Izraelska vojna operacija protiv Hamasa, palestinske ekstremističke grupe koja vlada Gazom, nastaviće se „punom snagom“, rekao je premijer Izraela Benjamin Netanjahu.
„Delujemo sada, i delovaćemo koliko god da je potrebno, kako bismo povratili mir… Biće potrebno vreme“, upozorio je.
U poslednjim vazdušnim napadima Izraela na Gazu, ubijeno je 42 ljudi, a konflikt sa Palestincima ulazi u sedmi dan.
Zvaničnici iz Gaze kažu da je među mrtvima 16 žena i desetoro dece.
Izraelska vojska navodi da je ciljala na vođe i infrastrukturu Hamasa.
Hamas je ispalio nove rakete prema jugu Izraela u nedelju posle podne.
- Palestina i Izrael: Šta je Hamas
- Sukob Izraela i Palestinaca – sve što treba da znate
- Šta je izraelska Gvozdena kupola
U isto vreme, počeo je sastanak Saveta za bezbednost Ujedinjenih nacija, dok se međunarodni medijatori nadaju sporazumu o prekidu vatre.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš otvorio je sastanak, rekavši da nasilje „krajnje zastrašujuće“ i da sukobi moraju prestati odmah.
Otkako su u ponedeljak počele borbe, u Gazi je ubijeno najmanje 188 ljudi, među kojima 55 dece i 33 žene, dok je 123 ranjeno, prema ministasrstvu zdravlja koje kontroliše Hamas. Izrael tvrdi da je među ubijenima na desetine boraca Hamasa.
Desetoro ljudi, među kojima dvoje dece, ubijeno je u napadima na Izrael, navode zvaničnici te zemlje.
U izraelskom vazdušnom napadu – najsmrtonosnijem bombardovanju do sada – pogođena je prometna ulicu nešto posle ponoći u nedelju.
Palestinski spasioci probijaju se kroz ruševine najmanje tri zgrada, izvlače tela i traže preživele.
„Nikada nisam izveštavao o bombardovanju ovolikog intenziteta, u Gazi sve eksplodira, teško je komunicirati za zvaničnicima i saznati gde su najveći udari“, rekao je BBC novinar Rušdi Abuluf.
„Zgrada u kojoj živim, u zapadnom delu grada, tresla se kao da je zemljotres“, dodao je.
„Histerično stanje haosa, u zgradi u kojoj živi oko 200 ljudi, žene i deca neprestano vrište.“
Izraelska vojska tvrdi da je bombardovala kuće vože Hamasa Jahje Sinvara i njegovog brata Muhameda Sinvara, za koga tvrde da je šef logistike u Hamasu.
Obe rezidencije su, navode, „bile deo vojne infrastrukture“ za Hamas.
Lokalni izvori potvrđuju da je kuća vođe Hamasa bombardovana. Za sada nije poznata sudbina dvojice braće.
Mala je verovatnoća da su bili kod kuće u vreme napada, navodi novinska agencija Asošijeted pres.
Posle podneva, Hamas je lansirao rakete u pravcu centralnog i južnog Izraela, prema izveštajima izraelskih medija. Nije bilo informacija o žrtvama.
Odbrambenim sistem Gvozdena kupola presreo je mnoge od ispaljenih raketa.
Izraelska vojska kaže da je protekle nedelje zabeležen najveći broj raketa na njenoj teritoriji u istoriji.
Iz izraelske policije kažu da je u nedelju uveče došlo do napada automobilom u kvartu Šeik Jarah, u istočnom Jerusalimu.
Portarol izraelske policije je rekao da je vozač automobila upucan, kao i da je povređeno četvoro izraelskih policijaca.
Palestinskim porodicama u ovoj četvrti preti iseljavanje sa zemlje za koju jevrejski naseljenici tvrde da na nju polažu pravo, što je izazvalo najnoviji talas nasilja između Izraela i Palestine.
Tenzije su kuluminirale sukobima na svetom mestu koje posećuju i muslimani i jevreji. Hamas je u ponedeljak počeo da ispljuje rakete posle upozorenja Izraelcima da se povuku, na šta je izraelska vojska odgovorila vazdušnim napadima.
Kakvi su izgledi da dođe do prekida vatre?
Pol Adams, BBC dopisnik za diplomatiju
Da li se izraelska vojna operacija u Gazi, nazvana „Čuvari zida“, približava kraju?
Očigledno da ne. Izraelski premijer Bendžamin Netanjahu rekao je da će se napadi nastaviti „punom snagom“ i da „neće žuriti“-
Na pres konferenciji u nedelju je priznao da je bilo „pritisaka“, a posebno se zahvalio američkom predsedniku Džo Bajdenu na podršci.
Bajednov izaslanik, Hadi Amr, boravi u Izraelu od petka, gde razgovara o krizi sa izraelskim zvaničnicima.
Neuobičajeno, na kraju nedelje koju je obeležila i uznemirujuća bujica nasilja u mešovitim jeverjsko-arapskim gradovima, sastao se i sa liderima izraelskih Arapa.
S obzirom da Amerika, kao i Izrael i mnoge druge zemlje, Hamas smatra terorističkom organizacijom, Amr se neće sastajati sa jednom od dve zaraćene strane.
Bilo kakve poruke za Hamas će morati da putuju preko uobičajenih posrednika, poput Egipta ili Katara.
Lokalni izvori sugerišu da Hamas već nekoliko dana nudi prekid vatre, ali nailazi na odbijanje Izraela, čiji je cilj očigledno da nanese Hamasu što je moguće više štete pre nego što se borbe okončaju.
Ove epizode prate poznat obrazac: Izrael iznova prikazuje nesumnjivu vojnu nadmoć, sve dok međunarodna zajednica ne reaguje na civilne žrtve i sve goru humanitarnu situaciju u Gazi, zahtevajući da se operacija završi.
Prema proceni Izraela, još nismo dostigli taj trenutak.
Šta se dešavalo u subotu?
Deset članova jedne porodice ubijeno je u vazdušnom napadu Izraela na izbeglički kamp zapadno od grada Gaza.
Petomesečna beba, Omar Al-Hadidi, jedina je preživela napad, u kojem je ubijena njena majka, četvoro braće i sestara, tetka i četvoro rođaka.
Otac deteta, Muhamed Al-Hadidi, tada nije bio kod kuće.
„U kući nije bilo raketa, samo žena i deca, bez raketa, samo deca, šta su ona uradila da ovo zasluže?“, rekao je za agenciju Rojters.
Doktor koji brine o Omaru kaže: „Bio je u lošem stanju. Polomljena mu je butna kost i bio je sav u modricama ali srećom posle prve kontrole deluje stabilno.“
Izraelska vojska saopštila je da je Hamas ispalio 278 projektila iz pojasa Gaze i da su pogođeni gradovi Aškelon, Javne i Berševu.
Jedan čovek je stradao kada je raketa pogodila ulicu u predgrađu Tel Aviva. Navodno ga je pogodio šrapnel dok je bio u stanu.
- Kako žive srpski državljani u Izraelu i šta su poručili Palestinci u Beogradu
- Nakba: Najsumorniji dan za Palestince
- Hoće li Izrael izvršiti aneksiju delova Zapadne obale
Šta se desilo sa stambenim objektom u Gazi?
U subotu posle podne, u vazdušnom napadu izraelske vojske, srušena je zgrada u kojoj su bile smeštene medijske redakcije, među kojima i Asošijeted Pres (AP) i Al Džazira, kao i mnogobrojne kancelarije i stanovi.
U saopštenju izdatom nedugo posle napada, izraelska vojska navodi da je u toj zgradi čuvana vojna imovina koja pripada Hamasu. Vlasnik zgrade je to opovrgao.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš rekao je da je „duboko uznemiren“ bombardovanjem zgrade.
„Generalni sekretar podseća sve strane da gađanje civilnih meta i medijskih struktura krši međunarodni zakon i da se mora izbeći po svaku cenu“, rečeno je iz tima za odnose sa javnošću.
Iz agencije AP saopštili su da je zgrada pogođena oko sat vremena pošto su izraelske snage naredile evakuaciju ljudi.
Generalni direktor agencije Geri Pruit rekao je: „Ovo je veoma uznemirujuć događaj. Za dlaku smo izbegli gubitke života. Desetine novinara i frilensera bilo je u zgradi, ali smo srećom uspeli da ih evakuišemo na vreme.“
Šta je izazvalo nasilje?
Najnoviji talas sukoba Palestinaca i izraelske policije počeo je u petak uveče na Hramovnoj gori gori u Jerusalimu, svetom mestu kako za muslimane, tako i za Jevreje.
Kompleks džamije Al-Aksa u starom gradu Jerusalima jedno je od najpoštovanijih mesta u islamu, ali ovo je i najsvetije mesto u judaizmu, poznato kao Hramovna gora (Har HaMoriah).
Česta je tačka sukobljavanja i nasilja.
Hamas je zahtevao da Izrael povuče policijske snage odatle, kao i iz obližnjeg naselja Šeik Jarah pretežono naseljeno Arapima, gde se Palestincima preti iseljavanje sa zemlje za koju jevrejski naseljenici tvrde da na nju polažu pravo.
Sud je trebalo u ponedeljak da održi ročište po žalbama palestinskih porodica, ali je ono odloženo i novi datum biće određen u sledećih 30 dana.
Kada ultimatum nije ispunjen, Hamas je ispalio rakete.
Napetost je već bila na vrhuncu povodom obeležavanja Dana Jerusalima – izraelskog nacionalnog praznika kojim se slavi vojno zauzimanje istočnog Jerusalima 1967. godine.
Tog dana mladi cionisti – jevrejski nacionalisti – obično organizuju marš uglavnom kroz delove Jerusalima u kojima žive muslimani.
Mnogi Palestinci ovakve manifestacije smatraju namernim provokacijama.
- Izrael je jevrejska nacionalna država
- Šta Bajdenova pobeda znači za ostatak sveta
- Kosovo otvorilo ambasadu u Izraelu – zašto je to važno
- Jevrejska naselja na Zapadnoj obali nisu ilegalna, kažu SAD
Šta je pozadina sukoba?
Izrael je okupirao istočni Jerusalim posle rata na Bliskom istoku 1967. godine i čitav grad smatra svojom prestonicom, mada to veći deo međunarodne zajednice ne priznaje.
Palestinci tvrde da je istočni Jerusalim buduća prestonica njihove nezavisne države kojoj se nadaju.
UN su saopštile da bi Izrael trebalo da otkaže iseljavanje Palestinaca i da primeni „maksimalno ograničenje u upotrebi sile“ protiv demonstranata.
Šta se desilo ispred džamije Al-Aksa?
Izraelska policija saopštila je da su se hiljade Palestinaca tokom noći zabarikadirale u kompleksu u kojem se nalazi i džamija i da su tamo napravili zalihe kamenica i Molotovljevih koktela kako bi gađale učesnike marša.
Policajci su u ponedeljak ujutru dobili naređenje da uđu u kompleks kako bi „rasterali demonstrante“.
Prethodno su demonstranti kamenicama zasuli policijski kontrolni punkt na obližnjem putu.
Duže od jednog sata policija je ispaljivala šok bombe u pravcu palestinskih demonstranata koji su je gađali kamenicama i drugim predmetima.
U jednom video snimku objavljenom na društvenim mrežama vidi se kako su šok bombe, koje je policija ispalila kao odgovor na napad demonstranata, pale u džamiju.
Izraelska policija saopštila je da je povređeno devet njenih pripadnika, od koji je jedan primljen u bolnicu.
Tokom sukoba, jedan automobil je udario u čovek pošto su prethodno demonstranti zasuli vozilo kamenicama.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.