„Odvešću Srbiju na Evropsko prvenstvo, nema dileme“, samouvereno je izjavio selektor srpske reprezentacije Dragan Stojković pre mesec dana.
Jedan od najboljih fudbalera Srbije svih vremena ispunio je obećanje, ali je njegov tim razočarao u „istorijskoj utakmici“, kako ju je sam okarakterisao.
Prvi put posle više od dve decenije i zapravo prvi put od osamostaljenja 2006. godine, fudbalska reprezentacija Srbije igraće na završnom turniru Evropskog prvenstva 2024. u Nemačkoj.
Prethodni put, Srbija, odnosno SR Jugoslavija, koju su tada činile Srbija i Crna Gora, igrala je na Evropskom prvenstvu 2000. godine u Belgiji i Holandiji.
U kvalifikacionoj utakmici u Leskovcu protiv Bugarske, Srbiji je bio dovoljan bod da bi se pridružila Mađarskoj, koja je ranije obezbedila plasman na EP.
Iako je Srbija bila veliki favorit i vodila je 1:0, „orlovi“ su došli u situaciju da se bore za bod protiv Bugarske koja je odavno ostala bez šansi da se domogne Evropskog prvenstva.
Srbija – Bugarska 2:2 (1:0).
Srbija je povela golom Miloša Veljkovića u 16. minutu, izjednačio je Georgi Rusev u 59. minutu, Kiril Despodov je doneo prednost Bugarskoj u 69. minutu, da bi u 82. minutu izjednačio još jedan štoper Srbije, Srđan Babić.
Oba gola Srbija je postigla udarcima glavom, posle kornera.
- „Ljudi moji, je li to moguće“ – fudbalski trenuci koje pamte navijači u Srbiji
- Poslednjih 11: Reprezentacija zemlje koje nema
- Fudbalski umetnik – pet stvari koje je Dragan Stojković Piksi dao reprezentaciji
- Ljubi te brat: Priča o Sergeju, Vanji i drugoj braći na Mundijalima
Od osamostaljenja 2006. godine, Srbija je bila gotovo redovni učesnik svetskih prvenstava bez značajnijeg rezultata (2010. u Južnoj Africi, 2018. u Rusiji i i 2022. u Kataru), ali nikako nije uspevala da se domogne evropskog šampionata.
Srbija je kvalifikacije završila kao drugoplasirana u Grupi G.
Pobedila je po dva puta Crnu Goru i Litvaniju, izgubila je oba meča od Mađarske i dva puta odigrala nerešeno sa Bugarskom.
U isto vreme, u Budimpešti su igrale Mađarska i Crna Gora.
Crna Gora je vodila posle prvih 45 minuta, a Mađari su u nastavku preokrenuli i potvrdili prvu poziciju u grupi.
Srbija – Bugarska: Dečji hor i kardinalne greške
Zbog kazne koju je ranije izrekla Evropska fudbalska unija (UEFA), kako je obrazloženo uvredljivog i rasističkog skandiranja u prethodnoj utakmici protiv Crne Gore, u Leskovcu su na tribinama bili samo mlađi od 14 godina.
Pred utakmicu je kazna ublažena, pa su stariji mogli na zapadnu tribinu, a među njima su bili predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i još jedan Aleksandar – predsednik UEFA Čeferin.
Na krilima horske podrške dečjih glasova, fudbaleri Srbije su od početka utakmice krenuli u ofanzivu i posle samo 15 minuta poveli su 1:0, golom defanzivca Miloša Veljkovića.
Posle kornera, Nemanja Gudelj je udario loptu glavom, golman Bugarske Danijel Naumov odbio, a na nju je natrčao Veljković i glavom je ubacio u mrežu.
Bio je to prvi gol Veljkovića u dresu reprezentacije, a ovo mu je bila 29. utakmica.
Ali Bugari, koji su odigrali najlošije kvalifikacije za neko veliko takmičenje u novijoj istoriji, zapretili su desetak minuta kasnije.
Najbolji bugarski igrač Kiril Despodov sjajno je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je prečka spasila Srbiju.
Srbija je nastavila da napada u talasima, ali malo ko je posle vođstva očekivao da će „orlovi“ morati da se čupaju.
Potpuno se raspala igra Srbije u drugom poluvremenu, a Bugari, koji do ovog meča nisu imali nijednu pobedu, preokrenuli su sve u svoju korist.
Nekoliko akcija Bugarske pokazale su da u odbrani Srbije duva promaja i da će za Evropsko prvenstvo „orlovi“ morati mnogo bolje.
Upravo su iz jedne takve akcije Bugari izjednačili u 59. minutu.
Katastrofalno je odigrao Filip Kostić koji je, umesto da pusti loptu golmanu Vanji Milinković-Saviću, samo odbio do Ruseva koji je oštrim udarcem po zemlji pronašao put do mreže Srbije.
Samo deset minuta kasnije, nova kardinalna greška igrača Srbije i nova kazna.
Vezista Miloš Lukić je propustio loptu na sredini terena i omogućio Bugarima kontranapad, koji je u gol pretvorio Kiril Despodov.
Olakšanje Srbiji doneo je još jedan defanzivni fudbaler.
Srđan Babić je u 82. minutu iskoristio sjajan korner Dušana Tadića i glavom savladao bugarskog golmana.
Kakvo olakšanje za navijače Srbije i Dragana Stojkovića-Piksija.
Da li će Dragan Stojković predvoditi nacionalni tim i na EP u Nemačkoj i dalje je neizvesno.
Njemu ugovor sa Fudbalskim savezom ističe u januaru.
Ko se plasirao na EP i hoćemo li gledati i Italiju?
Evropsko prvenstvo biće održano od 14. juna do 14. jula 2024. u Nemačkoj i učestvovaće 24 reprezentacija.
Osim domaćina Nemačke, koja je automatski učesnik Evropskog prvenstva, i Mađarske i Srbije, plasman su za sada obezbedili i: Belgija, Francuska, Portugal, Španija, Škotska, Turska, Austrija, Engleska, Danska, Slovačka, Holandija, Švajcarska, Albanija, Rumunija.
Italija, aktuelni evropski šampion, u ponedeljak uveče igra odlučujući meč protiv Ukrajine u Grupi C i neizvesno je da li će azuri igrati u Nemačkoj.
Italija i Ukrajina, koja će biti domaćin u nemačkom Leverkuzenu, imaju po 13 bodova, a Italijanima je dovoljan bod jer imaju bolju gol-razliku.
Ako se Italija ne plasira, biće to drugo veliko takmičenje zaredom koje će azuri propustiti posle Svetskog prvenstva u Kataru.
U plej-ofu, odnosno razigravanju za dodatna mesta koje vode na EP, za sada sigurno igraju: Bosna i Hercegovina, Finska, Gruzija, Grčka, Izrael, Luksemburg i Poljska.
Žreb za određivanje grupa na EP biće 2. decembra u Hamburgu.
Čekanje dugo 24 godine
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo ljubiteljima fudbala u Srbiji u poslednje dve decenije samo su donosile bol.
Poslednji meč na evropskom prvenstvu odigran je 25. juna 2000. protiv Holandije, u četvrtfinalu turnira održanog u Belgiji i Holandiji, kada se SRJ nije se dobro provela – bilo je 6:1 za „lale“.
Počasni gol za „plave“ postigao je Savo Milošević u 92. minutu.
Posle toga je usledio niz neuspeha.
U kvalifikacijama za Euro 2004. u Portugalu tadašnja državna zajednica Srbije i Crne Gore bila je treća, u grupi sa Italijom i Velsom.
Po SCG bili su kobni Azerbejdžan i napadač Gurban Gurbanov, koji im je prvo doneo remi u Podgorici (2:2), a potom i pobedu kod kuće 2:1.
Četiri godine kasnije, u kvalifikacijama za Euro u Austriji i Švajcarskoj, Srbija je takođe bila treća, iza Poljske i Portugala, kao i 2012. iza Italije i Estonije.
Iz trke za put na turnir u Poljskoj i Ukrajini pamti se poslednji meč protiv Slovenije u gostima, koji je Srbiju u slučaju pobede vodio u baraž, ali je poražena 1:0.
Nemanja Vidić, u to vreme jedan od najboljih defanzivaca sveta, tada je promašio penal.
Potom su 2016. usledile kvalifikacije za Euro u Francuskoj, koje je obeležio slučaj dron i prekid meča protiv Albanije u Beogradu.
Susret je registrovan 0:3, Srbiji su oduzeti bodovi i nije imala šanse za plasman na završni turnir, čemu je bila najbliža 2020. godine.
„Orlovi“ su i tada bili treći, iza Ukrajine i Portugala, što im je donelo put u baraž, gde je posle pobede nad Norveškom usledio direktan duel sa Škotskom za plasman na Euro.
Međutim, Škoti su poveli u 52. minutu preko Kristija, da bi Luka Jović u 90. doneo izjednačenje i produžetke.
Usledili su penali, odlučeni promašajem Aleksandra Mitrovića, pa je Srbiji i tada izmaklo Evropsko prvenstvo.
- Poslednjih 11: Reprezentacija zemlje koje nema
- Osimova Jugoslavija i drugi timovi koje su zaustavile nefudbalske stvari
- Od prečke Mijatovića do potopa u Južnoj Africi – sve tragedije fudbalske reprezentacije
- Predrag Mijatović: Jugoslavija je mogla da bude prvak sveta u fudbalu
Jugoslavija – srebra i zabrana pred rat
Najveće reprezentativne uspehe nekadašnja Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija je ostvarivala upravo na evropskim prvenstvima.
To znači dva srebra na EP 1960. i 1968. godine.
Lepu priliku za odličan plasman Jugoslavija je imala i 1992. u Švedskoj, kada je imala odličan tim, predvođen Draganom Stojkovićem, Dejanom Savićevićem, Predragom Mijatovićem i Sinišom Mihajlovićem i drugim velikanima.
Međutim, krvavi rat i raspad zemlje uveliko je bio u toku, zbog čega je Jugoslavija deset dana pred turnir diskvalifikovana.
Umesto nje u Švedsku je otišla Danska – i osvojila Evropsko prvenstvo.
Pogledajte video o Piksiju: Od igrača sa Pasi poljane do selektora Srbije
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.