džulijan asanž

REUTERS/Hollie Adams

Posle višegodišnje pravne sage, Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, napustio je Veliku Britaniju nakon što se nagodio sa američkim vlastima prema kojem će se izjasniti krivim po krivičnim optužbama i biti oslobođen.

Vikiliks je saopštio da je njegov osnivač, 52-godišnji Džulijan Asanž, napustio britanski zatvor i odleteo iz Velike Britanije, nakon što su tužioci u SAD izjavili da bi trebalo ove sedmice da prizna krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži.

Taj sporazum bi mogao da mu omogući da se vrati kući u Australiju.

Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je u javnost iznela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe, koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa bojnog polja, kao što je video snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, među kojima i dvoje novinara Rojtersa.

Taj video je objavljen 2010.

Asanž je poslednjih pet godina bio u britanskom zatvoru, odakle je vodio pravnu bitku protiv izručenja u SAD.

Prema CBS-u, američkom partneru BBC-ja, Asanž neće ići u američki pritvor, a u kaznu će mu biti uračunato i vreme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji.

džulijan asanž

Vikiliks/Reuters
džulijan asanž

Vikiliks/Reuters
Asanž se ukrcava za avion da bi otišao na potpisivanje nagodbe

Očekuje se da će sporazum, kojim će se on izjasniti krivim po jednoj tački, bude okončan na sudu na Severnim Marijanskim ostrvima u sredu, 26. juna.

Udaljena pacifička ostrva, američka zajednica, mnogo su bliža Australiji nego američki savezni sudovi na Havajima ili u kontinentalnom delu SAD.

Vikilis je na društvenoj mreži Iks napisao da je Asanž posle 1.901 dana u maloj ćeliji napustio zatvor Belmarš, u ponedeljak 24. juna.

„Pušten je na aerodrom Stansted tokom popodneva, gde se ukrcao na avion i otišao iz Velike Britanije“ da bi se vratio u Australiju, dodaju.

U videu koji je Vikilis podelio na mrežama navodno se vidi kako se Asanž u farmericama i plavoj košulju vozi ka Stanstedu, pre ukrcavanja u avion.

BBC nije mogao da potvrdi autentičnost snimka.

džulijan asanž

Getty Images
Asanž neće ići u američki pritvor, a u kaznu će mu biti uračunato i vreme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji

Asanžova supruga Stela se u objavi na Iksu zahvalila njegovim pristalicama koji su se „godinama borili da se ovo ostvari“.

Portparol australijske vlade izjavio je da se sa slučajem „predugo odugovlačilo“.

Ričard Miler, njegov advokat odbio je da govori za CBS.

BBC je takođe kontaktirao i Asanžovog advokata sa sedištem u Americi.

Osnivač Vikilisa je sa advokatima dugo tvrdio da je slučaj protiv njega politički motivisan.

Američki predsednik Džo Bajden je u martu rekao da razmatra zahtev Australije da odustane od krivičnog gonjenja Asanža i vrati ga u njegovu rodnu zemlju.

Viši sud u Londonu je u aprilu dozvolio Asanžu da se žali protiv odluke da bude izručen Americi.

Ova odluka omogućila mu je da ospori američka uveravanja o načinu potencijalnog suđenja protiv njega, kao i to da li bi njegovo pravo na slobodu govora bilo ugroženo.

Njegova supruga Stela je tada pozdravila presudu i rekla da je to „prekretnica“, pozivajući američku administraciju da odustane „od sramnog napada koji traje već 14 godina“.


Pogledajte video: Zašto su SAD tražile izručenje Asanža

Džulijan Asanž: Zašto SAD zahteva izručenje osnivača Vikiliksa
The British Broadcasting Corporation

Ko je Džulijan Asanž i šta je Vikiliks?

Asanž se još kao tinejdžer probio u svetu kompjuterskog programiranja.

Tokom 1995. godine, sud u Australiji, njegovoj rodnoj zemlji, kaznio ga je zbog hakovanja, a izbegao je zatvorsku kaznu, obećavši da to više neće činiti.

Asanž je 2006. godine pokrenuo veb stranicu Vikiliks.

Od tada, Vikiliks je objavio više od deset miliona dokumenata, između ostalog mnoge poverljive zvanične izveštaje u vezi sa ratovima u Iraku i Avganistanu, špijuniranjem i korupcijom.

U aprilu 2010. godine, Vikikls je objavio snimak ubistva civila u iračkoj prestonici Bagdadu, kao i hiljade poverljivih dokumenata koje je dostavila bivša obaveštajna analitičarka američke vojske Čelsi Mening.

Mening je osuđena zbog toga na 35 godina zatvora, ali joj bivši američki predsednik Barak Obama 2017. ublažio kaznu.

Dokumenti sugerišu da je američka vojska ubila stotine civila u neprijavljenim incidentima tokom ratova u Iraku i Avganistanu.

Kasnije iste godine, vlasti u Velikoj Britaniji su mu odredile pritvor, da bi potom bio pušten uz kauciju nakon što je Švedska izdala međunarodnu poternicu za njim pod optužbom za seksualni napad.

Švedske vlasti su htele da ga saslušaju povodom navoda da je silovao jednu ženu i seksualno zlostavljao, a drugu naveo na seks u avgustu 2010. godine, dok je bio u Stokholmu da bi održao predavanje.

On tvrdi da su oba susreta bila uzajamno dobrovoljna, ali je usledio dugi sudski proces zbog kojeg je zatražio azil u ekvadorskoj ambasadi u Londonu kako bi izbegao izručenje.

Posle skoro sedam godina života u ekvadorskoj ambasadi, Asanž je iz nje izašao, a britanska policija ga je uhapsila 11. aprila 2019. godine.

Hapšenje je usledilo pošto je ekvadorski predsednik Lenjin Moreno tvitovao da je njegova zemlja donela „suverenu odluku“ da mu povuče status azilanta.

džulijan asanž

Vikiliks/Reuters

Dok je živeo u ekvadorskoj ambasadi, Asanža su posećivale poznate ličnosti, među kojima pevačica Lejdi Gaga i glumica Pamela Anderson.

Osnivač Vikiliksa oduvek je tvrdio da ne može da napusti ambasadu zato što se plaši da će iz Švedske biti izručen u SAD, a da će mu se tamo suditi zbog objavljivanja tajnih američkih dokumenata.

Policajci su ga izveli iz kruga ambasade i stavili u pritvor u centralnoj londonskoj policijskoj stanici.

Prvog maja 2019. godine, Asanž je osuđen na 50 nedelja zatvora zbog kršenja uslova njegove kaucije.

Nedeljama kasnije, švedski tužioci ponovo su otvorili istragu na osnovu optužbi iznetih protiv Asanža za silovanje iz 2010. godine.

Kasnije istog meseca, SAD su podigle 17 novih tačaka optužnica protiv Asanža zbog kršenja Zakona o špijunaži, u vezi sa objavljivanjem poverljivih dokumenata 2010. godine.

Saopštenje američkih vlasti, Vikiliks je nazvao „čistim ludilom“ i da predstavlja „kraj novinarstva o nacionalnoj bezbednosti“.

Dok se Asanž pripremao za borbu protiv izručenja SAD-u, švedski tužioci su saopštili da odustaju od istrage o navodima o silovanju iz 2010. godine.

Tužioci su saopštili da „nema čvrstih dokaza za podizanje optužnice“ protiv Asanža, okončavši tako slučaj koji je trajao čitavu deceniju.

U aprilu 2020. godine obelodanjeno je da je Asanž postao otac dva deteta dok je živeo u Ambasadi Ekvadora.

Stela Moris, advokatkinja rođena u Južnoj Africi, rekla je da je u vezi sa osnivačem Vikiliksa od 2015. godine i da sama odgaja njihova dva mlada sina.

Tokom 2022. godine, Asanžu je bilo dozvoljeno da se venča sa Stelom Moris u zatvoru Belmarš.

Usled dugotrajnih pravnih procesa, retko se pojavljivao, a navodno je imao i mali moždani udar u zatvoru 2021. godine.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Džulijan Asanž: Osnivač Vikiliksa izašao iz britanskog zatvora posle priznanja krivice i nagodbe sa Amerikom 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari