A protester holds a picture of Mahsa Amini during protests in Turkey last month

Getty Images
Jedan od demonstranata drži sliku Mahse Amini na protestu u Turskoj, održanom u novmebru

Iranska policija za moral, zadužena za primenu strogih islamskih pravila oblačenja, biće ukinuta, najavio je državni tužilac te zemlje.

Mohamed Jafar Montazeri, čije reči tek treba da potvrde druge državne službe, obznanio je vest na religijskoj konferenciji u nedelju.

„Policija za moral nije imala ništa sa pravosudnim organima i zatvorena je tamo gde je i nastala“, rekao je.

Protesti protiv strogih pravila oblačenja za žene rasplamsali su se Iranom pošto je sredinom septembra u pritvoru umrla 22-godišnja Mahsa Amini, koju je iranska moralna policija uhapsila zbog toga što joj se navodno videla kosa.

Njena porodica tvrdi da je umrla jer ju je pretukla policija, što vlasti poriču.

Policija za moral bila je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, a ne pravosuđa.

Montazeri je dan ranije u iranskom parlamentu rekao da će se promatrati i zakon kojim je propisano da žene moraju da nose hidžab.

Ako policija za moral i bude ugašena, to ne znači da će ovaj decenijama star zakon biti promenjen.

Iako je smrt Mahse Amini pokrenula proteste, nezadovoljstvo postoji i zbog siromaštva, nezaposlenosti, nejednakosti, nepravde i korupcije.

‘Ovo je revolucija’

Ukoliko se potvrdi, gašenje policije za moral bio bi ustupak demonstrantima, ali nije izvesno da bi bilo dovoljno za zaustavljanje protesta, tokom kojih su demonstrantkinje spaljivale marame ili hidžabe kojima su morale da se pokrivaju.

Policija za moral u nekom obliku postoji u Iranu od Islamske revolucije 1979, ali poslednja – formalno nazvana Gašt-e-Eršad (patrola za usmeravanje) je trenutno glavna državna agencija sa zadatkom da osigura povinovanje strogim islamskim pravilima ponašanja Irana.

Počeli su da patroliraju 2006, kako bi obezbedili primenu pravila oblačenja kojima se od žena zahteva da nose dugačku odeću i zabranjuje odevanje šortseva, pocepanih farmerki i druge odeće ocenjene nemoralnom.


Pogledajte i ovu priču

Protesti u Iranu: Žene širom sveta seku kosu u znak podrške Irankama
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari