Indonežanski zvaničnici saopštili su da su da su utvrdili lokaciju gde se, kako smatraju, srušio putnički avion Boing 737 i upao u more ubrzo posle poletanja iz prestonice Džakarte u subotu.
Avion kompanije Srivijaja Er (Sriwijaya Air) sa 62 putnika i članova posade nestao je sa radara četiri minuta po poletanju ka Pontianaku u provinciji Zapadni Kalimantan.
U nedelju su registrovani signali za koje se smatra da su iz crne kutije aviona.
- Iran, avionska nesreća i protesti – „trenutak otrežnjenja“ za građane
- Sudar aviona sa planinom – najveća nesreća u vazduhu iznad Novog Zelanda
- U avionskoj nesreći u Moskvi stradala 41 osoba
Na lokaciju je poslato više od 10 brodova sa roniocima mornarice.
„Detektovali smo signale na dve tačke i to bi mogla da bude crna kutija“, saopštio je šef indonežanske agencije za istraživanje i spasavanje Bagus Puruhito.
Istražitelji takođe analiziraju predmete za koje smatraju da su olupine aviona – točak i delovi koje smatraju trupom aviona.
Portparol policije u Džakarti Jusri Junus rekao je da su od agencije za potragu i spasavanje primljene dve torbe.
„U prvoj torbi bio je prtljag putnika, u drugoj su bili delovi tela“, rekao je novinarima dodajući: „Još uvek utvrđujemo o čemu se tačno radi.“
Potraga je prekinuta tokom noći, ali su nastavljeni rano u nedelju. Četiri aviona su takođe raspoređena da pomognu u potrazi.
Šta se dogodilo?
Putnički avion sa 63 ljudi najverovatnije se srušio, pošto je nestao je ubrzo po poletanju iz Džakarte, glavnog grada Indonezije.
Zvaničnik mornarice Abdul Rasjid rekao je za Rojters da su koordinate aviona utvrđene, kao i da je brod poslat na tu lokaciju.
Reč je o Boingu 737 indonežanske aviokompanije Srivijaja Er (Sriwijaya Air) koji je leteo za Pontianaku u provinciji Zapadni Kalimantan, saopštili su zvaničnici.
Na sajtu koji prati letove Flightradar24.com navedeno je da je letelica nestala na više od 3.000 metara nadmorske visine za manje od jednog minuta.
Svedoci kažu da su videli i čuli najmanje jednu eksploziju.
Ribar, koji se za BBC Indonezija predstavio samo po imenu Solihin, rekao je da je video pad, zbog čega je kapetan broda odlučio da se vrate na obalu.
„Avion je poput munje upao u mora i eksplodirao u vodi“, rekao je.
„Pao je je veoma blizu nas, a neki delovi su umalo udarili u brod.“
Na društvenim mrežama i lokalnim televizijama pojavile su se fotografije na kojima se navodno vidi olupina aviona.
Brojni stanovnici ostrva Lancang, u čijoj blizini je avion nestao, rekli su za BBC Indonezija da su našli delove za koje veruju da su sa aviona.
Indonežanska mornarica poslata je u potragu za letelicom, javljaju lokalni mediji.
Teška pitanja
Kako je saopšteno, poslednji kontakt sa avionom uspostavljen je u 14:40 po lokalnom vremenu. Uobičajeno vreme leta do Pontianaka – zapadno od ostrva Borneo – je pola sata.
Iz letelice nije stigao poziv za pomoć, prema rečima direktora državne agencije za pretragu i spasavanje maršala Bagusa Puruita.
Navodno je u avionu bilo 50 putnika među kojima sedmoro dece i tri bebe – i 12 članova posade, prema informacijama iz ministarstva saobraćaj. Svi kapacitet je 130 mesta. putnici su bili Indonežani, kažu zvaničnici.
Porodice putnika su nestrpljivo čekale na aerodromu u Pontianaku, kao i na međunarodnom aerodromu u Džakarti.
„Četvoro člana porodice mi je na tom letu – supruga i troje dece“, rekao je Jaman Zai novinarima kroz suze.
„Žena mi je danas poslala slike bebe. Kako da mi srce ne bude slomljeno?“
Prema podacima o registraciji, reč je o avionu Boing 737-500, starom 27-godina.
Bio je u dobrom stanju, rekli su nadležni sa aerodroma. Poletanje je bilo odloženo 30 minuta zbog jake kiše, dodali su. dž
Lokalna aviokompanija Srivijaja Er saopštila je da prikuplja informacije o letu.
Avion nije 737 Maks, Boingov model koji je poslednjih nekoliko godina imao dve velike nesreće.
Prvi od njih, u oktobru 2018. godine, bio je let indonežanskog Lajon Era koji je upao u more, a stradalo je 189 ljudi.
BBC Novinar Džerom Viravan u Džakarti kaže da će ova nesreća otvoriti teška pitanja i osećanja u Indoneziji, čije se avio industrija pod lupom od nesreće Lajon Era.
Utvrđeno je da je glavni uzrok te nesreće problem u dizajnu aviona, ali i greške aviokompanije i pilota.
Analiza
Teo Leget, BBC dopisnik za biznis
Avion sa kojim je izgubljen kontakt u Indoneziji je Boing 737, ali ne treba ga mešati sa modernim modelom 737 Maks – koji više nije u upotrebi posle dve tragične nesreće 2018. i 2019. godine, od kojih je jedna takođe bila i Indoneziji.
Avion Sirivadžaja Era koji je dana poleteo bio je Boing 737-500. Ovaj avion je napravljen od delova 737 Klasik serije, druge generacije 737, koji su napravljeni osamdesetih i devedesetih.
Letelica je bila stara 26 godina. Aviokompanije više vole da koriste novije letelice – zbog toga što njihova upotreba manje košta – ali nije neuobičajeno da se toliko stari avioni nađu i dalje u upotrebi.
Indonezija, ipak, nema dobru istoriju avio bezbednosti. Više od deceniju nosačima iz ovog regiona zabranjeno je da lete u Evropsku Uniju. Sve do skoro, činilo se da se standardi poboljšavaju, a 2018. godine Indonezja Erlajns skinuta je sa crne liste EU.
To se, doduše, desilo pre pada Lion Er 737 Maks u oktobru 2018. Iako se veruje da je dizajn letelice glavni uzrok nesreće, istraživači su istakli i druge probleme – loše održavanje i neadekvatno poznavanje letenja.
Ova vest će biti ažuriran
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.