Pola veka trajala je potraga za njim zbog sumnji da je član ekstremističke grupe koja stoji iza nekoliko smrtonosnih bombaških napada 1970-ih.
Sada je DNK testom utvrđeno da je čovek koji je umro zaista bio jedan od najtraženijih japanskih kriminalaca.
Satoši Kirišima je u januaru policiji priznao zločine, rekavši: „Želim da dočekam smrt pod pravim imenom“.
Zvaničnici su sada potvrdili da je 70-godišnjak zaista Kirišima, član ekstremističke grupe.
Nije jasno kako je on tako dugo izmicao policiji, uprkos tome što je njegovo lice bilo istaknuto na plakatima širom Japana.
- Dešifrovano pismo Zodijaka – zloglasnog serijskog ubice
- Misteriozna smrt koja opseda Norvešku već pola veka
- Najduže nerešeni slučaj ubistva deteta u Londonu
Kirišima je bio osumnjičen da je pomogao u postavljanju i detonaciji bombe domaće izrade koja je uništila deo zgrade u tokijskom okrugu Ginza 18. aprila 1975. godine.
Žrtava nije bilo.
U to vreme, on je pripadao Istočnoazijskom antijapanskom oružanom frontu, radikalnoj levičarskoj organizaciji za koju se veruje da stoji iza nekoliko bombaških napada na kompanije u japanskoj prestonici Tokiju 1970-ih.
Između ostalog, jedan od napada bio je usmeren na zgradu Micubiši hevi industriz (Mitsubishi Heavy Industries) u kojem je poginulo osmoro, a više od 160 ljudi ranjeno.
Kirišima je navodno bio umešan u još četiri napada ove grupe.
Druga dva pripadnika grupe su ranije osuđena na smrt zbog učešća u napadima.
Smatra se da je on jedini član grupe kojeg policija nikada nije uhvatila, kao i da nikada nisu odustali od potrage za njim: fotografija dugokosog dvadesetogodišnjeg studenta sa naočarima je decenijama bila na plakatima ispred policijskih stanica širom zemlje.
Ipak, uprkos tome što je njegovo lice bilo javno objavljeno, njegove komšije su bile zatečene kada mu je identitet otkriven prošlog meseca.
Jedan od njih je ga je u izjavi listu Mainiči opisao kao „mirnog i ozbiljnog“ čoveka, iako je voleo da svira gitaru u stanu posle nekoliko pića.
Kirišima, koji je koristio lažno ime Hiroši Učida, navodno je skoro 40 godina živeo u mestu Fudžisava, na zapadnoj periferiji Tokija, glavnog grada Japana.
On je policiji rekao da je radio dnevne, nadničarske poslove, pre nego što je završio u građevinskoj kompaniji, izvestio je japanski list Asahi.
Televizija NHK je prenela da je platu dobijao u gotovini i da nije imao telefon, što mu je pomoglo da ne bude praćen.
Izgleda da nije imao ni vozačku dozvolu ni zdravstveno osiguranje kada se pojavio u bolnici, jer je tražio pomoć u lečenju terminalnog raka.
Tek tada je otkrio pravi identitet, bolnica je alarmirala policiju.
Policija kaže da im je u danima pre smrti 29. januara ove godine, ispričao detalje i o njegovoj porodici i o Istočnoazijskom antijapanskom oružanom frontu.
Negirao je neke od optužbi koje su mu stavljene na teret, rekao je neimenovani izvor novinskoj agenciji Kjodo.
Portparol tokijske policije potvrdio je novinskoj agenciji Frans pres da je DNK test potvrdio njegove tvrdnje.
Dokumenti o slučaju Satošija Kirišime su prosleđeni Okružnom javnom tužilaštvu u Tokiju.
Međutim, policija je saopštila da će nastaviti da istražuje da li je neko pomogao Kirišimi da ostane neotkriven sve ovo vreme, navodi Kjodo.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.