ronaldo, oblak

ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Oblak i Ronaldo

Auh!

Portugal je prošao u četvrtfinale Evropskog fudbalskog prvenstva u Nemačkoj pobedivši Sloveniju posle spektakularne utakmice u Frankfurtu, posle 0:0 u 120 minuta, posle odbranjenog penala Kristijanu Ronaldu.

Heroj Portugala je golman Diogo Košta koji je odbranio tri penala Slovencima, ali je prethodno pet minuta pre kraja drugog produžetka spasao tim sigurnog poraza, odbranivši ‘mrtvu šansu’ koju je imao napadač Slovenije Benjamin Šeško.

Slovenija je odigrala fenomenalnu utakmicu, dali su bukvalno poslednji atom snage i bili su blizu, vrlo blizu da ispišu jednu od najlepših stranica u istoriji evorpskog fudbala.

U četvrtfinalu, Portugal će igrati protiv Francuske koja je ranije danas pobedila Belgiju golom u 85. minutu.

Tačnije, autogolom Jana Vertongena.

To će biti drugi evropski klasik u četvrtfinalu, jer će se za polufinale u direktnom duelu boriti i Nemačka i Španija.

Portugal – Slovenija 0:0 (posle produžetaka 0:0, na penale )

Mučili su se Portugalci sa Slovencima koji su ostavili ne srce na terenu, nego i telo, dušu, sve što su imali.

Mi Slovenci, ale, ale, ale‘, orilo se sa tribina stadiona u Frankfurtu, dok su frustrirani Kristijano Ronaldo, Bruno Fernandeš, Bernardo Silva, Dijago Žota i ostali pokušavali da otključaju 10 brava pred Janom Oblakom.

ronaldo

RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Matjaž Kek, selektor Slovenije, pripremio je ekipu za bitku do poslednjeg daha, a to je značilo – zatvaraj sve pred svojim golom, napred šta uradiš.

A nije da Slovenci nisu imali šanse pred golom Portugala, posebno Benjamin Šeško polovinom drugog poluvremena, koji je pretrčao 41-godišnjeg Pepea, ali je loše šutirao.

Najveće probleme odbrani Slovenije pravio je Žoao Kanselo po desnoj strani, ali ga saigrači nisu pratili.

Pokušavao je Ronaldo koji je silno želeo da postigne gol, izvodio je sve slobodne udarce, ali je Jan Oblak spustio rampu.

Imao je Ronaldo, jedan od najboljih fudbalera sveta svih vremena, priliku u 89. minutu, ali je fenomenalni Oblak uhvatio ‘živu loptu’.

REUTERS/Angelika Warmuth

Slovenci su krenuli u produžetke još borbenije, a u 95. minutu Bendžamin Verbič je imao sjajnu šansu, ali je njegov udarac sa visine šesnaesterca izblokiran.

U 104. minutu penal za Portugal.

Dijago Žota je krenuo u prodor, ušao u šesnaesterac, sklonio loptu, a oborio ga je Vanja Drkušić.

Za sudiju Danijele Orsata nije bilo dileme.

Ali Oblak ne da.

Ronaldo je šutirao, ali je Oblak fenomenalno pročitao.

REUTERS/Lee Smith
Spektakularna odbrana Jana Oblaka

Ronaldo nije mogao da dođe sebi, bukvalno je jecao.

I njegova majka na tribinama je plakala.

Neverovatno šta je propustio Šeško u 115. minutu.

Pepe je napravio prvu grešku na meču, Šešku se otvorila poljana, mogao je da uradi bilo šta, ali je šutirao tako da je portugalskog golmana Dioga Koštu pretvorio u heroja.

Diogo Košta heroj Portugala

Kakva je bila atmosfera uoči meča Portugalaca i Slovenaca pogledajte u snimku BBC reportera iz Nemačke Nemanje Mitrovića

Francuska – Belgija 1:0 (0:0)

francuska

Nick Potts/PA Wire
Radost francuskih igrača

Nažalost, jedna od ove dve reprezentacije je morala da prođe u četrtfinale.

Zašto nažalost?

Zato što ono što su prikazali Francuzi, a pogotovo Belijanci, nije bilo dostojno utakmice osmine finala Evropskog prvenstva.

Da je ovo boks, verovatno bi se odlučivalo na poene, a Francuska bi bila proglašena pobednikom, ako ni zbog čega drugog onda zbog 20-ak udaraca ka golu rivala, naspram samo četiri, ali mnogo izglednija četiri.

Francuska je pobedila 1:0, autogolom Vertogena u 85. minutu.

Bio je to prvi gol Francuza iz igre posle četiri utakmice na turniru u Nemačkoj, ili posle 355 minuta. A i nisu ga oni dali, nego Belgijanci.

Ko nije zaspao gledajući prvo (a i dobar deo drugog) poluvreme Francuske i Belgije zaslužuje aplauz.

Ono je više bio šah nego fudbal. Što bi rekli mladi: težak smor.

Bukvalno se bilo nacrtano: jedan gol odlučuje. Tako je i bilo.

Od dve reprezentacije takvog renomea i takvih zvezda u timu, poput Kilijana Mbapea, Kevina de Brujnea, Antoana Grizmana, Andrijena Rabioa, Žeremija Dokua, očekivalo se mnogo više, ali su izgleda ostali u ‘drugoj brzini’ iz grupne faze.

Francuska je postigla samo dva gola u grupnoj fazi EP u Nemačkoj, što je njihov najmanji učinak u grupnoj fazi velikog turnira još od Svetskog prvenstva 2010. godine (tada su dali jedan).

Njihova dva gola jedina gola dali su Austrijanac Maks Veber (autogol) i Mbape iz penala.

Ni Belgijanci nisu bili ništa bolji u grupi.

Najpre šokantan poraz od Slovačke (0:1), potom su dali dva gola u pobedi nad Rumunijom, a onda remi bez golova sa Ukrajinom posle kojeg su im zviždali i njihovi navijači.

Osim dve situacije, stvarno se apsolutno ništa nije dešavalo u prvom poluvremenu.

Prva je udarac De Brujnea, kada je francuski golman Majk Manjan odbranio nogama, poput nas nekada u školskim dvorištima, a druga je pokušaj glavom Markusa Tirama, ali je lopta prošla pored stative belgijskog gola.

Mbape prilično rezervisan, moguće da mu zaštitna maska koju nosi zbog loma nosa u prvoj utakmici na turniru protiv Austrije, baš smeta.

Uostalom, rekao je to uoči meča – oseća i mržnju i ljubav prema maski.

mbape

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Igranje sa maskom je „apsolutno užasno“, ali ona mi je omogućila da nastavim da igram na EP, rekao je 25-godišnjak.

„Zaista je teško. Ograničava vid, a znoj se taloži ispod nje i moram da je je skinem da bih se obrisao. Ali da nema maske, ne bih ni igrao“, kaže on.

Tek u 54. minutu videli smo onog pravog Mbapea.

Eksplozivan trk, driblinzi, izbacio je iz igre trojicu belgijskih fudbalera, ali je šutirao preko gola.

mbape

REUTERS/Leon Kuegeler
Pokušaj Mbapea iznad prečke

Kako je igrala Belgija?

Prvi korner su imali u 60. minutu. Sve smo vam rekli.

Tek u 70. minutu, prva prava prilika za Belgijance.

Lopta do Romelua Lukakua, koji je snažno šutirao, ali je Manjan bio siguran.

Veliku šansu imao je De Brujne u 84. minutu, snažno je tukao kapiten Belgije sa ivice šesnaesterca, ali je Manjan ponovo dobro intervenisao.

Samo minut kasnije, trenutak odluke.

Dugo su Francuzi kombinovali oko šesnesterca Belgije, da bi Ngolo Kante dodao do Rendala Kolomuanija, koji je šutirao iz okreta, a lopta je od noge odbrambenog fudbalera Belgije Jona Vertogena otišla u gol.

francuska, belgija

CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Trenutak odluke

Na tribinama je bilo daleko zabavnije, nego na terenu.