gakpo, holandija

FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Radost Kodija Gapka

Balkan više nema predstavnika na Evropskom fudbalskom prvenstvu u Nemačkoj.

Holandija je u osmini finala eliminisala i poslednjeg predstavnika ovog dela Evrope, reprezentaciju Rumunije, golovima Kodija Gapka u 20. i Donija Malena u 83. i 90+3. minutu.

Bio je ovo najvažniji meč Rumunije još od generacije koju je predvodio ‘Maradona sa Karpata’ – Georgi Hadži.

Igrali su prvu utakmicu u nokaut fazi EP-a posle 24 godine.

Na terenu jeste bio jedan Hadži – Janis, Georgijev sin, što je bilo i simbolično.

Janis je počeo prvu utakmicu nokaut faze za Rumuniju na Evropskom prvenstvu, 24 godine (8774 dana) otkako je njegov otac Georgi igrao svoju poslednju utakmicu na ovom takmičenju (protiv Italije u četvrtfinalu EP-a 2000).

Rumunija – Holandija 0:2 (0:1)

Za nas turnir tek sada počinje, izjavio je holandski napadač Memfis Depaj uoči meča sa Rumunijom.

„Razgovarali smo, kritikovali jedni druge i normalno je da dođe do trvenja ako rezultati ne idu onako kako želite. Ali to je sada iza nas“, dodao je.

Kako je utakmica počela, izgledalo je kao da će se turnir završiti, a ne početi za Holanđane.

Rumuni su odmah napali Holanđane, držali ih na njihovoj polovini do 20. minuta.

A onda pravo niotkuda – paf, Holanđani su poveli.

Kodi Gapko je driblingom izbacio iz težišta Andreja Racija, a potom snažno šutirao, brzinom od 120 kilometara na sat, u bliži ugao Florina Nice, koji je morao bolje da interveniše.

Treći gol igrača Liverpula na ovom turniru.

holandija, gapko

Martin Rickett/PA Wire
Snažan udarac Gapka za 1:0

Od tog trenutka, Holanđani su potpuno preuzeli kontrolu nad igrom, stvarali šanse, bili su kontantna pretnja po gol Rumuna, koje je gol potpuno presekao.

Piro-šou Rumuna u Minhenu

Holanđani su i u drugom poluvremenu diktirali ritam, stvarali stopostotne šanse, a Virdžil van Dajk je glavom posle kornera pogodio stativu.

U 64. minutu, Gakpo je postigao drugi gol, ali je poništen posle intervenice video tehnologije zbog ofsajda.

Par minuta kasnije, Depaj je probao lukavo iz slobodnog udarca, šutirao je po zemlji dok je ceo živi zid Rumuna poskočio, ali je promašio za centimetar, dva.

Dugo je mirisalo na novi gol u mreži Rumuna. I desilo se.

U 83. minutu, sve je uradio Kodi Gapko, igrač utakmice.

Zadržao je loptu u igri na gol-liniji, i prevario trojicu rumunskih igrača asistencijom do Donijela Malena koji je potvrdio plasman Holanđana u četvrtfinale.

Malen je u 90+3. minutu postigao još jedan gol za završni udarac.

Ćavi Simons se izborio za loptu, dodao do Malena koji je istrčao kontru i rutinski zatresao mrežu.

Parovi i rezultati osmine finala:

• Švajcarska – Italija 2:0
  • Nemačka – Danska 2:0
  • Engleska – Slovačka 2:1 (1:1) posle produžetaka
  • Španija – Gruzija 4:1
  • Francuska – Belgija 1:0
  • Portugal – Slovenija 0:0 (posle penala 3:0)
  • Rumunija – Holandija 0:3
  • Austrija – Turska (utorak, 2. jul od 21 sat)

Parovi četvrtfinala su: Nemačka – Španija, Švajcarska – Engleska, Francuska – Portugal i Holandija – pobednik meča Austrija-Turska.

U petak, 5. jula igraju: Nemačka – Španija (od 18 sati u Štutgartu) i Portugal – Francuska (od 21 sat u Hamburgu).

U subotu, 6. jula igraju: Engleska – Švajcarska (od 18 sati u Dizeldrofu) i Holandija protiv Austrije ili Turske (od 21 sat u Berlinu).

Švajcarska je u osmini finala pobedila Italiju, branioca titule od pre tri godine, a Nemačka je savladala Dansku. Izveštaj sa obe utakmice pročitajte ovde.

Uprkos eliminaciji u osmini finala, Lućano Spaleti izgleda ostaje selektor Italije – opširnije pročitajte ovde.

Švajcarska će u četvrtfinalu igrati protiv Engleske koja se izvukla u meču sa Slovačkom. Slovake je delilo 60 sekundi od senzacije. Opširnije o toj utakmici pročitajte ovde.

Španija je pokazala klasu u meču protiv Gruzije. Izveštaj pročitajte ovde.

Francuska je u nezanimljivoj utakmici pobedila Belgiju 1:0, dok je Portugal tek posle penala savladao Sloveniju. Opširnije ovde.

Polufinalni mečevi su u utorak, 9. jula i u sredu, 10. jula.

Finale je u nedelju, 14. jula od 21 sat na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Euro 2024: Balkan ostao bez predstavnika, Holandija u četvrtfinalu 1