Kamen temeljac postao je redovno obeležje izbornih kampanja u Srbiji.
Prethodna predizborna kampanja 2020. godine odvijala se u senci pandemije virusa korona, ali ipak, tokom nekoliko prolećnih meseci postavljeno je više kamena temeljaca.
Tako su u proleće 2020, najavljene brojne investicije – od izgradnje fabrike komponenata za baterije električnih vozila u Smederevskoj Palanci, do fabrike čokolade u Novom Sadu.
Ovakve predizborne slike ne bi više trebalo da se dešavaju, jer je izmenama Zakona o elektronskim medijima predviđeno da deset dana pre izbora mediji ne smeju da izveštavaju o zvaničnim javnim skupovima na kojima se otvaraju infrastrukturni i drugi objekti, ako na tim skupovima učestvuju javni funkcioneri koji su kandidati za neku od funkcija.
Šta se desilo sa najvećim najavljenim investicijama iz kampanje 2020. godine?
- Ko je ko na beogradskim izborima i ko bi mogao da bude gradonačelnik
- Ko je ko na listama za parlamentarne izbore u Srbiji
- Zašto se privredni napredak (ne) oseća u džepu stanovnika Srbije
‘Brose – jedna od najboljih stvari koja se Srbiji dogodila u poslednjih 50 godina’
Petak 6. mart 2020. godine ostaće upamćen kao dan kada je u Srbiji registrovan prvi slučaj virusa korona.
Istog dana, dvadesetak kilometara od centra Beograda, u Ratarskoj ulici u Pančevu, počela je izgradnja fabrike nemačke kompanije Brose.
Kamen temeljac novog pogona nemačkog proizvođača elektromotora, položili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tehnički direktor kompanije Tomas Špangler i vlasnik Majkl Stošek.
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, rekao je tada da je otvaranje fabrike Brose „jedna od najboljih stvari koja se Srbiji dogodila u poslednjih 50 godina“.
Sa nekoliko meseci zakašnjenja, prvi zaposleni u julu 2021. bili su na radnim mestima u ovoj pančevačkoj fabrici. Njih oko 350.
Predsednik Vučić ponovo je u oktobru 2021. obišao fabriku u Pančevu, kada je ona zvanično i otvorena.
Plan je da do 2025. godine u fabrici Brose radi 1.100 ljudi, a da njen izvoz iznosi oko 440 miliona evra godišnje, rečeno je tada.
Brose je porodična kompanija koja u 24 zemlje na 64 lokacije zapošljava oko 26.000 radnika.
Koliko ljudi trenutno radi u fabrici, kako teče proizvodnja i kakvi su planovi, BBC je pokušao da sazna u sedištu firme u Pančevu, ali odgovori nisu stigli do objavljivanja teksta.
Aprila 2021. ime kompanije našlo se u središtu pažnje Pančevaca kada je ulica u kojoj se fabrika nalazi trebalo da dobije novo ime, po Maksu Broseu, nemačkom biznismenu i industrijalcu, učesniku oba svetska rata i članu Nacionalsocijalističke partije Adolfa Hitlera.
Maks Brose je sa 24 godine 1908. u Berlinu osnovao trgovačku firmu za automobilske delove, koja je postojala do Prvog svetskog rata.
Po završetku rata 1919. pokrenuo je kompaniju Metallwerk Max Brose & Co, preteču današnje kompanije koja ćerku firmu ima i u Pančevu.
- Folksvagen ne dolazi u Srbiju – „lažne nade“ i stvarni investitori
- Železnice Srbije: Šta je obećano, a šta ostvareno na „brzim prugama Srbije“
- Život u gradovima koje vodi opozicija u Srbiji
Švajcarska čokolada iz Novog Sada
Vojvodina je početkom marta 2020. bila u centru pažnje političara, medija, ali i celokupne javnosti u Srbiji.
Dan pre Pančeva, predsednik Vučić putovao je nešto severnije, a povod je bio još jedan kamen temeljac.
U Novom Sadu 5. marta Vučić je sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem, predstavnicima pokrajinske vlade i švajcarske kompanije konditorskih proizvoda Bari Kalebo (Barry Callebaut) prisustvovao početku izgradnje fabrike čokolade.
Vučić je rekao da će to biti najveća fabrika čokolade u ovom delu Evrope i da će značiti mnogo za srpsku prerađivačku i prehrambenu industriju, jer će najveći broj sirovina nabavljati sa teritorije Srbije.
Najavio je i stotinu radnih mesta.
Fabrika je izgrađena u martu 2021, a svečano je otvorena u prisustvu predsednika Vučića 7. oktobra 2021.
Kapaciteti fabrike su 50.000 tona čokolade godišnje, a prema ugovoru sa državom Srbijom, u obavezi je da zaposli najmanje 100 ljudi.
Kako je prilikom otvaranja rekao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, već tada je u fabrici radilo skoro sto ljudi.
Kompanija je za pogon u Novom Sadu od Srbije dobila 12 miliona evra subvencija.
Subvencija se isplaćuju u pet godišnjih tranši, od 2020. do 2024. godine.
Ovoj kompaniji je takođe poklonjeno zemljište za izgradnju fabrike od dva hektara i devet ari ugovorom koji je potpisan u septembru 2019. godine.
- Šta su nam političari obećavali, a šta ispunili tokom prethodnih izbora
- Koliko su se naprednjaci promenili od dolaska na vlast
- Ko izlazi, ko ne izlazi: Kako je epidemija podgrejala atmosferu i uticala na izbore
Kablovi iz Smederevske Palanke
Jedna od poslednjih opština u kojoj je Srpska napredna stranka dobila vlast pošto ju je godinama vodila opozicija u odnosu na republičku vlast, od prethodnih izbora dobila je novu fabriku.
Aprila 2021. godine, 11 meseci po polaganju kamena temeljca, uz put između Smederevske Palanke i Velike Plane, svečano je otvorena fabrika za proizvodnju delova tradicionalna vozila i baterija električnih vozila korejske kompanije Kjungšin kejbl (Kyungshin Cable).
Otvaranju fabrike u aprilu 2021, kao i postavljanju kamena temeljca maja 2020. godine, prisustvovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na polaganju kamena temeljca rečeno je da će fabrika zapošljavati između 700 i 1.000 ljudi, a predsednik Vučić je rekao da je plan južnokorejske kompanije, koja je za investiciju u Smederevskoj Palanci dobila „značajan novac“ iz republičkog budžeta, da više decenija ostane u Srbiji.
Kako je u aprilu 2021. prilikom otvaranja fabrike rečeno, u njoj je u tom trenutku radilo 249 zaposlenih, od čega nešto manje od 200 žena.
Najavljeno je da će do kraja 2022. u njoj raditi 700 ljudi.
Iako je predsednik Srbije rekao da je kompanija dobila „značajan novac“ iz budžeta, nije poznato o kom iznosu je reč.
BBC na srpskom uputio je pitanja Ministarstvu privrede ovim povodom, ali odgovor nije stigao do objavljivanja teksta.
Kompanija je od države dobila zemljište za izgradnju fabrike bez naknade, a prema proceni Poreske uprave Ministarstva finansija, vrednost zemljišta je oko 30 miliona dinara, objavio je Insajder.
„Tržišna vrednost parcele određena je u iznosu od 485 dinara po metru kvadratnom, odnosno ukupno 29.843.990 dinara ili 254.350 evra“, navodi se u Rešenju koje je objavio taj portal.
Kako nas statistički podaci obmanjuju
Šibelu Jagodini sa zakašnjenjem
Idući ka jugu, još jedna najava stigla je iz Jagodine.
U tamošnjoj industrijskoj zoni 12. juna 2020. postavljen je kamen temeljac za izgradnju fabrike austrijske kompanije Šibel (Schiebel).
Fabrika u Jagodini, površine oko 1.250 kvadrata, proizvodiće elektromehaničke komponente i za početak će zaposliti 25 radnika, a kasnije će u njoj raditi do 100 radnika, rečeno je prilikom polaganja kamena temeljca, a objavljeno je na sajtu grada Jagodina u junu 2020.
Početak gradnje bio je predviđen nekoliko meseci ranije, ali ga je odložila pandemija virusa korona.
„Vrednost investicije je oko milion evra. Fabrika u Jagodini bi trebalo da bude završena do kraja godine a početkom sledeće godine počinje sa proizvodnjom“, rekao je tada direktor fabrike Šibel u Jagodini Gvozden Dželatović.
Godinu i po dana kasnije, fabrika i dalje nije završena.
„Planiran završetak gradnje je 31. marta 2022. godine“, navodi Dželatović poslednjeg februarskog dana 2022. u pisanom odgovoru za BBC.
Kako dodaje, proizvodnja će početi do kraja juna 2022.
„Trenutni broj zaposlenih je tri, a do kraja godine biće zaposleno ukupno 20 radnika. Zaposleni radnici rade na razvoju tehnologija za proizvodnju delova koji će se proizvoditi u fabrici“, objašnjava Dželatović.
Kaže da je u planu izgradnja još jedne proizvodne hale površine od 1.000 do 1.500 metara kvadratnih i zaposlenje još 20 radnika.
Početak izgradnje je planiran za 2024. godinu.
Šta čeka privredu posle korone?
Kinezi i dalje daleko od Niša
Još sredinom 2019. najavljeno je da u Niš stiže kineska kompanija Šinju (Xingyu) koja pravi svetla za automobile.
Kompanija jeste, kako je i najavljeno, 2020. počela izgradnju pogona, ali ni skoro tri godine kasnije od prvih najava, u fabrici nema ni traga od pomenutih 1.000 novozaposlenih.
Fabrika je, kako za BBC na srpskom navode u niškoj Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj završena u potpunosti 2021, a u toku je prva faza rada u fabrici, odnosno test faza, dodaju.
„U toku ove, prve faze odvija se test proizvodnja i sertifikacija proizvoda po pravilima EU, s obzirom na to da će se veliki deo dobijenih proizvoda izvoziti upravo u zemlje EU“, navodi u pisanom odgovoru za BBC Dragana Stojanović Krstić iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj.
„Prema predviđenom planu i dinamici, dogovorenim sa Ministarstvom privrede i Razvojnom agencije Srbije, 1.000 radnika biće zaposleno u fazama do 2025 godine, kako se bude povećavala proizvodnja“, dodaje.
Stojanović Krstić objašnjava da je planirana i druga faza izgradnje fabrike, te da projekat i dalje traje.
„Prema podacima kojima raspolažemo, u fabrici je, u okviru prve faze, zaposleno do 70 radnika“, kaže Stojanović Krstić.
Za izgradnju fabrike, kineski investitora dobio je državnu pomoć.
Bez temeljaca i crvenih vrpci 10 dana pred izbore
Pojavljivanje kandidata za neku od funkcija na javnim događajima na kojima se otvaraju infrastrukturni objekti neposredno pred izbore trebalo bi da je otišlo u istoriju.
Ta tema bila je deo rasprave kako dijaloga političkih stranaka koji se odvijao u Skupštini Srbije, tako i deo pregovora sa evroparlamentarcima koji su imali za cilj poboljšanje izbornih uslova u Srbiji.
Početkom decembra 2021. Ministarstvo kulture i informisanja objavilo je da su na sednici Vlade Srbije usvojene izmene Zakona o elektronskim medijima.
Izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima između ostalog se propisuje se da deset dana pre dana određenog za glasanje mediji ne smeju da izveštavaju o zvaničnim javnim skupovima na kojima se otvaraju infrastrukturni i drugi objekti, ako na tim skupovima učestvuju javni funkcioneri koji su kandidati za predsednika Republike, narodne poslanike, poslanike u skupštinama autonomne pokrajine i odbornike u skupštini jedinice lokalne samouprave.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.