U Srbiji je od posledica korona virusa preminulo još devet osoba, pa se ukupan broj preminulih popeo na 94. Američki predsednik Donald Tramp je za to vreme najavio da će SAD obustaviti finansiranje Svetske zdravstvene organizacije, što je izazvalo veliku buru širom sveta.
Dva dana po završetku vikend-karantina od 60 sati ta mera je dodatno pooštrena – građani Srbije će narednog vikenda morati da budu u kućama 84 sata, od petka u 17 časova do utorka u pet ujutru, najavio je predsednik Vučić.
Kako kaže, odluka o tome biće doneta za pola dana, a dodao je i da će penzioneri, koji su mesec dana u karantinu, od naredne nedelje dobiti mogućnost izlaska napolje.
Situacija u svetu se i dalje ne smiruje – broj preminulih prešao je 126.000, dok je broj zaraženih na korak od dva miliona.
- BiH – jedna zemlja, tri borbe sa korona virusom
- Ko je izmislio karantin, zaštitne maske i vakcine
- Zašto pametni ljudi veruju u mitove o korona virusu
Najgora situacija je u Americi (600.000 zaraženih, 25.000 preminulih). Tramp tu ipak prstom upire u SZO, koju krivi za „loše reagovanje i zataškavanje širenja virusa“, pa će joj obustaviti finansiranje.
„Sada nije trenutak za to… Vreme je za jedinstvo, međunarodna zajednica bi trebalo da radi zajedno i solidarno u sprečavanju virus i njegovih posledica“, izjavio je ubrzo Antonio Gutereš, generalni sekratar Ujedinjenih nacija.
Južna Koreja za to vreme danas izlazi na parlamentarne izbore, a otkazan je još jedan veliki događaj – Kanski filmski festival.
Kakva je situacija u Srbiji?
Prema podacima objavljenim u utorak, u poslednja 24 sata testirani su uzorci 2.440 osoba od kojih je 411 pozitivno. Umrlo je još devet osoba. Broj zaraženih popeo se na 4.465, dok je 94 osoba preminulo od početka epidemije. Hospitalizovano je 3.006 pacijenata, a na respiratoru je 131 oboleli.
Direktor Urgentnog centra u Nišu, hirurg Miodrag Lazić, preminuo je od korona virusa, saopštio je u utorak Sindikat lekara i farmaceuta Srbije.
Do sada se oporavilo više od 400 pacijenata, a od početka epidemije testirano je 23.398 osoba. Među zdravstvenim radnicima u zemlji ima 533 obolelih, dok 1.062 radnika čeka rezultat testa.
Vlada Republike Srbije u međuvemenu je donela Odluku o zabrani izvoza lekova koji se upotrebaljavaju u humanoj medicini na 30 dana, a ona u sredu stupa na snagu, navodi se u dokumentu koji je objavio Službeni glasnik, a prenosi RTS.
- Ministar zdravlja RS: „Porodice će se uskoro opet okupljati”
- Korona virus i škola u Srbiji: Kako sam opet pošao u prvi razred
- Korona virus: Kolike su šanse da ću umreti ako se zarazim
Vučić je tokom gostovanja na RTS-u najavio olakšavanje mera za starije od 65 godina.
„Naša ideja je da tokom policijskog časa damo period od šest ili osam sati tokom kojih će penzioneri moći da izlaze napolje, ali maksimalno pola sata, 300 metara od kuće“, rekao je Vučić.
„Ne na sat, dva, to bi bilo katastrofalno jer bi na ulicama bio milion ljudi. Penzioneri su u stanovima mesec dana, svesni smo da gube strpljenje i da im je teško, ali to smo uradili da bismo im sačuvali živote“, dodao je on.
On je istakao i da će roditelji dece sa autizmom moći sa njima prošetaju svakog dana kad god to žele, a ne samo od 17 do 20 časova, kao što je ranije najavljeno.
Epidemiolog Predrag Kon se prethodno, na konferenciji za medije Kriznog štaba, osvrnuo na poruku koju je u ponedeljak uveče objavio na Fejsbuku, gde je napisao da je vreme da se „povuče i da prepusti boljima da vode pandemiju“.
On je objasnio da je poruku napisao pošto je bio izložen ozbiljnim kritikama i napadima na ukupan rad njega lično i njegovog stručnog tima.
„Pored toga, duboko me pogodila molba Sinoda Srpske pravoslavne crkve o kojoj ćemo verovatno još pričati, jer potpuno negira sve ono što su dosadašnji pokušaji da se spase život i shvatajući da to te mere ima nerazumevanja u javnosti, osetio sam potrebu da se sklonim“, istakao je Kon.
Mediji su u utorak ujutru naveli da je epidemiolog Predrag Kon odlučio da se povuče iz tima za suzbijanje korona virusa, ali je posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić saopšteno da ostaje na funkciji.
Arhijerijski Sinod Srpske pravoslavne crkve zatražio je od državnog vrha da za Uskrs odobri privremeni prekid zabrane kretanja od pet do 10 ujutru, kako bi vernici koji nisu u samoizolaciji mogli da učestvuju na liturgijama.
O tome je pričao i Vučić, rekavši da će moliti patrijarha Irineja da povuče taj zahtev.
Ukratko iz sveta:
- Premijerka Novog Zelanda objavila je da će ona i svi ministri primiti platu manju za 20 odsto, u znak solidarnosti sa svima koji su doživeli isto ili su izgubili posao
- Singapur uveo obavezu nošenja maski van kuće
- Broj žrtava u Nemačkoj prešao je 3.000. Zaraženo je više od 127.000 ljudi
- Danska u sredu počinje sa otvaranjem vrtića i osnovnih škola, dok se zemlja sprema za popuštanje bezbednosnih mera
- U Kini i dalje većina novih slučajeva korone stiže iz inostranstva – 36 od 46 u utorak. Kako navode, najviše slučajeva u proseku dolazi iz Rusije
- Kanadski premijer Džastin Trudo izjavio je da bezbednosne mere u toj zemlji neće biti ukinute narednih nekoliko nedelja, a možda i duže
- Dan pre nego što je trebalo da bude ukinuta, zabrana kretanja u Indiji produžena je do 3. maja
- Zbog rasta broja novih slučajeva u Rusiji, predsednik Putin poručio da bi i vojska mogla da bude angažovana u borbi protiv epidemije
- Broj žrtava u Švedskoj, zemlji koja ima prilično blage bezbednosne mere, prešao je 1.000
Kakva je situacija u regionu?
U regionu je više od 9.230 zaraženih korona virusom, dok je do sada preminulo više od 270 ljudi.
- Hrvatska – 1.707 potvrđenih slučajeva
U poslednja 24 časa zaraženo je još 54 ljudi, a umrlo je šest ljudi, čime se broj žrtava popeo na 31.
- Slovenija – 1.248 potvrđenih slučajeva
Do sada je preminulo 57 ljudi, u bolnicama je 96.
- Bosna i Hercegovina – 1.096 potvrđenih slučajeva
Oporavilo se 251 ljudi, dok je umrla 41 osoba.
- Severna Makedonija – 908 potvrđenih slučajeva
U Severnoj Makedoniji od korona virusa su umrla još šest pacijenta, pa je broj preminulih porastao na 44, objavio je ministar zdravlja Venko Filipče.
Predsednik Stevo Pendarovski najavio je produžetak vanrednog stanja za još mesec dana.
- Kosovo – 387 potvrđenih slučajeva
U poslednja 24 časa registrovano je još deset slučajeva virusa na Kosovu. Od posledica korona virusa do sada je preminulo osam ljudi, a 66 se oporavilo.
Od srede u šest sati osobama starijim od 16 godina biće dozvoljeno kretanje samo 90 minuta dnevno, a vreme za izlazak van kuće će se odrediti na osnovu matičnog broja u ličnim kartama, prenosi Koha.
- Crna Gora – 288 potvrđena slučaja
Od poslednjeg izveštaja u utorak u 17 časova, virus je potvrđen kod još pet osoba. Do sada je umrlo četvoro ljudi.
- Mentalno zdravlje i korona virus: Kako da pregurate pandemiju i pobedite strah
- Borba sa lažnim vestima o korona virusu u Srbiji
- Korona virus: Zašto se u nekim zemljama nose maske, a u drugim ne
Kako je u svetu?
U svetu se najviše priča o odluci Trampa da prestane sa finansiranjem Svetske zdravstvene organizacije.
Amerika je najveći finansijer SZO-a sa 400 miliona dolara godišnje, što je nešto ispod 15 odsto ukupnog budžeta.
Međutim, Tramp već neko vreme optužuje SZO da je najveći krivac za pandemiju.
Antonio Gutereš je na to izjavio da je SZO zapravo „na prvim linijama fronta, podržavajući države i njihova društva, naročito ona koja su najranjivija“.
A problema zbog verskih pitanja usred pandemije ima i u Pakistanu.
Pakistanski zvaničnici zabranili su skupove u džamijama za više od pet ljudi, što je izazvalo burnu reakciju nekih od verskih lidera.
Zbog toga su neki najavili da će se molitve u džamijama nastaviti širom zemlje, uprkos svemu.
„U trenutnim uslovima, pet dnevnih molitvi su uz bezbednosne mere ključni“, izjavio je muftija Taki Usmani u utorak, ističući da će vernici biti na propisanoj udaljenosti.
- Korona virus u Njujorku: „Ako vas vide da im idete u susret bez maske, preći će ulicu“
- Korona virus i brige roditelja za decu u drugom gradu: „Ne, nisu se vratile devedesete“
- Da li smo bliže vakcini ili leku za korona virus
Broj zaraženih u Rusiji sve više raste i ruski predsednik Vladimir Putin upozorava da je situacija sve gora.
On je ministrima u ruskoj vladi rekao da, ukoliko je potrebno, sve mogućnosti ruske vojske se „mogu i treba iskoristiti“.
Broj potvrđenih slučajeva u Španiji u posledlja 24 sata porastao je za skoro 5.100, čime je broj registrovanih slučajeva premašio 177.600.
Broj umrlih nešto je manji nego prethodnog dana – u poslednja 24 sata preminulo je 523 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminulo 18.500 ljudi.
Premijer Pedro Sančez prethono je izjavio u parlamentu da život neće moći da se normalizuje dok ne bude pronađena vakcina za korona virus.
U Italiji je broj zabeleženih ponovo porastao, posle nekoliko dana pada. U toj zemlji do sada je umrlo 21.000 ljudi, a registrovano je ukupno 162.000 zaraženih.
Vlada Italije odlučila je da karantin koji treba da traje do 13. aprila, produži do 3. maja.
Više od 100.000 zaraženih imaju još Nemačka i Francuska – obe nešto više od 130.000 – dok je Britanija sve bliža tome, sa 94.000 obolelih.
Broj zaraženih u svetu prešao je 1,9 miliona.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.