španija, jamal, niko vilijams

REUTERS/Wolfgang Rattay
Ovi momci su budućnost španskog fudbala: Lamin Jamal (levo) ima 16 godina, a Niko Vilijams 21

Evropski fudbalski klasik u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Pobedom nad borbenom Gruzijom 4:1, Španija je zakazala duel sa domaćinom turnira, Nemačkom, što će prema do sada prikazanom biti finale pre finala.

Gruzija je povela protiv Španije, ali je ‘Crvena furija’ pokazala da je ipak za klasu jača reprezentacija.

Gruzijcima kapa dole za sve što su uradili u prvom učešću na evropskim prvenstvima, na kojem su dogurali do osmine finala, pobedivši Portugal u odlučujućem meču u grupi, što je najveće iznenađenje turnira do sada.

Španija je potpuno dominirala od početka meča, gotovo sve vreme je imala loptu u nogama, ali u jeku njihove potpune ofanzive – šok.

Gruzija je povela u 18. minutu iz prvog napada, a strelac je bio odbrambeni fudbaler Španije Robin Le Normand.

gruzija, španija

Ogroman transparent gruzijskih navijača: ‘Veruj’

Čakvetadze je povukao kontru sa desne strane koja je ostala potpuno prazna, centrirao u šesnaesterac, Le Normand je pod pritiskom Kvaraskelije ubacio loptu u sopstvenu mrežu.

ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Le Normand šalje loptu u sopstvenu mrežu

To je osmi autogol na EP u Nemačkoj i ujedno prvi koji je Španija primila.

Do tog trenutka, Španija je imala loptu u posedu nestvarnih 89,8 odsto vremena.

Nastavila je Španija da napada, gol je visio u vazduhu, a u 39. minutu, Rodri, fudbaler Mančester sitija, u svom stilu je poslao loptu iza leđa gruzijskog golmana Giorgija Mamardašvilija, koji je do tog trenutka branio sve.

Video tehnologija je proveravala da li je gol ispravan jer je Alvaro Morata bio u ofsajd poziciji, ali je procena da nije smetao golmanu.

REUTERS/Heiko Becker
Rodri postiže gol za izjednačenje

Slična situacija bila je i u meču Holandija – Francuska (0:0) u grupnoj fazi, ali je tada Holanđanima poništen gol. Podsetite se toga.

Nastavak meča preslikan iz prvog poluvremena.

Španija je dominirala, Gruzija se branila, ali samo do 51. minuta.

Lamin Jamal, najmlađi igrač u istoriji evropskih prvenstava, koji je morao da ponese i školske zadatke na EP, izvanredno je centrirao, pravo na glavu Fabijana Ruiza koji iz blizine postiže gol za preokret.

španija, gruzija

Fabijan Ruiz postiže drugi gol za Španiju

RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Španija je sve završila u 75. minutu posle sjajnog prodora Nikla Vilijamsa, koji je najpre driblingom izbacio odbrambenog fudbalera Gruzije, a onda fenomenalno gađao.

MOHAMED MESSARA/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Fenomenalan gol Nika Vilijamsa

Nastavila je Španija da melje, pravila je šanse, promašivala, najvše Jamal, a onda je Dani Olmo u 83. minutu postigao četvrti gol.

Parovi i rezultati osmine finala:

• Švajcarska – Italija 2:0
  • Nemačka – Danska 2:0
  • Engleska – Slovačka 2:1 posle produžetaka
  • Španija – Gruzija 4:1
  • Francuska – Belgija (ponedeljak, 1. jul od 18 sati)
  • Portugal – Slovenija (ponedeljak, 1. jul od 21 sat)
  • Rumunija – Holandija (utorak, 2. jul od 18 sati)
  • Austrija – Turska (utorak, 2. jul od 21 sat)

U četvrtfinale su se prve plasirale Švajcarska, koja je eliminisala branioca titule prvaka Evrope Italiju, i Nemačka koja je savladala Dansku.

Izveštaj sa obe utakmice pročitajte ovde.

Uprkos eliminaciji u osmini finala, Lućano Spaleti izgleda ostaje selektor Italije – opširnije pročitajte ovde.

Švajcarska će u četvrtfinalu igrati protiv Engleske, a Nemačka sa Španijom.

Četvrtfinalne utakmice biće odigrane u petak, 5. jula (u dva termina: od 18 i 21 sat), i u subotu, 6. jula (termini su: 18 i 21 sat).

Polufinalni mečevi su u utorak, 9. jula i u sredu, 10. jula.

Finale je u nedelju, 14. jula od 21 sat na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Euro 2024: Španija okončala gruzijski san i zakazala fudbalski klasik sa Nemačkom 1