mbape, ronaldo

REUTERS/Carmen Jaspersen
Najveće zvezde Francuske i Portugala, Mbape i Ronaldo, bili su među najlošijima na terenu

Fudbaleri Francuske igraće u polufinalu Evropskog prvenstva u Nemačkoj, a da nisu dali gol iz igre u pet utakmica do sada.

Francuska je u četvrtfinalu savladala Portugal posle boljeg izvođenja penala – 5:3.

U 90 minuta, a potom i u produžecima bilo je 0:0.

Portugalski golman Diogo Košta koji je briljirao u meču osmine finala protiv Slovenije i odbranio tri udarca u penal seriji sada nije bio ni blizu.

U penal seriji odlučio je udarac Žoaa Feliksa koji je pogodio stativu.

U polufinalu, Francuska će igrati protiv Španije koja je ranije danas pobedila Nemačku 2:1, u produžecima.

Francuzi u pet utakmica nisu dali gol iz igre.

Od ukupno tri gola koji su Francuzi dali na ovom EP, samo jedan je dao neki francuski reprezentativac – bio je to Kilijan Mpabe iz penala.

Ostala dva su bili autogolovi protivničkih timova.

A Portugalci u tri vezana meča na EP nisu dali gol (Gruzija 0:2 u grupi, protiv Slovenije u osmini finala 0:0 i sad protiv Francuske).

Realno gledano, u polufinale nije trebalo da ide bilo koja od dve reprezentacije, već portugalski navijači koji nisu prestali da pevaju i koji su u zaraznom ritmu stvarali sjajnu atmosferu na stadionu u Hamburgu.

portugal, portugalski navijači

ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Francuska – Portugal 0:0 (penalima 5:3)

Taktičko nadmudrivanje selektora dve ekipe, Didijea Dešana i Roberta Martineza, koje je uskratilo gledaoce za lepotu fudbala i koje nije donelo mnogo prilika.

Štaviše, ovo je tek druga utakmica u istoriji evropskih šampionata (statistika se vodi od 1980.) u kojoj u prvom poluvremenu nije bilo nijednog udarca u okvir gola.

Znate li koja je prva?

Francuska protiv Portugala u polufinalu 1984. godine.

Više uzbuđenja u drugom delu.

Portugalci su u dva, tri minuta mogli do vođstva.

Najpre je u 61. minutu Žoao Kanselo sjajno priograo Bruna Fernadeša koji šutira ka golu, ali francuski golman Majk Manjan briljantno spašava.

portugal, francuska

ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Samo dva minuta kasnije, Rafael Leao prodire po levoj strani, dodaje do Vitinje koji sa pet metara šutira pravo u Manjana.

U 66. minutu, Francuzi uzvraćau.

Randal Kolo Muani je ušao u šesnaesterac Portugala, snažno šutirao, punom, ali Ruben Dijas sjajno blokira.

Defanzivac Mančester sitija je intervenciju proslavio kao da je gol.

Samo par minuta kasnije, Eduardo Kamavinga je morao da da gol.

Ali nije, udarac francuskog fudbalera sa nekoliko metara završio je centrimetrima pored stative.

francuska, portugal

REUTERS/Lisi Niesner
Kamavinga je propustio veliku priliku

Ni njemu nije bilo jasno kako je promašio.

Jedan od onih koji zaslužuju sve pohvale je 41-godišnji Pepe, komandant portugalske odbrane, čovek koji je ušao u istoriju evropskih prvenstava kao najstariji igrač.

Sve je stizao, sve pokrivao, a kada bi izblokirao francuske igrače, ispuštao je krike zadovoljstva, dižući moral i sebi i saigračima.

Legenda.

Gledali smo ga verovatno poslednji put na evropskim prvenstvima, baš kao i Kristijana Ronalda koji nije uspeo da postigne gol na turniru i postane najstariji strelac svih vremena.

• Teo Ernandez (Francuska) 5:3

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Euro 2024: Francuzi u polufinalu posle penala sa Portugalcima, bez gola iz igre u pet mečeva 1