A health official works in an intensive care unit in a hospital in Buenos Aires, Argentina. Photo: 16 October 2020

Reuters

Dok stručnjaci u Srbiji tvrde da je za očekivati pogoršanje situacije u narednim hladnim mesecima, predstanivci vlasti kažu da za sada neće biti uvođenja vanrednog stanja i karantina, a mnoge zemlje Evrope uvode nove mere usled povećanja broja zaraženih.

Prema poslednjim podacima, u Srbiji je u protekla 24 časa preminulo još dvoje ljudi, a zabeležena su još 122 nova slučaja zaraze. Ukupan broj umrlih je 778.

Širom Evrope raste napetost, a u ponedeljak su najlošije vesti stigle iz Belgije, kojoj prema rečima ministra zdravlja, preti „cunami“ novih slučajeva, a situaciju na jugu države opisao je kao najgoru na Starom kontinentu.

Argentina je postala peta zemlja na svetu sa više od milion potvrđenih slučajeva korona virusa. Sa populacijom od 45 miliona ljudi, to je najmanja zemlja sa tolikim brojem obolelih.

Putnici koji sa aerodroma Hitorou u Velikoj Britaniji putuju u Hongkong ili Italiju će danas biti prvi koji će imati mogućnost brzog testiranja na Kovid. Test košta 80 funti, a rezultati se čekaju 20 minuta.

Ni u Americi trenutno nemaju baš mnogo razloga za optimizam – najnoviji podaci pokazuju da broj novozareženih ubrzano raste u poslednjih nedelju dana i da samo u dve države – Vermontu i Misuriju postoji tendencija opadanja statističkih parametara.

Broj zaraženih u svetu premašio je 40 miliona, a preminulo je oko 1,1 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.

Šta se dešava u Srbiji?

There are worries that the French hospital system could soon be overwhelmed

Reuters

Prema poslednjem podacima, u Srbiji su zabeležena 122 nova slučaja zaraze, a preminulo je još dvoje ljudi.

Od početka epidemije, virus je registrovan kod 36.282 ljudi. Do sada je umrlo 778 ljudu.

Testirano je još 5.746 ljudi, a na respiratorima su 24 pacijenta.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da će od utorka Beogradska arena ponovo biti pretvorena u kovid bolnicu kako bi se zaštitio zdravstveni sistem.

Postoje ovde laboratorije, ambulante, sav tretman koji možete ovde da dobijete, možete i u drugim bolnicama“, rekao je Vesić.

Epidemiolog Predrag Kon je u ponedeljak rekao da se nada da neće biti potrebno zatvarati Beograd ili uvoditi slične mere ako se mere poštuju.

On procenjuje da vakcine protiv virusa korona neće biti preko zime.

„Nema vakcine, postojimo samo mi sa odgovornošću i snagom zdravstvenog sistema koji će opet biti na testu ako se ne promeni ponašanje“, istakao je Kon.

Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je za TV N1 da „nema razloga za uvođenje vanrednog stanja“.

„Vanredno stanje u smislu policijskog časa mislim da ne dolazi u obzir, ali pred nama je težak period, novembar i decembar će biti hladni i vlažni i za očekivati je da će broj zaraženih da raste i to treba da predupredimo“, rekao je Tiodorović.

vakcina protiv korona virusa

BBC

Ukratko iz sveta:

  • U Italiji se zbog velikog rasta broja zaraženih uvode strože mere, među kojima su učenje đaka na daljinu, kao i ogramničavanje rada ugostiteljskih objekata
  • Slovenija od utorka uvodi policijski čas, od 21 čas do šest sati ujutro
  • Nemačka će izdvojiti 500 miliona evra za poboljšanje ventilacionog sistema u javnim zgradama kao vid borbe protiv virusa
  • U Nemačkoj je kancelarka Angela Merkel pozvala stanovništvo da ostane u kućama zbog naglog porasta broja zaraženih
  • U Švajcarskoj će od ponedeljka biti obavezno nošenje maski i u zatvorenom prostoru, i zabranjeno okupljanje više od 15 ljudi
  • U Francuskoj je ponovo zabeležen je rekordan broj zaraženih u jednom danu – 32.427, saopštilo je francusko ministarstvo zdravlja
  • U Britaniji je od subote u ponoć više od 55 odsto stanovnika obuhvaćeno pojačanim restrikcijama. U Londonu su u subotu održani protesti protiv restriktivnih mera u borbi protiv epidemije, pošto je u glavnom gradu proglašen najviši stepen upozorenja zbog kovida 19.
  • U Velsu se uvodi 17-dnevni karantin, stanovništvu je rečeno da ostane u domovima, a biće zatvorene sve radnje koje ne prodaju osnovne namirnice
  • Od maja je više od osam miliona stanovnika Sjedinjenih Američkih Država zapalo u duboko siromaštvo zbog epidemije virusa korona, podaci su istraživanja koje je sproveo Univerzitet Kolumbija.


Kako (ne) treba da nosite masku

Nije dovoljno samo nositi masku, moramo da je nosimo pravilno.
The British Broadcasting Corporation

Kakva je situacija u regionu?

Zemlje u regionu beleže svakodnevni rast broja zaraženih:

Do sada je bilo 987 smrtnih slučajeva, a oporavilo se 25.442.

  • Hrvatska – 25.973 potvrđenih slučajeva

Do sada je preminulo 374 ljudi, a oporavilo se 20.529

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 834 ljudi, a oporavilo se 17.239 pacijenata.

Ministar zdravlja Severne Makedonije Venko Filipče rekao je da je sutuacija „stvarno ozbiljna“ i pozvao ljude da poštuju mere ako žele da izbegnu ponovno uvođenje policijskog časa.

„Sledeći korak bi bio potpuno ograničavanje kretanja. Dajte da smognemo snage svi, da poštujemo mere da bi izbegli sve ovo, jer to je način na koji treba da se funcioniše u periodu koji je pred nama“, rekao je Filipče na konferenciji za novinare.

Drive-through test station in Montpellier, France

EPA
  • Kosovo – 16.891 potvrđena slučaja

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 653 ljudi, oporavilo se 14.617 obolelih.

Preminulo je 236 ljudi, a oporavilo se 10.997.

Trenutno je 7.103 slučajeva zaraze, a do sada je preminulo 190 ljudi.

U Sloveniji se od utorka uvodi policijski čas, od 21 čas do šest sati ujutro.


Pogledajte: Kako da razlikujete simptome korona virusa, gripa i prehlade

Kako prepoznati simptome
The British Broadcasting Corporation

Kako je u svetu?

Protesters in Bratislava

Getty Images
Protesti u Bratislavi

Crna Gora ima stopu od 2.385 registrovanih slučajeva korona virusa na 100.000, prenose podgoričke „Vijesti“, zbog čega je ova država prva u Evropi po broju zaraženih u odnosu na broj stanovnika.

Na drugom mestu je Jermenija, a na trećem Španija. Srbija je na 30. poziciji, pokazuju podaci evropskih statističkih centara.

Frank Vandenbrike, belgijski ministar zdravlja, upozorio je da bi tu zemlju u narednom periodu mogao da zapljusne ogromni „talas“ novog broja slučajeva.

„Blizu smo cunamija i situacije u kojoj nadležni više neće moći da kontrolišu šta se dešava“, rekao je ministar.

Dodao je da je situacija posebno opasna glavnom gradu Briselu, a da je na jugu države „najopasnije stanje u celoj Evropi“

Ni u Americi trenutno nemaju baš mnogo razloga za optimizam – najnoviji podaci pokazuju da broj novozareženih ubrzano raste u poslednjih nedelju dana i da samo u dve države – Vermontu i Misuriju postoji tendencija opadanja statističkih parametara.

Nove mere uvode se u Italiji. Ova zemlja je u prvom talasu epidemija bila najteže pogođena, a sada broj zaraženih konstantno raste – u nedelju je zabeleženo 11.705 novih slučajeva.

Premijer Đuzepe Konte rekao je da su nove mere neophodne kako bi se izbegli novi karantini i zatvaranje ljudi.

U njoj je 414.000 potvrđenih slučajeva korona virusa, a ukupno je 36.500 smrtnih slučajeva, Italija je na drugom mestu u Evropi, posle Velike Britanije.

Među merama koje se uvode u Italiji su kasniji početak škole za učenike viših razreda i učenje na daljinu.

Barovi i restorani se zatvaraju u ponoć, a u grupi na jednom mestu može biti najviše šestoro ljudi.

Vlada Austrije najavila je ograničenja u održavanju društvenih kontakata, a premijer Sebastijan Kurc kaže: „Evropa je usred drugog talasa kovida, vrhunac nije na vidiku“.

Okupljanja u privatnim krugovima u zatvorenom ne smeju biti veća od šest, a na otvorenom ne smeju biti veća od 12.

Javne manifestacije – fudbalske utakmice, pozorište i koncerti – ostaju dozvoljene, s maksimalnim brojem posetilaca unutra do 1.000, na otvorenom do 1.500.

Uslov je da posetioci sede na obeleženim mestima, da nose maske za sve vreme utakmice, predstave i da nikakve gastronomske usluge nisu dozvoljene.

Slovački premijer Igor Matovič rekao je da će svi stanovnici stariji od 10 godina biti testirani na Kovid-19 zbog sve većeg broja zaraženih.

Nemačka vlada će izdvojiti 500 miliona evra za za poboljšanje ventilacionog sistema u stamenim zgradama kao vid borbe protiv virusa.

Bespovratna sredstva će biti namenjena poboljšanju cirkulacije vazduha u javnim kancelarijama, muzejima, pozorištima, univerzitetima i školama. Privatne firme za sada nisu u planu.

Kancelarka Angela Merkel pozvala je stanovnike Nemačke da se uzdrže od putovanja, dodavši da svi „moraju da daju sve od sebe da bi se sprečilo da se virus otrgne kontroli.“

Od subote uveče, stanovnici Londona koji ne žive pod istim krovom ne mogu da se posećuju ni u kućama, pabovima i restoranima.

Ugostitelji u Engleskoj strahuju da će mnogi morati da zatvore pabove i restorane i procenjuju da bi bez posla moglo da ostane 750.000 ljudi.

Vlasti u Velsu uvode karantin do 9. novembra. Ljudima je rečeno da ostanu u svojim domovima i rade iz njih, gde god to poslovi omogućavaju.

Sve radnje koje ne prodaju osnovne životne namirnice biće zatvorene.

Biće zatvoreni kafići i restorani, opsim onih koji nude dostavu ili hranu za poneti, a zatvaraju se i biblioteke, frizerski i kozmetičarski saloni.

Ulice Pariza i još osam gradova u Francuskoj delovale su napušteno otkako je na snagu stupila zabrana kretanja tokom noći.

Ugostitelji se žale da im restorani i kafići neće opstati, kao i da se nisu oporavili od prvih zabrana koje su na snazi bile na početku pandemije.

Kineska privreda nastavlja oporavak od pandemije Kovid-19, pokazuju najnoviji podaci.

Druga najveća privreda na svetu zabeležila je rast od 4,9 odsto između jula i septembra, u poređenju sa istim kvartalom prošle godine.

Međutim, ekonomisti su očekivali veći rast – od 5,2 odsto.


Pogledajte: Kako Kovid-19 utiče na telo

Kako Kovid-19 utiče na telo
The British Broadcasting Corporation

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari