izgubio interesovanje i komunikacija je prestala.

Alis je planirala da odnese tajnu u grob, ali je onda kanadska policija primetila da neko deli materijal o seksualnom zlostavljanju dece na internetu.

Policajka Pem Klasen, forenzičarka iz policijske uprave u Brendonu – malom gradu oko 200 kilometara zapadno od Vinipega – pronašla je IP adresu porodične kuće Rajana Fordajsa i dobila nalog za pretres.

Fordajs nije bio tu kada ga je posetila 12. januara 2018, ali je uspela da se prijavi na njegov računar i naišla je na užasnu kolekciju slika i video snimaka seksualnog zlostavljanja, koje su poslala deca po njegovom nalogu.

Kada je Fordajs došao kući da ruča, uhapsila ga je.

„Bio je iznenađen“, kaže ona i dodaje da je „njegova žena mislila da je sigurno došlo do greške“.

Policija je na kompjuteru pronašla sedam fascikli, od kojih je svaka imala drugačije ime devojke.

Jedna je sadržala 220 slika i video snimaka Alis, starosti između 11 i 14 godina, na nekima od kojih je bila prisiljena da masturbira ili mokri.

Pem Klasen je ušla u trag Alis zahvaljujući njenoj školskoj uniformi, što je bilo vidljivo u nekim od materijala, a Fordajs je u decembru 2021. osuđen na osam godina zatvora.

Fordajs, otac dvoje dece u kasnim tridesetim, takođe je koristio Omegl da pripremi dve druge žrtve.

A.M protiv Omegla

Sa Fordajsom iza rešetaka, Alis sada kreće na Omegl u slučaju koji se pažljivo prati širom sveta.

Poznata kao tužba za odgovornost za proizvod, možda je to prvi put da se tehnološka platforma sudi zbog načina na koji je izgrađena.

Keri Goldberg

BBC
„Smatramo da je Omegl odgovoran za njihove sopstvene operacije sa proizvodima“, kaže Keri Goldberg, koja vodi Alisinu tužbu

U protekloj godini pokrenuto je na desetine drugih slučajeva odgovornosti za proizvode protiv platformi kao što su Instagram i Snepčet, ali će Alisin slučaj – A.M protiv Omegla – verovatno prednjačiti.

„U Sjedinjenim Državama imamo odeljak 230 Zakona o pristojnosti u komunikaciji zbog čega je neverovatno teško da se ikada tuži onlajn platforma“, objašnjava Alisina advokatica Keri Goldberg.

„Ali pre nekoliko godina, počeli smo da razmišljamo: ‘Sačekaj, hajde da počnemo da ih tretiramo kao samo osnovne proizvode, kao da postoji nedostatak u dizajnu koji dovodi do štete’.“

Pravni tim tvrdi da je Omegl mogao da postane „lovište za predatore“ zbog sistema slučajnog podudaranja i nedostatka upozorenja ili provere starosti.

Nadaju se da će ovo testirati u suđenju koje bi Alis moglo da obezbedi milione dolara nadoknade i nametne promene u Omeglovom dizajnu.

Leif K Bruks

Twitter
Leif K Bruks je dizajnirao Omegl kada je imao 18 godina i bio je na Forbsovoj listi ispod 30 godina 2018.

Pravni stručnjaci su saglasni da je slučaj potencijalna prekretnica.

„Ako slučaj A.M protiv Omegla dođe do suđenja i bude uspešan, mislim da bi to moglo da otvori put mnogim drugim žrtvama da istupe sa drugim sličnim slučajevima“, kaže doktorka Liza Lovdal Gormsen.

Ona trenutno pokušava da tuži vlasnika Fejsbuka Metu u visokoprofilnoj parnici – profil grupne tužbe u Ujedinjenom Kraljevstvu o nelojalnoj konkurenciji.

Sve promene koje proizilaze iz takvih tužbi, u SAD ili drugde, koristile bi korisnicima veb sajtova širom sveta.

Omegl bi se takođe mogao suočiti sa sudskim procesom u Velikoj Britaniji ako vladin dugo odlagani zakon o bezbednosti na internetu bude konačno usvojen.

Predlog zakona predlaže da se preduzeća kažnjavaju velikim sumama ako ne zaštite decu od štete.

U potrazi za Omeglovim kreatorom

Omeglov pravni tim je na sudu tvrdio da veb stranica nije kriva za ono što se dogodilo Alis i poriče da je utočište za predatore, ali sam video da se Omegl pominje u više od 50 slučajeva protiv pedofila samo u poslednje dve godine.

Bilo ih je više od 20 u SAD-u, sa ostalima u Velikoj Britaniji, Australiji, Španiji, Kolumbiji i na Kipru.

Povučeni kreator veb stranice, Leif Bruks, nije želeo da govori o Alisinom slučaju putem imejla, pa sam otputovao u njegov dom u Orlandu na Floridi, u nadi da ću tamo razgovarati s njim – ali opet je ćutao.

Fondacija Internet Voč (Internet Watch Foundation) je takođe pokušala da razgovara sa Bruksom o promenama na njegovom sajtu.

Dobrotvorna organizacija, koja uklanja sadržaj seksualnog zlostavljanja dece sa interneta, rekla je BBC-ju da se njeni analitičari bave sa oko 20 Omegl video zapisa nedeljno.

Bruks je poslao izjavu BBC-ju.

U njoj je rekao da su korisnici Omegla „isključivo odgovorni za sopstveno ponašanje“ dok koriste njegovu veb stranicu.

On je dodao da je Omegl izuzetno ozbiljno shvatio bezbednost korisnika, uz moderaciju veštačke inteligencije i ljudskih moderatora, i da je pomogao organima za sprovođenje zakona i organizacijama koje rade na zaustavljanju onlajn eksploatacije dece.

Istina je da su zlostavljači dece osuđeni pošto je Omegl predao njihove IP adrese policiji.

U međuvremenu, Bruks je napravio malu promenu na vlastitoj veb stranici.

Nedeljama pošto je obavešten o Alisinoj pravnoj akciji, na Omeglu se pojavio kvadratić koji korisnici moraju da obeleže, kako bi naveli da su stariji od 18 godina, pre nego što mogu da pristupe.

Ali Alisin pravni tim kaže da to „nije dovoljno“.

Sama Alis kaže da bi volela da se Omegl zatvori.

„Mislim da to ne donosi dovoljno koristi da bi se uništavali životi dece“, kaže ona.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari