američki predsednik

Reuters

Posle otkrivanja nove serije poverljivih dokumenata u garaži kuće američkog predsednika, Bajden je izjavio da „nisu bili na ulici“.

„Ljudi znaju da poverljiva dokumenta shvatam ozbiljno, dokumenta su bila u mojoj ličnoj biblioteci“, rekao je Džozef Bajden tokom obraćanja u rezidenciji u gradu Vilingtonu, gde je i kutija sa dokumentima pronađena.

Prva serija dokumenata pronađena je u novembru u privatnoj Bajdenovoj kancelariji u Vašingtonu, dok je Bela kuća potvrdila da je druga serija spisa pronađena u predsednikovoj garaži u njegovoj kući u državi Delaver.

Bajden je u utorak izjavio da je bio iznenađen kada je u novembru saznao da su poverljivi dosijei pronađeni u njegovoj bivšoj privatnoj kancelariji.

„Ne znam šta je u dokumentima“, rekao je on, ukazujući da su mu advokati savetovali da ne pita za sadržaj.

Američko Ministarstvo pravde istražuje slučaj, kao i nadzorni organ Kongresa, predvođen republikancima.

„Sada kada demokrate više nemaju jednostranačku vlast u Vašingtonu, dolazi nadzor i odgovornost“, rekao je u sredu Džejms Komer, novi predsednik Nadzornog odbora Predstavničkog doma.

Komitet pokreće istragu o predsedniku i njegovoj porodici, među kojima je zahtev da Bela kuća preda dokumente u vezi sa poverljivim dosijeima.

Zakon zahteva da svi zapisi Bele kuće, među kojima i poverljivi, budu predati američkom nacionalnom arhivu kada administracija predsednika uspostavi vlast.

Prvih desetak dokumenata otkriveno je u novembru u Pen Bajden centru, u blizini Bele kuće, ali je slučaj izašao na videlo tek ove nedelje.

U njima se navodno nalaze dopisi američkih obaveštajnih službi i brifing materijali o Ukrajini, Iranu i Velikoj Britaniji.

Iz Bele kuće nisu komentarisali novootkrivenu seriju dokumenata.

Međutim, ovo otkriće potvrdili su CBS Njuz i drugi američki mediji.

Bivši predsednik Donald Tramp je pod krivičnom istragom zbog navodnog pogrešnog rukovanja poverljivim dosijeima.


Tri pitanja na koja Bajden mora da odgovori

Gari O’Donahi, BBC dopisnik iz Vašingtona

Osim očigledne političke sramote predsednika i neizbežnih optužbi za licemerje, pronalazak poverljivih dokumenata postavlja ozbiljna pitanja za Belu kuću.

Prvo, i najvažnije, koliko je poverljiva i koliko je osetljiva informacija koja nije našla put (kao što po zakonu mora) do Državnog arhiva?

Kako to utiče na nacionalnu bezbednost i šta zakon nalaže s obzirom da se postoji mogućnost da su ovi dokumenti bili kod Džoa Bajdena, koji je za vreme Trampove administracije bio običan građanin.

Pitanje je ko je imao pristup tada.

Drugo, zašto je Beloj kući trebalo dva meseca da prizna da je pronašla dokumenta?

Teško je izbeći zaključak da su izbori na sredini mandata odigrali ulogu u onome što se dogodilo.

Treće, da li će administracija sada morati da imenuje specijalnog savetnika koji će ispitati stvar kao što je to bilo u slučaju Donalda Trampa?

Mnogi će se tome odupreti, tvrdeći da su ova dva slučaja veoma različita s obzirom na otpor bivšeg predsednika i optužbe za opstrukciju, ali će biti teško izneti taj slučaj ubedljivo i izbeći optužbe za dvostruke standarde.


Šta je u dokumentima?

Američko Ministarstvo pravde proverava dokumentaciju sa oznakom poverljivo pronađenu u bivšoj, privatnoj kancelariji predsednika Džozefa Bajdena u istraživačkom centru, saopšteno je iz Bele kuće.

Bajdenov pravni tim je pronašao oko 10 dokumenata u zaključanom ormaru u Pen Bajden Centru u Vašingtonu u novembru, rekao je njegov advokat.

Ovi papiri su predati Državnom arhivu.

Bajdenov prethodnik, Donald Tramp, suočava se sa istragom odeljenja za pravosuđe zbog odnošenja osetljivih materijala na njegovo imanje u Floridi, Mar-a-Lago, nakon njegovog predsedničkog mandata.

Prema izveštajima CBS Njuz, američkog partnera BBC-ja, Federalni istražni biro (FBI) je uključen u istragu dokumenata pronađenih u Pen Bajden Centru, a od američkog državnog tužioca Merika Garlanda je zatraženo da pregleda papire.

Bajdenov advokat je rekao da su papiri iz perioda kada je Bajden bio potpredsednik Amerike, ali nije jasno šta je u njima, kojim nivoom poverljivosti su označeni niti zašto su bili u Bajdenovoj privatnoj kancelariji.

Izvor CBS Njuza kaže da dokumenti ne sadrži nuklearne tajne, kao i da su se nalazili u kutiji sa drugim, neklasifikovanim papirima.

Pozivajući se na obavešteni izvor, američka televizijska mreža CNN izveštava da 10 poverljivih dosijea uključuju dopise američkih obaveštajnih službi i brifing materijale koji se odnose na Ukrajinu, Iran i Veliku Britaniju.

Dokumenta su pronađena 2. novembra u Bajdenovoj privatnoj kancelariji koju je koristio od 2017. do 2020. godine, dok ju je sređivao jedan od njegovih advokata, u fascikli na kojoj je pisalo „privatno“, navodi CNN.

Zvaničnici navodno istražuju da li postoje dodatni poverljivi dosijei na drugim lokacijama u vezi sa Bajdenom.

Republikanci, koji su nedavno preuzeli Predstavnički dom SAD i obećali da će istražiti Bajdenovu administraciju, optužili su predsednika za licemerje.

Džozef Bajden

Getty Images

Kakve su reakcije

Bajden je od 2017. do 2020. imao kancelariju u istraživačkom centru koji je udaljen oko kilometar od Bele kuće.

U septembru, novinar CBS-ja je pitao Bajdena za komentar o pronalasku državnih dokumenata u Trampovoj vili na Floridi.

„Kako neko može da bude toliko neodgovoran“, rekao je tada Bajden.

Tramp je reagovao na društvenoj mreži Istina, postavivši pitanje: „Kada će FBI izvršiti raciju u kućama Džoa Bajdena, možda čak i u Beloj kući?“.

Tramp je pod istragom zbog navodnog odbijanja da vrati oko 300 poverljivih dokumenata koje je odneo na imanje u Floridi, Mar-a-Lago, pošto je napustio funkciju.

Apparently classified files on the floor of Trump's Mar-a-Lago office

US Department of Justice
Navodni poverljivi dokumenti na podu Trampove kancelarije u Floridi tokom pretresa 8. avgusta, fotografije objavila Ministarstvo pravde

Državni arhiv je zatim o tome obavestio nadležne.

Bajdenovi dosijei otkriveni su neposredno pre nego što je Ministarstvo pravde objavilo da će imenovati nezavisnog advokata koji će odlučiti da li će Tramp biti optužen zbog dosijea pronađenih na Floridi.

Kongresmen Džejms Komer, novi republikanski predsednik Nadzornog odbora Predstavničkog doma, rekao je da je postupanje sa Bajdenovim papirima pokrenulo pitanja o neutralnosti Ministarstva pravde.

„Ovo je dodatna briga zbog postojanja dvostepenog pravosudnog sistema u Ministarstvu pravde [odeljenja za pravosuđe] i načina na koji se ponašaju prema republikancima i demokratama, odnosno kako se ponašaju prema bivšem predsedniku u odnosu na sadašnjeg“, dodao je Komer.

Bivši republikanski kongresmen Adam Kinzinger rekao je za CNN da veruje da će se istraga svesti na to ko je u bivšem potpredsedničkom timu bio zadužen za ova dokumenta i da li su slučajno ili namerno ostavljeni u kancelariji.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari