Breeders and farmers from Coldiretti in front of Palazzo Chigi demonstrate their support for the law

Getty Images
Podrška zabrani laboratorijskog mesa

Italijanska skupština usvojila je zakon kojim se zabranjuje prodaja, uvoz i laboratorijska proizvodnja, mesa i druge sintetičke hrane, za koji desničarska vlada tvrdi da je zaštita nasleđa i zdravlja.

„Italija je lider po kvalitetu i bezbednosti hrane,“, izjavio je Frančesko Lolobriđida, italijanski ministar poljoprivrede. Glasanje u parlamentu pratili su skupovi podrške i protivljenja, a bilo je i fizičkih sukoba pojedinih poljoprivrednika i opozicionih političara koji su se protivili zabrani mesa iz laboratorija.

Farmeri i pojedini poslanici su se u jednom trenutku potukli.

Etore Prandini, šef velike organizacije poljoprivrednika, sukobio se sa dvojicom poslanika iz redova opozicione liberalne stranke Više Evrope, nazvavši ih „kriminalcima“, noseći plakate sa porukama „antinaučno“ i antiitalijanski“.

Benedeto dela Vedova, jedan od poslanika, nazvao je Prandina huliganom.

Poslanici stranke centra pozvali su lobi poljoprivrednika da se izvini, a Lorenco Fontana, predsednik Donjeg doma parlamenta poručio je da „razlike u mišljenjima nikada ne bi trebalo da pređu u oblike nasilja“.

Uprkos napestostima u skupštinskoj sali, zakon je usvojen, a za njegovo kršenje predviđena je novčana kazna od 60.000 evra.

Propisi neće imati mnogo efekta, jer je sintetičko mesto za ljudsku ishranu odobreno samo u Sjedinjenim Američkim Državama i u Singapuru.

Do sada nije bilo odobrenja u Evropskoj uniji, a ukoliko da zeleno svetlo, Evropska komisija bi mogla da ospori novi zakon Italije.

Volfgang Gelbman iz Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA) izjavio je u septembru da toj organizaciji nijedan predlog nije poslat na odobrenje.

„Takve proizvode na evropskom tržištu još nemamo, jer ih regulatori – Evropska komisija i države članice – smatraju novom hranom, a da bi se našli u prodaji, moraju da prođu bezbednosnu procenu EFSA-e, država članica i Evropske komisije“, objasnio je.

Usvajanje novog zakona pobeda je italijanskog ministra poljoprivrede koji je pre godinu dana obećao da će sprečiti da „sintetička hrana“ stigne do trpeza u Italiji.

Pohvalio je poslanike što su podržali novi zakon.

„Mi čuvamo našu hranu, sistem ishrane, održavajući povezanost hrane, zemlje i ljudskog rada u kojem smo milenijumima uživali“, izjavio je ministar Lolobriđida za italijansku televiziju.

„Moramo da zaštitimo naše radnike, poljoprivrednike i sve stanovnike koji imaju pravo da se dobro hrane“, dodao je.

Lolobriđida, iz desničarske partije Braća Italije, koju predvodi premijerka Đorđa Meloni, i ranije je ponosno isticao italijansku tradiciju vina i hrane.

Prethodno je lobistička grupa poljoprivrednika i uzgajivača Koldireti pokrenula peticiju za zabranu laboratorijskog mesa.

Peticiju je osudila profesorka Elena Kataneo, doživotna senatorka i vodeća stručnjakinja za bionauku, izjavivši da je reč o letku u stilu crtanog filma u kojem se prirodna hrana predstavlja kao dobra, a kultivisana kao loša, napravljena od „ludih ćelija u bioreaktorima“.

Zakonom se zabranjuje proizvodnja sintetičke hrane iz životinjskih ćelija bez njihovog ubistva, a proizvođači ne smeju da na etiketama za opis biljnih proteina upotrebljavaju izraze koji se odnose na meso.

Kritičari ukazuju da ništa nije sintetičko u mesu proizvedenom u laboratoriji, zato što je pravljeno uzgojem prirodnih ćelija bez genetske modifikacije.

Propis je udarac i za grupe za zaštitu životinja, koje smatraju da je sintetičko meso rešenje za zaštitu životne sredine od emisije ugljenika.


Pogledajte i ovu priču

Kako ne ubiti pile, a jesti meso
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari