srbija protiv nasilja, protest

ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Više javno tužilaštvo saopštilo je da je „sedam ljudi priznalo krivicu“ za nerede ispred Skupštine grada Beograda 24. decembra kada je opoziciona lista Srbija protiv nasilja pokušala da zauzme tu zgradu i proglasi pobedu na lokalnim izborima za glavni grad Srbije.

U saopštenju tužilaštva navedeno je i da je za 11 osumnjičenih predložen pritvor, a da će za sedmoricu, koji su priznali krivicu, sudu biti predloženo da im izrekne uslovne zatvorske kazne i novčane.

Saopštenju tužilaštva prethodio je protest opozicije i njenih pristalica u utorak uveče ispred Palate pravde u Beogradu, tražeći da svi uhapšeni budu pušteni na slobodu.

„Pustite ih sve“, odjekivalo je ispred glavne sudske zgrade u Beogradu tokom devetog protesta pristalica opozicione koalicije Srbija protiv nasilja, koja je optužila vlast za krađu i zahteva poništavanje rezultata u Beogradu.

Ovaj opozicioni blok tvrdi da je vlast navodno prekrojila rezultate glasanja izbora za Skupštinu grada Beograda, tražeći poništavanje svih izbora održanih 17. decembra.

Vlast negira sve tvrdnje i traži od opozicije konkretne dokaze o navodnom prekrajanju izbornih rezultata i kaže da su ovo bili „najčistiji i najpošteniji izbori do sada“.

Domaći i međunarodni posmatrači izvestili su o „neregularnostima“ tokom izbornog procesa, poput kupovine glasova i dovođenja glasača sa strane da glasaju na lokalnim izborima.

Od izborne noći, opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja organizuje proteste u Beogradu, a najteži incidenti zabeleženi su u nedelju, 24. decembra kada su na poziv lidera ovog bloka demonstranti pokušali nasilno da uđu u zgradu Skupštine grada Beograda, istorijsko zdanje sagrađeno 1884. godine.

Marinika Tepić, jedna od liderki koalicije koja već danima štrajkuje glađu u zgradi glavnog izbornog organa, u neposrednoj blizini Skupštine Beograda, pozvala je pristalice da dolaze na proteste dokle god su uhapšeni u zatvoru.

Nešto kasnije, poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta pozvao je predsednika Aleksandra Vučića da oslobodi sve uhapšene u video poruci objavljenoj na Jutjubu.

„Ja sam taj koji je u nedelju uveče pozivao narod na okupljanje… koji je probao da uđe u gradsku skupštinu“, rekao je Jovanović.

Novi protest zakazan je za 18 sati ispred zgrade Republičke izborne komisije u centru Beograda.

Šta je saopštilo Tužilaštvo?

srbija protiv nasilja, protest

REUTERS/Zorana Jevtic
Demonstranti pokušavaju da upadnu u Skupštinu grada Beograda 24. decembra

Da su posle saslušanja sedmorica osumnjičenih priznali krivicu za nerede ispred Skupštine grada Beograda i zaključili sporazum o priznanju krivičnih dela na uslovne kazne zatvora i novčane kazne.

Četvorica osumnjičenih, od kojih najstariji ima 68 godina, a najmlađi 32 godine, zaključili su sporazume o priznanju krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi javnom skupu u sticaju sa krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja na uslovne kazne zatvora od šest meseci s rokom provere od dve godine i novčanu kaznu od 20.000 dinara.

Trojica osumnjičenih, koji imaju 18, 23 i 48 godina, zaključili su sporazume o priznanju krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi i javnom skupu na uslovne kazne zatvora od tri meseca s rokom provere od godinu dana i novčane kazne od 20.000 i 10.000 dinara.

Dvojica osumnjičenih od 19 i 37 godina su pušteni na slobodu.

Za 11 osumnjičenih, od kokih najmlađi ima 18 godina, a najstariji 58, Tužilaštvo je predložilo sudu određivanje pritvora „da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu“.

Protiv svih osumnjičenih podnete su krivične prijave zbog navedenih krivičnih dela, povodom kojih će biti sprovedene dokazne radnje u skraćenom postupku, nakon čega će tužilaštvo odlučiti da li će protiv osumnjičenih podići optužnice ili će obustaviti postupke, dodaje se u saopštenju.

Miran protest i šetnja do Palate pravde

Šetnja do Palate pravde

BBC

Par hiljada okupljenih, mahom mladih, ispred zdanja u Ulici kralja Milana zahtevalo je poništavanje beogradskih izbora, tvrdeći da je volja birača na izborima 17. decembra bila drugačija od onoga što su pokazali preliminarni rezultati.

„Veliki broj građana postao je žrtva policijske torture samo zato što su mirno protestovali“, rekao je Vladimir Obradović, kandidat za gradonačelnika Beograd koalicije Srbija protiv nasilja.

Uhapšeni su i „politički aktivisti bez dokaza koje optužuju da su radili nešto što nisu“, rekao je okupljenima.

„Protesti mogu da traje i 300 dana, ali će izborna volja Beograđana biti odbranjena“.

U ponedeljak su demonstranti predvođeni liderima koalicije došli pred Policijsku upravu u Beogradu zahtevajući informacije o uhapšenim, koje nisu dobili.

Razgovor opozicionih lidera sa policijom

BBC
Srđan Milivojević (levo), Zoran Lutovac (u sredini) i Miroslav Aleksić (desno) razgovaraju sa pripadnicima MUP-a

Posle kratkog razgovora sa policijskim službenicima ispred ulaza, obavestili su demonstrante da im je rečeno da roditelji informacije mogu da traže „mejlom ili pozivanjem broja 192″.

„Staćemo iza svakog uhapšenog“, rekao je Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke.

Studentske blokade i zahtev da se ispitaju neregularnosti

Dan ranije, stotinak studenata okupilo se ispred zgrade Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, tražeći da se ispitaju neregularnosti u biračkom spisku i sumnje u krađu glasova.

studenti drže odštampanu imitaciju lične karte Aleksandra Vučića

BBC

Pošto nisu dobili odgovor, blokirali su raskrsnicu Nemanjine i ulice Kneza Miloša, jednu od važnih saobraćajnica u glavnom gradu, gde je sedište Vlade Srbije.

Iz Ministarstva su poručili da je birački spisak „jedna od najažurnijih evidencija“ u Srbiji.

„Birački spisak nikad nije bio uređeniji, a tvrdnje o postojanju takozvanih ‘fantomskih birača’ su apsolutno neistinite i paušalne“, saopštili su nekoliko sati po početku blokade.

Grupa studenata je igrala fudbal i odbojku u blokiranoj ulici, drugi karte ili rešavali ukrštene reči, a bilo je i onih koji su posedali na ulicu da uče.

„Imamo dve opcije: da sedimo kod kuće i čekamo da nam neko reši problem koji imamo, a to je da živimo u državi koja nema prava i pravde, ili možemo da pokušamo nešto da uradimo“, kaže Mila Pajić, dvadesetogodišnja učesnica protesta, za BBC na srpskom.


Pogledajte video: „Otvarajte spiskove!“, poručili studenti tokom blokade

Izbori u Srbiji: „Otvorajte spiskove!“
The British Broadcasting Corporation

Student Ivan Bjelić je u ime okupljenih od Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave zatražio ispitivanje i ažuriranje biračkih spiskova, sprovođenje istrage o sumnjama o krađi glasova, i upoređivanje trenutnog biračkog spiska sa spiskovima koji su važili na dan izbora.

Iz Ministarstva ističu da su tokom prethodnih jedanaest godina kontinuirano radili na unapređenju ažurnosti biračkog spiska tako što su sa evidencijom birača povezali podatke o prebivalištu, matičnu knjigu umrlih, i omogućili građanima da preko veb stranice provere da li se nalaze u biračkom spisku.

Reagujući na saopštenje Ministarstva studenti su kazali da će od lokalnih samouprava zatražiti uvid u biračke spiskove.

studenti u Ulici Kneza Miloša igraju karte

BBC

Kakvi su preliminarni rezultati izbora?

Prema zvaničnim podacima izbornih organa, vladajuća SNS je na izborima za Skupštinu Srbije osvojila blizu 47 odsto glasova ili 1.779.218, a opoziciona lista Srbija protiv nasilja 23,7 odsto ili 902.664.

SNS ima prednost i na izborima za Skupštinu Autonomne pokrajine Vojvodina, kao i u većini gradova i opština, pa i u Beogradu.

Očekivano, više neizvesnosti je bilo oko izbora za Skupštinu grada Beograda – ukupno 110 odborničkih mesta – i nijedna lista nema većinu niti može sama da napravi vlast.

Prema preliminarnim rezultatima, SNS je osvojila 341.992 glasa, odnosno 39,35 odsto glasova (49 mandata), a opoziciona lista Srbija protiv nasilja 297.751 glas ili 34,26 odsto (42 mandata).

Zajedno sa Socijalističkom partijom Srbije, dosadašnjim koalicionim partnerom, koja ima šest mandata, SNS bi imala 55 mandata i nedostajao bi im jedan odbornik za tesnu većinu.

Srbija protiv nasilja bi, ako bi napravila postizborni dogovor, zajedno sa još jednom opozicionom listom, koalicija Nada, koja je dobila sedam mandata, imala ukupno 49 odbornika.

Jezičak na vagi mogla bi da bude koalicija „Mi – Glas iz naroda“ koju predvodi doktor Branimir Nestorović, neočekivani dobitnik beogradskih izbora, jer je osvojila šest mandata.

Ipak, iz tog pokreta su još jednom ponovili da neće ulaziti ni u kakve koalicije – više o njihovom stavu pročitajte u posebnom tekstu.

glasanje Srbija

Reuters

Više o tome ko je Nestorović i njegova koalicija pročitajte u posebnom tekstu.

Predstavnici SNS nisu isključili mogućnost novih beogradskih izbora, ako Nestorovićeva lista ostane pri stavu da ne podrži ni jednu ni drugu stranu.

Zbog debakla na izborima, kako republičkim tako i beogradskim, ostavke na mesta predsednika stranaka podneli su Boško Obradović iz Dveri i nekadašnji ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić iz Narodne stranke.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari