švajcarska, italija

REUTERS/Lee Smith
Igrač utakmice Ruben Vargas, asistent i strelac

Evropa će dobiti novog fudbalskog vladara.

Italija, prvak od pre tri godine, eliminisana je već u osmini finala prvenstva u Nemačkoj.

Švajcarska je potpuno zasluženo u četvrtfinalu posle mnogo bolje igre i trijumfa od 2:0.

Bila je to slatka osveta Švajcarske za ubedljiv poraz pre tri godine 0:3, ali tada u grupnoj fazi.

I ovo je ujedno bila prva pobeda Švajcarske nad Italijom posle 31 godine.

Švajcarska – Italija 2:0 (1:0)

Švajcarci su postali moćna evropska fudbalska ekipa, čvrsta, disciplinovana, taktički besprekorna.

Prvi put su na evropskim prvenstvima igrali tek 1996. godine, ali koliko su napredovali pokazuje podatak da im je ovo već šesto učešće i treće uzastopno.

Od Mundijala 2014. godine, Švajcarska je stigla do nokaut faze na svakom od poslednjih šest velikih međunarodnih turnira (evropsko ili svetsko prvenstvo) i samo je Francuska sa sedam uspešnija evropska reprezentacija od njih.

ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Reprezentacija Švajcarske imala je veliku podršku na Olimijskom stadionu u Berlinu

Od prvog minuta, Švajcarci su pokazali želju i nameru da nastave tamičenje u Nemačkoj, a prvu veliku priliku propustio je Bril Embolo u 24. minutu.

Azuri su napravili grešku u postavljanju ofsajd zamke, Embolo je imao idealnu poziciju u šesnaestercu, ali ne da Đanluiđi Donaruma.

Da njega nema na golu, Italija verovatno ne bi ni došla do osmine finala.

REUTERS/Lisi Niesner
Čudesni Điđi Donaruma

CLEMENS BILAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Donaruma brani udarac Emboloa

Ono što je propustio Embolo, Remo Frojler nije.

Igrao se 37. minut, Ruben Vargas je sjajno video kako se vezista Notingem foresta ubacuje u šesnaesterac iz drugog plana i potom je pored okamenjene odbrane Italije pogodio mrežu.

Uspeo je Donaruma samo da zakači loptu, ne da spreči gol.

Pa, ne može ni najbolji igrač prethodnog Evropskog prvenstva sve da odbrani.

MOHAMED MESSARA/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Frojler dovodi Švajcarsku u vođstvo

Bila je ovo četvrta utakmica u nizu u kojoj je Italija prva primala gol (Albanija, Španija, pa Hrvatska u grupi).

Tek što je počelo drugo poluvreme, Švajcarci su dali drugi gol.

Ponovo je bila statična odbrana Italije, Vargas se ušunjao u šesnaesterac i fenomelano šutirao pored nemoćnog Donarume.

FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Vargasov gol za 2:0

Koji minut kasnije, velika sreća za Švajcarsku.

U nameri da izbije loptu glavom, Fabijan Šer umalo nije poslao loptu u sopstvenu mrežu.

Golman Jan Zomer, koji bi sigurno uhvatio loptu, samo je pogledom gledao kako lopta pogađa stativu.

Italijani su, tačnije napadač Skamaka, još jednom pogodili stativu petnaestak minuta pre kraja, ali je utisak da je bio u ofsajdu, mada pomoćni sudija nije podigao zastavicu.

Švajcarska je apsolutno dobila bitku na sredini terena, a glavni motor i mozak bio je, kao i uvek, Granit Džaka, nekadašnji igrač londonskog Arsenala, sada Bajera iz Leverkuzena, nemačkog prvaka.

Uoči prvenstva u Nemačkoj, navijači u Italiji nisu bili mnogo optimistični da mogu da odbrane titulu, ali su se uzdali u selektora Lućana Spaletija.

Ali je Spaleti izneverio, postavivši vrlo loštu igru i taktiku za meč sa Švajcarskom.

italija, italijanski navijači

Reuters
Izraz lica ove Italijanke koja je pratila utakmicu u Rimu sve govori

Posle ovakve igre Italijana, reprezentativci Hrvatske tek sad treba da još više žale što su primili gol od azura u 90+8. minutu koji ih je poslao kući.

Italijanski reprezentativni fudbal nastavlja da posrće.

Posle titule evropskog prvaka pre tri godine, Italija se nije ni plasirala na Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru, a završetak učešća u osmini finala na EP u Nemačkoj ne može da se smatra dobrim rezultatom.

Parovi i rezultati osmine finala:

• Švajcarska – Italija 2:0 (1:0)
  • Nemačka – Danska (subota, 29. jun od 21 sat)
  • Engleska – Slovačka (nedelja, 30. jun od 18 sati)
  • Španija – Gruzija (nedelja, 30 jun od 21 sat)
  • Francuska – Belgija (ponedeljak, 1. jul od 18 sati)
  • Portugal – Slovenija (ponedeljak, 1. jul od 21 sat)
  • Rumunija – Holandija (utorak, 2. jul od 18 sati)
  • Austrija – Turska (utorak, 2. jul od 21 sat)

Četvrtfinalne utakmice biće odigrane u petak, 5. jula (u dva termina: od 18 i 21 sat), i u subotu, 6. jula (termini su: 18 i 21 sat).

Polufinalni mečevi su: u utorak, 9. jula i u sredu, 10. jula.

Finale je u nedelju, 14. jula od 21 sat na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Euro 2024: Evropa dobija novog fudbalskog vladara, Švajcarska eliminisala Italiju 1