Dojenje na javnom mestu u Srbiji: Beba bira gde i kada će da jede, poručuju mame

Ostavite komentar


  1. Ako zabranimo detetu da se hrani na javnom mestu, hajde da mu zabranimo da, na javnom mestu, plače ili kaki?! To je još veća „sramota i blam“?! Nikada neću razumeti ljude kojima pogled na idiličnu sliku majke koja doji dete izaziva negativna osećanja ili ga na bilo koji način vredja?! Duboko sam ubedjen da se radi o isfrustriranim osobama, koje bi rešenje za taj svoj problem trebali da traže od stručnih službi. Rastao sam u selu, gde je dojenje deteta bila najnormalnija stvar. Niti su majke obraćale pažnju na okolinu niti je ta slika „seksualno“, ili na bilo koji drugi način, uznemiravala okolinu. Bolesnici su počeli da diktiraju pravila ponašanja.

    1. Nije stvar u tome šta će ko da misli. Deca se doje u određenim uslovima, ulice kafane i sl. nisu za to. Dojenje van kuće je u redu kada je neophodno, u putu, dugo ćekanje kod lekara….Nekada su se žene porađale na njivi, ali ne znači da tako treba. Danas su dete i dojenje modni detalj, zaista nema razloga da se dete doji u kafiću.

      1. Nikada nisam video da bilo koja žena doji dete u kafani?! Pokušavate da karikirate i sakrijete svoju glupost. Možda je Vama kafana svakodnevna obaveza i ambijent u kome se „opuštate“, pa bi Vam, shodno tome, pogled na majku koja doji dete, pokvario te idilične trenutke?

  2. I mene moja majka nije dojila u javnosti, pa ne vidim razlog da se to sada dozvoli. To je samo jedan sitan ustupak, ali nikada se tu i ne ostane. Neću da razmišljam šta je sledeće pa je zato najbolje to u korenu prekinuti.

    1. Vi ste pravi „ukrasni“ primer iz moje poslednje rečenice?! „Ustupak“ koji treba „u korenu prekinuti“?! Bože mili šta li će ovaj svet još doživeti?!

    2. Kakav crni ustupak. Majka doji dete. To nije ustupak, već zadovoljenje potrebe deteta. Kakav problem imate Vi sa tim činom? Najbolje je da ništa ne razmišljate, sami ste konstatovali. Amin.

        1. A kako da objasni bebi od tri meseca, da sačeka dok se ne nadju van vidokruga manijaka i čika, kojima pogled na dojku stvara košmare u glavi?! Gospodine Strahinja Vi, i Vama slični ljudi, imaju tačno odredjene probleme, kojih ste i vi svesni ali, taj svoj defekt pokušavate da predstavite kao shvatanje ljudi koji su pobegli od svojih ruralnih običaja, u šta, valjda, spada i dojenje detet?!.

  3. Odrastao sam u malom gradu gde je škola bila pored pijace, pa sam zato uvek prolazio kroz pijacu.
    Pijačnim danom su seljaci iz okolnih sela dolazili da prodaju povrće i voće i bilo je dosta mladih seljanki koje nisu imale kome da ostave bebu. Pošto su bile u gradu praktično ceo dan, prizor mlade žene koja doji svoju bebu bio je relativno česta stvar, zbog koje se niko nije nešto posebno potresao, ni mi deca, a ni odrasli.
    Ja ni dan danas u tome ne vidim ništa seksualno, a još manje nemoralno. Možda samo zato što mi u detinjstvu niko (srećom!) nije napunio glavu glupostima kako je dojenje nešto nemoralno, pa sam zato to još onda prihvatio kao nešto obično i sasvim normalno i tako mislim i danas!

Ostavite komentar


Naslovna strana

Naslovna strana za 20. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Slobodan Georgiev, novinar

Danas čitam od prvog broja. Kada se pojavio ’97. posle protesta izgledao je kao nešto što nam treba i ostao je tu sve ove godine.